Reklama

Z Polski

Nagroda fundacji „Solidarna Wieś”

„Trzy kłosy” dla abp. Józefa Michalika

Metropolita przemyski abp Józef Michalik odebrał 11 marca br. w Warszawie statuetkę trzech kłosów – Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego, którą przedstawiciele Fundacji „Solidarna Wieś” przyznali mu jednogłośnie.

Dotychczasowego przewodniczącego KEP nagrodzono m.in. za konsekwentne wskazywanie, że polityka odrywania rolników od ziemi wzmaga emigrację młodych ludzi, prowadzi do wyludnienia wsi i utraty polskiej tożsamości, która najmocniej zakorzeniona jest wśród tradycyjnych rolników.

Reklama

Abp Michalik odniósł się do tego problemu również podczas uroczystej gali wręczenia nagrody. – Niemodnie jest dzisiaj mówić o patriotyzmie, o godności narodu, o przywiązaniu do tradycji polskiej, chrześcijańskiej i europejskiej, ale ten stan rzeczy doprowadził nas do katastrofy demograficznej, do moralnego znieczulenia społecznego, powodującego, że przyjmujemy jakby nigdy nic fakt, iż uprawianie polityki w naszym kraju to ok. 20 lat kłótni poszczególnych partii między sobą – mówił laureat.

Metropolitę Przemyskiego uhonorowano także za wspieranie młodych rolników, którzy decydują się przejmować ojcowiznę, rozwijać gospodarstwa, zachowując związek z tradycją i kulturą wsi, oraz za spójne i jasne nauczanie, wskazujące na wielką rolę trwałej i moralnie zdrowej rodziny.

Kapituła wysoko oceniła konsekwentne wskazywanie przez abp. Michalika, że wyludnianie się terenów wiejskich prowadzi do utraty polskiej własności ziemi. – Brak jest także zabezpieczeń wobec zbliżającego się roku 2016, kiedy to zdjęte zostaną ograniczenia wykupu ziemi w Polsce przez zagranicznych bogatych kupców. Już dziś widać pewne przygotowania spółek do handlu ziemią na północnych i zachodnich terenach – podkreślił abp Michalik.

Artur Stelmasiak

Na Świętym Krzyżu

Tablica ofiar katastrofy smoleńskiej

Reklama

W świętokrzyskiej bazylice pw. Trójcy Świętej 9 marca br. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, która upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej – śp. Teresę Walewską-Przyjałkowską, wiceprezes Fundacji „Golgota Wschodu”, śp. Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera rządu RP, śp. Tomasza Mertę, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. W Eucharystii uczestniczyli członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Superior o. Zygfryd Wiecha OMI w kazaniu przybliżył związek tych tragicznie zmarłych osób z klasztorem na Świętym Krzyżu. Po zakończeniu Eucharystii i nabożeństwie „Gorzkich żali” uczestnicy uroczystości wysłuchali laudacji prof. Adama Massalskiego, po czym Joachim Brudziński odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego. W kruchcie bazyliki o. Zygfryd Wiecha odmówił modlitwę oraz poświęcił tablicę. Jej odsłonięcia dokonał Miłosz – syn śp. Przemysława Gosiewskiego. Żona śp. Tomasza Merty podziękowała za to, że na Świętym Krzyżu po raz pierwszy w ten sposób upamiętniono jej męża i jego działalność.

Nie tylko formacja medialna

Polscy Pauliści rozpoczęli posługę na Ukrainie

Z przybycia do Lwowa pierwszych Paulistów cieszy się łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Dwaj zakonnicy z Polski rozpoczęli w marcu br. posługę na Ukrainie. Pauliści, znani m.in. z prowadzenia wydawnictwa Edycja św. Pawła i tłumaczenia Pisma Świętego na współczesny język polski, również we Lwowie zajmą się działalnością wydawniczą. – Modlimy się o pokój na Ukrainie – zapewniają dwaj księża: ks. Mariusz Krawiec SSP i ks. Wojciech Kuzioła SSP, którzy już przyjechali do tego miasta. Fundacja zgromadzenia na Ukrainie jest darem polskiej wspólnoty Paulistów dla Kościoła w tym kraju. Pauliści we Lwowie założą katolicką księgarnię i zaangażują się w przygotowywanie cotygodniowych 20-minutowych audycji katolickich do publicznego radia nadającego w tym mieście. Zajmą się także formacją medialną kleryków, gdyż jeden z polskich Paulistów jest doktorem teologii pastoralnej i specjalizował się w zakresie mediów. – Ideą takich fundacji jest danie początku czemuś, co rozwinie się i z czasem – mamy nadzieję – nasi przyszli Pauliści z Ukrainy przejmą te inicjatywy i staną się osobną jednostką administracyjną w ramach zgromadzenia. O to będziemy się modlić i do tego dążyć – podkreślił ks. Bogusław Zeman SSP, prowincjał Paulistów.

Cudzysłów

Zwycięstwo, które zwycięża świat – to wiara nasza. Nie zwyciężyła nienawiść. Kolczaste druty obozów, kąsające siłami elektrycznymi, zardzewiały, strażnice rozsypują się w proch, baraki wchodzą w ziemię, krematoria zwalone, ale pozostała wiara w życie i zmartwychwstanie.

* * *

Wiara w życie wieczne wyzwala nas ze smutku i zwątpienia, z obojętności i bezwładu. Smutek jest właściwy ludziom, którzy nie korzystają z wiary i nadziei. Nie przystoi dzieciom obietnicy i nadziei trwać w smutku.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

NATO wysłało nad Polskę i Rumunię samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyna będzie monitorowała sytuację na Ukrainie i w Rosji, szczególnie przemieszczanie się rosyjskich wojsk.

Radosław Sikorski powiedział, że Polska jest za integralnością Ukrainy i nie uznaje deklaracji niepodległości Krymu, którą przegłosował krymski parlament.

Szef MSZ zdecydował o ewakuacji polskiego konsulatu w Sewastopolu na Krymie. Powodem było zagrożenie ze strony sił rosyjskich.

ABW zatrzymało dwie osoby podejrzewane o szpiegostwo. Według nieoficjalnych informacji, są to Białorusini. Szpiegowali na rzecz Rosji.

Stanisław Kalemba podał się do dymisji. Oświadczył, że rezygnuje ze stanowiska ministra rolnictwa ze względu to, że nie jest realizowany plan działań w związku z wystąpieniem w Polsce przypadków ASF. Marek Sawicki przyjął od szefa PSL propozycję powrotu na stanowisko ministra rolnictwa.

Michał Kamiński, wybrany na europosła z list PiS, otworzy listę PO w Lublinie. Szefem kampanii PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostaje Tadeusz Zwiefka, zastępując Jacka Protasiewicza, który zrezygnował z kandydowania po awanturze na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.

Polskie śledztwo w sprawie abp. Józefa Wesołowskiego najprawdopodobniej zostanie umorzone. Śledczy nie dysponują materiałami dowodowymi, a „sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych”.

Seminarium duchowne dla kandydatów 35+ rozpocznie od nowego roku akademickiego działalność w Krakowie.

Zmarł Janusz Zabłocki, jeden z najbardziej znanych działaczy katolickich w Polsce okresu powojennego. Z Tadeuszem Mazowieckim współtworzył miesięcznik „Więź”. Miał 88 lat.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Euro 2020: Manuel Neuer założył tęczową opaskę. UEFA wstrzymała śledztwo

2021-06-21 08:52

[ TEMATY ]

Niemcy

Euro 2020

twitter.com/DFB_Team_EN

UEFA wstrzymała śledztwo wobec DFB – Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Chodziło o tęczowe barwy opaski kapitańskiej Manuela Neuera, którą zakłada podczas meczów Euro 2020.

Bramkarz reprezentacji Niemiec gra od pewnego czasu w opasce kapitańskiej w tęczowych barwach. Wystąpił w niej podczas dwóch pierwszych spotkań Euro 2020.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do osób starszych: w głoszeniu Ewangelii nie obowiązuje przejście na emeryturę

2021-06-22 12:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews /youtube.com

Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom.

Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego - zaznacza papież Franciszek w orędziu na 1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w Kościele powszechnym 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję