Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Matura, Facebook i strojenie w Poście

Przed maturą do Matki

Do matury niedaleko. Zwyczajem jest, że przed tym ważnym w życiu młodych momentem organizowana jest pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. W tym roku modlitewne czuwanie dla zdających maturę odbędzie się 4 kwietnia. Modlitwa młodych rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, o północy zostanie odprawiona Eucharystia, a całość zakończy się o godz. 4.00 w sobotę.

„Na pewno modlić się będziecie w różnych sprawach. Niech jednak nie zabraknie ufnej prośby o łaskę, nie tylko na czas egzaminów maturalnych, ale również w waszych wyborach życiowych. Miejcie odwagę, by skorzystać z Bożych podpowiedzi odnośnie studiów, jak również przeżywania dorosłego życia w kategorii powołania” – napisał do maturzystów biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w specjalnym zaproszeniu na jasnogórskie czuwanie.

Do młodych tam, gdzie są

Reklama

Przypominamy, że na portalu społecznościowym Facebook działa funpage Światowych Dni Młodzieży dla naszej diecezji. Dotychczas stronę odwiedziło blisko 8 tys. internautów.

– Portale społecznościowe to najbardziej dostępna dla młodych forma kontaktu. Stąd pomysł stworzenia na Facebooku strony, przez którą docierać będą informacje o tym wszystkim, co dziać się będzie w diecezji bielsko-żywieckiej w związku z Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Chcemy, aby młodzież między sobą je rozsyłała, przekazywała dalej – tłumaczy ks. Andrzej Wołpiuk, zaangażowany w organizację przygotowań do wielkiego spotkania młodych w Krakowie. Kapłan tłumaczy jednocześnie, że jest to forma odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który zachęca, by wychodzić do młodych tam, gdzie oni są. – A najczęściej są aktywni w przestrzeni wirtualnej – dodaje ks. Andrzej Wołpiuk, który znalazł się w gronie konsultorów 37-osobowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Odświętny Post

Teraz o Żywiecczyźnie. Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Rajczy włączyli się w akcję „Zrób się na Post”. W każdy piątek wielkopostnego przygotowania do najważniejszych dla chrześcijan świąt Paschy Chrystusa chcą przypomnieć o skuteczności i znaczeniu postu poprzez noszenie odświętnego ubrania.

– Jeśli ktoś cię zapyta dlaczego jesteś taki wystrojony, odważ się na odpowiedź: Bo poszczę – zachęca młodzież ks. Zygmunt Mizia z parafii pw. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, podkreślając, że nie pości się dla samego postu, lecz w intencji jakiejś osoby, którą można wesprzeć własnym postem. Ten zaś jest także pomocą w odrzuceniu zła. Inicjator przedsięwzięcia, ks. Zygmunt Mizia przypomina, że przywdzianie odświętnego stroju w czasie postu ma swoje uzasadnienie w nauczaniu Pana Jezusa, który mówił: „Kiedy pościcie nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy przybierają wygląd ponury. Ty zaś, kiedy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz”. W poprzednich latach ks. Zygmunt Mizia podobną akcję zainicjował także w szkole w Kętach.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Wszyscy maturzyści dopuszczeni w tym roku do egzaminu dojrzałości

[ TEMATY ]

maturzyści

matura

Włochy

PAP

W tym roku wszyscy maturzyści we Włoszech będą dopuszczeni do egzaminu dojrzałości - postanowiło ministerstwo oświaty. Matura będzie polegać na egzaminie ustnym, a ocena będzie sumą jego wyniku i całej pracy ucznia. Sprawdzona zostanie znajomość konstytucji kraju.

Matury rozpoczną się 17 czerwca, czyli w terminie przewidzianym w kalendarzu szkolnym na ten rok. Odbędą się w szkołach, a nie online. To drugie rozwiązanie zostało jednak zastrzeżone na wypadek, gdyby wymagała tego nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w danej części kraju.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba: Msza św. to uczta - trzeba przyjść, podejść do stołu

2021-06-18 12:46

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

- Do zobaczenia na Eucharystii przeżywanej w sposób pełny! Msza św. to uczta. Trzeba przyjść, podejść do stołu, nakarmić się słowem Bożym, nakarmić ciałem Jezusa Chrystusa. Tego nie da się zrobić wirtualnie - mówi bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski.

"Czasem myślę, że do przyciągnięcia kogoś do Jezusa Chrystusa wystarczy odpowiednie sprawowanie Eucharystii. Zaangażowany ksiądz, który głosi słowo wypływające z Ewangelii, słowo nadziei, jedności i pojednania, jest najlepszym świadkiem Jezusa Chrystusa" wskazuje hierarcha. W rozmowie z KAI porusza tematy duszpasterstwa po pandemii, zaangażowania świeckich w duszpasterstwo czy w sprawy powołań.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

2021-06-22 08:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję