Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

O samotności raz jeszcze

Zachęcona do przemyśleń na temat samotności, która w rubryce „Listy” jest problemem nr 1 – dołączam i mój głos. Zaniedbywanie przyjaźni, więzów rodzinnych oraz egoizm i wygodnictwo – to niektóre z przyczyn samotności, których może być wiele, w zależności od wieku, zdrowia, sytuacji życiowej.

Część osób dobrze sobie z samotnością radzi – o ile są względnie zdrowe i sprawne, uczestniczą w zajęciach organizowanych dla seniorów lub są we wspólnotach religijnych. Nie wszystkim jednak ona odpowiada – poszukują więc czasem partnera „na dobre i na złe”, żyjąc złudzeniami. Częściej jednak chodzi o zdolności kulinarno-pielęgnacyjne, a gdy na przeszkodzie stanie własne ego – rozczarowanie gotowe.

Reklama

Szczególnie przykra jest samotność we dwoje, gdy każda chęć rozmowy rodzi konflikt, niechęć i uczucie rozgoryczenia. Takie zachowania nasilają się z wiekiem, gdy stajemy się bardziej nerwowi i drażliwi.

Wydaje się, że dobrym wyjściem jest zaakceptować swoją aktualną sytuację, ewentualnie polepszać ją swą aktywnością w miarę możliwości. Nieoceniona w samotności jest szansa poznania własnego wnętrza – strony duchowej – przez uczestnictwo w rekolekcjach, czytanie np. dzieł św. Teresy z Ávila czy Małej Teresy, które pomogą nam także w zmaganiach dotyczących modlitwy.

Na koniec kilka cytatów.

Reklama

„Choć człowiek jest istotą społeczną, nikt nie może uciec przed doświadczeniem samotności w kluczowych chwilach życia”; „Tylko ten, kto potrafi żyć samotnie, może wejść w prawdziwe relacje wspólnoty z innymi”; „Jest samotność, która rodzi się… z braku zainteresowania innymi, których uważa się za przeszkody… w zachowaniu własnej anonimowości”; „Istnieje również gorsze oblicze samotności – izolacja i wyobcowanie, jakie przeżywać musi ten, kto jest odrzucony, opuszczony przez innych”; „Wierzący jest posłany, by podjąć posługę pocieszania, stając z miłością u boku tego, kto cierpi i kogo doświadcza samotność” („Encyklopedia chrześcijaństwa”, wyd. Jedność, Kielce 2000, s. 658 n.).

Czytelniczka z Małopolski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję