Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

O samotności raz jeszcze

Zachęcona do przemyśleń na temat samotności, która w rubryce „Listy” jest problemem nr 1 – dołączam i mój głos. Zaniedbywanie przyjaźni, więzów rodzinnych oraz egoizm i wygodnictwo – to niektóre z przyczyn samotności, których może być wiele, w zależności od wieku, zdrowia, sytuacji życiowej.

Część osób dobrze sobie z samotnością radzi – o ile są względnie zdrowe i sprawne, uczestniczą w zajęciach organizowanych dla seniorów lub są we wspólnotach religijnych. Nie wszystkim jednak ona odpowiada – poszukują więc czasem partnera „na dobre i na złe”, żyjąc złudzeniami. Częściej jednak chodzi o zdolności kulinarno-pielęgnacyjne, a gdy na przeszkodzie stanie własne ego – rozczarowanie gotowe.

Reklama

Szczególnie przykra jest samotność we dwoje, gdy każda chęć rozmowy rodzi konflikt, niechęć i uczucie rozgoryczenia. Takie zachowania nasilają się z wiekiem, gdy stajemy się bardziej nerwowi i drażliwi.

Wydaje się, że dobrym wyjściem jest zaakceptować swoją aktualną sytuację, ewentualnie polepszać ją swą aktywnością w miarę możliwości. Nieoceniona w samotności jest szansa poznania własnego wnętrza – strony duchowej – przez uczestnictwo w rekolekcjach, czytanie np. dzieł św. Teresy z Ávila czy Małej Teresy, które pomogą nam także w zmaganiach dotyczących modlitwy.

Na koniec kilka cytatów.

Reklama

„Choć człowiek jest istotą społeczną, nikt nie może uciec przed doświadczeniem samotności w kluczowych chwilach życia”; „Tylko ten, kto potrafi żyć samotnie, może wejść w prawdziwe relacje wspólnoty z innymi”; „Jest samotność, która rodzi się… z braku zainteresowania innymi, których uważa się za przeszkody… w zachowaniu własnej anonimowości”; „Istnieje również gorsze oblicze samotności – izolacja i wyobcowanie, jakie przeżywać musi ten, kto jest odrzucony, opuszczony przez innych”; „Wierzący jest posłany, by podjąć posługę pocieszania, stając z miłością u boku tego, kto cierpi i kogo doświadcza samotność” („Encyklopedia chrześcijaństwa”, wyd. Jedność, Kielce 2000, s. 658 n.).

Czytelniczka z Małopolski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Spiderman odwiedził papieża Franciszka

2021-06-23 13:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

twitter.com/ANCALERTS

Podczas środowej audiencji generalnej z Ojcem Świętym, watykańskie kamery zarejestrowały wśród uczestników mężczyznę przebranego w strój Spidermana. Przebierańcem okazał się Mattia Villardita - 27-letni działacz społeczny, ceniony za zaangażowanie na rzecz ciężko chorych dzieci.

23 czerwca Mattia Villardita w charakterystycznym stroju Spidermana wziął udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym, która odbywa się obecnie na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Na zakończenie audiencji, przy okazji osobistego pozdrowienia, podarował Ojcu Świętemu maskę superbohatera - taką samą, w jakiej odwiedza małych pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, zelżywością napełnione...

2021-06-23 20:00

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

Kiedy rozważam to wezwanie, budzi się we mnie ciekawość, która każe szukać odpowiedzi na pytanie: co to jest zelżywość?

Zadałem sobie trochę trudu i znalazłem odpowiedź: wyraz zelżywość jest już archaizmem, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku był w powszechnym użyciu. Jest to regularny rzeczownik, utworzony od przymiotnika zelżywy. Czasownik zelżyć, który jest źródłem wspominanych wyrazów, ma podwójne znaczenie: pierwsze – uczynić coś lżejszym; drugie: przynieść ujmę, znieważyć, zhańbić. I to drugie znaczenie, pomaga zrozumieć obecność tego wyrażenia w wezwaniu litanijnym. Oto dostrzegamy dziś, że Serce Jezusa jest nie tylko ogniskiem miłości, skarbnicą sprawiedliwości, źródłem życia i świętości, ale jest też znieważone przez ludzką złośliwość. Chrystus, który tak wiele bólu wycierpiał, doznał również zniewagi w Swoim Najświętszym Sercu, które doświadczyło wielu cierpień i zniewag.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję