Reklama

Franciszek już zmienił Kościoł

W pierwszym roku swego pontyfikatu papież Franciszek uczynił Kościół bardziej ludzkim i napełnił go pogodą ducha – uważa opat prymas benedyktynów o. Notker Wolf. W rozmowie z austriacką gazetą „Kleine Zeitung” zaznaczył, że Franciszek wprowadził nowe relacje, polegające m.in. na tym, że w Kościele słucha się wiernych i próbuje się odpowiadać na zadawane przez nich pytania. O. Wolf przestrzegł przed oczekiwaniami na szybkie i radykalne decyzje Papieża i zwrócił uwagę, że sceptycyzm i pesymizm wobec papiestwa to zjawisko typowo europejskie.

Reklama

Zdaniem benedyktyna, papież Franciszek uciszył w Kościele „bicie dzwonów na trwogę”, a „wierni są znowu radośni”. Ponadto zauważył, że Franciszek swoją skromnością uosabia również potrzebę walki z dążeniem do władzy, chciwością, nieuczciwością i szukaniem tylko własnej korzyści. „On spełnia głębokie pragnienie uczciwości, lojalności i miłości, sprawia, że dzięki jego wypowiedziom i gestom ludzie doświadczają cząstki bezinteresownej miłości Boga” – powiedział opat benedyktynów. Jego zdaniem fakt, że jest to „pierwszy papież z kontynentu ubóstwa”, świadczy o tym, że został on już „pierwotnie zaprogramowany”, aby uderzać w wygodę i ubóstwienie pieniądza. „Ci, którzy wypowiedzi Franciszka o aniołach, diabłach, duchach klasyfikują jako „obce», zamykają oczy na rzeczywistość Europy, gdzie szeroko wśród młodych rozkwitły ezoteryka aniołów i satanizm” – powiedział o. Wolf.

Opatowi benedyktynów obce są, dość częste „na północ od Alp”, negatywne opinie o Papieżu. „Jest czymś osobliwym, że wszyscy żądają od Franciszka szybkich decyzji, a szczególnie w Kościele, gdzie wszyscy chcą o wszystkim współdecydować. Franciszek jednak za kryterium wziął Ewangelię zamiast prawa kanonicznego. Zamiast samemu, idzie do przodu wraz z doradcami, a nawet więcej, pyta cały Kościół o małżeństwo, seksualność i rodzinę. Jest to coś całkowicie nowego, zupełnie nowy styl” – stwierdził o. Wolf.

Dla benedyktyna Franciszek jest „rewolucjonistą” przede wszystkim w swoim radykalnym zwrocie ku Ewangelii. „Również Benedykt XVI tego pragnął, choć nie zrobił tego, a to wynika z różnych życiorysów obu papieży. Obaj jednak są tak samo zakorzenieni w tradycji i dlatego papież z Argentyny nie podejmie wielkich zmian” – zaznaczył o. Wolf.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Sołtysowicach

2021-06-20 20:21

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Msza św. dziękczynna za 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i erygowanie  Wspólnoty przy klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych miały miejsce 20 czerwca w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: o. Tomasz Kryger OFMCap, asystent regionalny FZŚ; o. Jozafat Roman Gohly OFM, asystent prowincjalny FZŚ; ks. Andrzej Jackiewicz, kustosz sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie; o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii i dziekan, asystent wspólnoty; br. Rafał Gorzołka OFM, gwardian klasztoru; br. Zbigniew Mirecki OFS, przełożony Rady Regionu wrocławskiego FZŚ i br Tadeusz Wąsowski, przełożony wspólnoty FZŚ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję