Reklama

Książki

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Via Crucis na… dachu pałacu apostolskiego

Ukwiecony kamienny taras oświetlony porannym rzymskim słońcem. Wśród bujnej, pnącej się po murach roślinności wyrastającej z terakotowych donic uwagę przykuwa klęcząca, pochylona sylwetka Jana Pawła II. Ma zamknięte oczy i pochyloną głowę, otulony jest – zupełnie nie jak papież – czarną peleryną, spod której wystaje zaledwie rąbek białej sutanny oraz stopa w białej skarpetce i bordowym papieskim bucie. Zatopiony jest w modlitwie i przeżywaniu Męki Pańskiej.

Tak wygląda okładka najnowszego albumu Białego Kruka „Via Crucis”. Jest o tyle niezwykła, że zdjęcie to wykonał Adam Bujak przed 27 laty – w Wielką Sobotę 1987 r., podczas całkowicie prywatnej, samotnej Drogi Krzyżowej Ojca Świętego, odprawianej na… dachu Pałacu Apostolskiego (kamienne stacje umieszczone są tam na murze). Znakomity fotografik jako jedyny dostąpił tego przywileju. W książce wspomina: „W Wielki Piątek po zakończeniu Drogi Krzyżowej w Koloseum zdradziłem ks. Stanisławowi Dziwiszowi, że od dawna mam pewne marzenie – chciałbym znaleźć się na dachu Pałacu Apostolskiego. Ks. Dziwisz nic na to nie odpowiedział, poprosił jedynie, abym nazajutrz rano do niego zadzwonił”. Marzenie wybitnego fotografika ziściło się w sposób nadspodziewany, gdyż na owym dachu ujrzał klęczącego, zatopionego w modlitwie Papieża.

Reklama

Adam Bujak zaprezentował wykonaną wówczas, a do tej pory nieznaną serię zdjęć – dopiero po latach przedstawioną właśnie w albumie „Via Crucis”, a redakcja opatrzyła je jakże trafnymi i aktualnymi cytatami z dorocznych rozważań papieskich na zakończenie wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Fotografie wykonane na dachu Pałacu Apostolskiego wzbogacone zostały w albumie innymi unikatowymi fotografiami mistrza Adama z Triduum Paschalnego oraz właśnie Drogi Krzyżowej w Koloseum z udziałem Jana Pawła II. Całość uzupełniają zdjęcia ukazujące stacje Drogi Krzyżowej (prawdziwe dzieła sztuki) w różnych polskich świątyniach i na terenie sanktuariów.

Święty Papież z Polski występuje w tym albumie nie tylko jako bohater fotografii, ale także jako autor głębokich i poruszających rozważań do dwóch nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pierwszy tekst pochodzi z 1976 r. i został napisany przez kard. Karola Wojtyłę na rekolekcje wielkopostne w Watykanie, które odprawiał wówczas dla Pawła VI i Kurii Rzymskiej. Drugi tekst powstał już w okresie papieskim – do Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Koloseum 21 kwietnia 2000 r. z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Album Białego Kruka ma więc podwójną wartość. Nie tylko oglądamy Jana Pawła II na niezwykłych fotografiach, ale wraz z nim przemierzamy dwukrotnie czternaście stacji Drogi Krzyżowej, czerpiąc z bogactwa teologicznej wiedzy, refleksji i modlitwy Ojca Świętego. Z książką tą można udać się na każdą osobistą Drogę Krzyżową, a tyle ich przecież w naszych kościołach i czas ku temu jak najbardziej stosowny. Nie brakuje też możliwości znalezienia Via Crucis w plenerze, gdzie można chodzić w samotności, jak pokazane w albumie m.in. Pasierbiecka Droga Krzyżowa z rzeźbami Wincentego Kućmy, stacje na Dróżkach Kalwaryjskich czy w parku przy klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej.

Reklama

We wstępie do albumu, napisanym przez Jolantę Sosnowską i zatytułowanym „Tajemnica Krzyża trwa”, została zaprezentowana krótka historia nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz tradycja odprawiania jej w rzymskim Koloseum. Dowiemy się z niego także, dlaczego Papież musiał mieć na sobie czarną pelerynę, gdy udawał się na taras na dachu Pałacu Apostolskiego. Znajdziemy też bardzo ważne przesłanie, szczególnie w kontekście zbliżającej się kanonizacji: „Najwyższy czas powrócić do słów, do proroczych nieraz myśli Wielkiego Papieża. Najwyższy czas przypomnieć Jego działania, Jego niezłomną postawę i Jego absolutnie wyjątkowy, niedostępny dla zwykłego człowieka kontakt z Panem Bogiem. Nic tak nie odda zjednoczenia z Najwyższym, jak wspomnienie odprawianej przez Niego modlitwy Drogi Krzyżowej, wspomnienie tym głębsze i przejmujące, że uzewnętrznione fotografiami mistrza Adama Bujaka, dopuszczonego przez Papieża nawet do całkowicie prywatnej modlitwy przyszłego Świętego. To obrazy nie tylko wspomnieniowe, to obrazy pełne dramatu, jaki przeżywał Jan Paweł II, krocząc w rozmodleniu od stacji do stacji; artysta utrwalił na Jego twarzy cierpienie, zdaje się On osobiście uczestniczyć w Męce swego Pana…”.

„Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej – Święty Jan Paweł II”, fotografie Adam Bujak, wybór i kompozycja Leszek Sosnowski, wydawnictwo Biały Kruk, album, 112 stron, 77 unikatowych fotografii, 20,5 x 25 cm, twarda, lakierowana oprawa

Okazja

Specjalna zniżka na album przed kanonizacją:
Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia najnowszego albumu „Via Crucis. Rozważania Drogi Krzyżowej – Święty Jan Paweł II” bezpośrednio w Białym Kruku: za 37 zł przy zamówieniu jednego egzemplarza, za 32 zł za sztukę przy zamówieniu dwóch egzemplarzy, a przy trzech egzemplarzach i więcej – wydawnictwo dodatkowo pokrywa w całości koszty wysyłki wynoszące 12 zł. Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dorota Kania: "Jakie elity! To resorciaki!"

Gościem Tematu Dnia była Dorota Kania, dziennikarka i współautorka książki pt: "Resortowe dzieci. Politycy", która w rozmowie z Ewą Pietrzak odniosła się do tego, jak wyglądają wpływy agentury PRL-owskiej w III RP.

- Wszystkie rozdziały zostały napisane na podstawie dokumentów. Będziemy publikować te dokumenty również w internecie, żeby pokazać, kto ma rację - mówiła Dorota Kania

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Polska przed realną szansą awansu do 1/8 finału

2021-06-22 12:30

[ TEMATY ]

sport

Euro 2020

PAP

Polscy piłkarze, podbudowani remisem 1:1 z Hiszpanią, staną w środę przed szansą awansu do 1/8 finału mistrzostw Europy. Muszą pokonać w Sankt Petersburgu Szwecję, pewną już dalszego udziału w turnieju. Początek o godz. 18. O tej samej porze Hiszpania zagra w Sewilli ze Słowacją.

Nastroje wśród polskich kibiców w trakcie ME 2021 są bardzo zmienne. Po przegranym 1:2 meczu ze Słowakami w Sankt Petersburgu pojawiło się duże zwątpienie, a na kadrę Paulo Sousy spłynęła fala ostrej krytyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję