Reklama

Blask zmartwychwstania przekuć w uczynki miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 12/2014, str. 36-37

Przemysław Korczak

W Rzymie na pokazie mody, z którego dochód miał być przeznaczony na cel charytatywny, w pewnym momencie zebrani przeżyli szok, po zaprezentowaniu bowiem kolekcji przez młode modelki na wybiegu stanęła Matka Teresa. Zaskoczony konferansjer najpierw zaniemówił, a potem oświadczył: „Do tej pory oglądaliśmy ładne dziewczyny, teraz widzimy prawdziwie piękną kobietę”. To właśnie Matka Teresa prezentowała świadectwo piękna zrodzonego z harmonii wewnętrznej, z łaski naśladowania Chrystusa. Opowiedział tę historię ks. dr hab. Janusz Królikowski, który w dniach 7-9 marca br. prowadził na Jasnej Górze rekolekcje dla Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, pod hasłem: „850-lecie fundacji polskich Bożogrobców inspiracją dla rozwoju Zakonu”.

– Grób Pana to szkoła kultu Bożego – stwierdził. – Dlatego dzieła intelektualne i charytatywne Bożogrobców wniosły duży wkład w dzieje Kościoła. Ich idea przemawia jakby głosem Boga. To także wyzwanie dla nich, aby przyjąć działanie Boże z pokorą, ale i z odwagą. W naszych czasach obserwujemy zachwianie tej prawdy. Trzeba więc nieustannie o nią walczyć. Chrześcijanin ma wszakże znakomity oręż. Stojąc u Grobu Chrystusa, odczuwamy bowiem spektakularne oddziaływanie Boga, który w swoim zamierzeniu splótł nierozerwalnie śmierć Jezusa z Jego zmartwychwstaniem.

Reklama

– Krzyżowcy zanieśli na Zachód relikwie z miejsc związanych z Męką Chrystusa – mówił Rekolekcjonista. – Dzięki temu powstawały nowe „loca sancta”, które zachęcały do modlitwy wstawienniczej. Tak oto w Europie narodziło się święto Bożego Grobu, które stało się dla miechowitów świętem patronalnym. Powstały też Godzinki o Bożym Grobie. Zakon to dziedzic wielkiej tradycji, wskazującej, jak dawać świadectwo innym, aby pociągnąć ich za sobą. Bożogrobcy propagowali także kult Matki Jezusa. W teologii bóstwo Chrystusa splata się bowiem z Maryją. Anioł zwiastował Jej: „Jesteś wypełniona łaską Boga”.

Ks. Królikowski zwrócił uwagę na scenę Zmartwychwstania w ołtarzu bazyliki w Miechowie, która swą wymową artystyczną i siłą oddziaływania może wprost uskrzydlać wiarę Bożogrobców. W miarę podchodzenia do ołtarza odnosi się wrażenie jakby wznoszenia się wraz z powstającym z grobu Chrystusem. Artysta pokazał chwilę Jego chwały i tryumfu. To symbol zwycięstwa nad śmiercią, które może być też naszym zwycięstwem. Ale zdając sobie sprawę z otaczającego nas zła, musimy unikać grzechu, bowiem oddala nas od Boga. Przeżywając liturgię Wielkiego Piątku, pocieszamy się, że to nie ostatni akt życia Jezusa. I tak zatriumfuje dobro, chwalebne życie po zwycięstwie nad śmiercią! Zmartwychwstanie postrzegajmy jako Prawdę, której domaga się logika ludzkiego istnienia. Dzięki trwaniu w niej uniesiemy się razem z Jezusem do chwały. Członkom Zakonu Grobu Bożego przypada szczególna rola przekazywania tego świadectwa. – Przyobleczcie się w zbroję światła, a blask zmartwychwstania przekujcie w uczynki miłosierdzia – nawoływał Rekolekcjonista. – Dobro rodzi się z łaski, a ona czyni człowieka pięknym moralnie. Powinniście czynić dobro, ale trzeba je ukierunkować. Bożogrobcy koncentrują się więc na wspieraniu chrześcijan w Ziemi Świętej – podkreślił ks. Królikowski.

Jasnogórskie rekolekcje Zakonu były także bogate w swej oprawie liturgicznej. Bożogrobcy śpiewali Godzinki o Grobie Chrystusowym, odprawili Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich, uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W piątek 7 marca Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. – Cieszymy się, że na tym miejscu zawierzenia, w domu Matki, możemy przeżywać razem z wami szczyt Eucharystii w 850-lecie fundacji polskich Bożogrobców. Bożogrobcy to świadkowie Grobu, który jest rozsadzony miłością, miłością Chrystusa, przezwyciężającą śmierć i każde nasze ludzkie zniewolenie. Dlatego upraszamy tutaj, spod serca Matki, potrzebną moc i siłę dla naszego codziennego życia – mówił abp Depo. Eucharystii 8 marca przewodniczył o. Nikodem Gdyk z Komisariatu Ziemi Świętej, a homilię głosił ks. Janusz Królikowski. Na zakończenie został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Reklama

Podczas Apelu Jasnogórskiego, w którym uczestniczyli członkowie Zakonu, rozważania prowadził ceremoniarz kościelny ks. dr Jerzy Bielecki. W niedzielę 9 marca, w ostatnim dniu rekolekcji, przewodniczył on Mszy św., a homilię głosił ks. Królikowski. Eucharystię transmitowała Telewizja Trwam.

Rekolekcje zakończyła Modlitwa Rycerza, prowadzona przez komandora z gwiazdą Karola Szlenkiera – zwierzchnika polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Zapoznał on też uczestników rekolekcji z tekstem odpowiedzi na telegram, który polscy Bożogrobcy otrzymali od wielkiego mistrza Zakonu kard. Edwina Frederica O’Briena. Polecał on ich szczególnej uwadze skupione na ubóstwie naśladowanie Jezusa, zachęcając jednocześnie do poznania treści zawartych w orędziu papieża Franciszka na Wielki Post 2014. W odpowiedzi polscy Bożogrobcy zapewnili, że nie ustają w pracy na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne wśród księży diecezji bydgoskiej

2021-06-17 12:24

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Karol Porwich/Niedziela

Lista zmian personalnych dokonanych przez administratora apostolskiego biskupa Wiesława Śmigla wśród księży diecezji bydgoskiej.

KSIĘŻA NEOPREZBITERZY:

CZYTAJ DALEJ

Trwa przeprawa na drugi brzeg

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. IV

Adobe.Stock.pl

Astronautów żeglujących wśród gwiazd jest bardzo niewielu, ale nie miejmy kompleksów, gdyż... wszyscy jesteśmy astronautami. Z zawrotną prędkością (na równiku to prawie 28 km/min) obracamy się wokół osi naszej planety, a jeszcze szybciej pędzimy w rocznym cyklu wokół Słońca (ok. 1786 km/min). Ktoś Wielki zarządza tym wszystkim precyzyjnie. Żadna ludzka sprawczość nie wchodzi tu w grę. Nam wypada się jedynie zdumiewać, zachwycać i być wdzięcznymi... Przystoi nam też głęboka zaduma nad godnością człowieka i jego podróżą pełną przygód i niewiadomych. Rezultaty tych poszukiwań znajdujemy w różnych kulturach oraz ich księgach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję