Reklama

850 lat Jerozolima – Miechów

Przychodzimy, Maryjo, przed Twój Jasnogórski Wizerunek, aby wyrazić naszą wdzięczność Bogu za 850 lat fundacji Bożogrobców na ziemiach polskich. W tym dziękczynieniu wraz z rycerzami i damami Zakonu uczestniczą także wierni z parafii Miechów, gdzie powstał pierwszy konwent Bożogrobców i gdzie przez ponad siedem wieków była jego siedziba. W Miechowie był nowicjat i szkoła zakonna. Swoją siedzibę miał tu również generał Zakonu Bożogrobców.

Reklama

Zakon ten, zwany w Polsce miechowitami, szerzył na ziemiach polskich kult Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przez Bożogrobców został zapoczątkowany zwyczaj urządzania misteriów Męki Pańskiej, grobów Pańskich w Wielki Piątek oraz nabożeństw Drogi Krzyżowej na ulicach miast i drogach wsi polskich. W Miechowie znajduje się wierna kopia jerozolimskiej Kaplicy Grobu Pańskiego z XVI wieku. Klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie reprezentantem idei i kultu Grobu Bożego. Swoją religijną i kulturotwórczą działalnością emanował na znaczne połacie ziem polskich i na kraje ościenne. Szczególnego znaczenia nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców. Uważano go za centrum wszystkich placówek nie tylko w Polsce, ale także we Francji, w Hiszpanii, Neapolu, Anglii, na Węgrzech, w Czechach i w innych krajach. Te wielowiekowe związki miasta Miechowa z Zakonem Bożogrobców są okazją do wspólnego świętowania i dziękczynienia. (...)

Tutaj, na Jasnej Górze, Zakon Rycerski Grobu Bożego w Polsce i parafia przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie składają jubileuszowe dziękczynienie za obfite plony wielowiekowej działalności Bożogrobców na ziemiach polskich. Tutaj także, przed Twoim Jasnogórskim Wizerunkiem, pragną wszyscy wzmocnić swoje siły duchowe, aby dzisiaj i w przyszłości podejmować z mocą dziedzictwo poprzednich pokoleń. Zakon Bożogrobców bowiem to nie tylko chlubna przeszłość, to nie tylko bogate tradycje czy cenne doświadczenia duchowe i obfite łaski. To zobowiązanie i inspiracje, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Obchodząc jubileusz 850-lecia powstania pierwszej fundacji Bożogrobców na ziemiach polskich, my, członkowie Zakonu, czujemy się zobowiązani do kontynuowania tego rysu duchowości i działalności naszych poprzedników. Trzeba, abyśmy odkryli sens wspólnotowego losu: wiary, wierności, odwagi, ofiary i zmartwychwstania.

Fragment rozważania wygłoszonego podczas Apelu Jasnogórskiego 7 marca 2014 r.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Jestem pełen nadziei

2021-06-23 19:22

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop, dotychczasowy wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie, został referentem wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz diecezjalnym duszpasterzem powołań.

- W diecezji mamy zespół ds. duszpasterstwa powołań, jednak każdy z nas, jego członków miał też inne obowiązki, chociażby parafialne. Dlatego zostałem z tych parafialnych obowiązków zwolniony, żeby móc więcej czasu poświęcić właśnie sprawom powołań – mówi ks. Drop.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję