Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa bawiła w Zabawie

Zbliża się wielkimi krokami święto młodych w Polsce – Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Jeśli myślicie, że tylko wtedy będzie się działo w naszym kraju, to jesteście w błędzie. To wydarzenie to nieustanne przygotowanie, które rozpoczęliśmy w miniony weekend. Od 28 lutego do 2 marca gościliśmy w Zabawie k. Tarnowa u bł. Karoliny. A wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej pomysłów, inspiracji do pracy przy tym ważnym wydarzeniu, jakim są ŚDM.

W Krajowym Forum Duszpasterstw Młodzieży uczestniczyli z ramienia naszej archidiecezji: ks. Adam Polak – diecezjalny duszpasterz młodzieży, Katarzyna Gonera – reprezentantka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Luiza Kubik i Mateusz Michalczyk – przedstawiciele środowiska Duszpasterstwa Akademickiego oraz Angelika Sitek związana z Ruchem Światło-Życie.

Reklama

Oprócz naszych reprezentantów Zabawa gościła 3 biskupów, 60 księży i 140 przedstawicieli młodzieży z 42 diecezji. Nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego, Salezjan czy wspólnoty Chemin Neuf. Wymiar międzynarodowy nadali spotkaniu goście: odpowiedzialny za Sekcję Młodych w Papieskiej Radzie ds. Świeckich ks. Joao Chagas oraz Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji im. Jana Pawła II przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich z Watykanu.

Były to intensywne 3 dni modlitwy, pracy, ale i zabawy. Podczas Forum miało miejsce uroczyste posłanie. Uczestnicy Forum otrzymali błogosławieństwo, które umocniło do podejmowania wyzwań w służbie na rzecz młodych. Ponadto wręczone zostały krzyże z pięknymi słowami: „Miłość na śmierć nie umiera”, a także z ziemią z miejsca męczeńskiej śmierci bł. Karoliny oraz gruszą, pod którą nauczała, dając 100 lat temu przykład apostolskiego zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Dodatkowo delegacje odebrały podpisane przez kard. Stanisława Dziwisza dyplomy udziału i zachęty do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zaznaczył, że zarówno przygotowania, jak i samo święto młodych w 2016 r. przyczynią się do ożywienia duszpasterstwa młodych w Polsce: – W archidiecezji krakowskiej chcemy, żeby w każdej parafii powstał zespół młodych, który będzie animował życie religijne w parafii i będzie zaczynem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. W młodych jest pragnienie zbliżania się do Boga.

Reklama

Bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy KEP, podkreślił, że czas ŚDM to nie tylko zaangażowanie młodych ludzi, ale i ogromny sprawdzian dla gościnności naszych polskich rodzin. – Chcemy, by nasi goście – młodzi z całego świata – byli przyjmowani przez rodziny. Jest już potrzeba pracy, kontaktu z nimi.

Podczas spotkania w Zabawie podzielono się wieloma pomysłami i inicjatywami. Było ich mnóstwo, każdy wart jest uwagi i oczywiście uczestnictwa. Jednym z takich promyków, który zachęca do działania, jest chociażby program B>M („być znaczy więcej niż mieć”). – Ma on uświadomić młodym, by odważnie wybierali bardziej postawy, które czynią nas ludźmi, niż rzeczy, które czynią nas niewolnikami tego świata – wyjaśniał ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Warszawie.

Istotny podczas Forum był również temat pomocy naszym młodym przyjaciołom ze Wschodu i krajów misyjnych. Stąd kolejna Boża akcja nosząca tytuł „Bilet dla brata”. W ramach tego pomysłu już niebawem do naszych parafii i wspólnot trafią różne produkty z logo inicjatywy. Będą to m.in. różańce, książki czy płyty. Pieniądze uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na dofinansowanie przyjazdu do Polski młodzieży z najuboższych krajów.

Rozmowy o kształcie ŚDM w Krakowie czy „Dni w Diecezjach” nie mogły być jedynymi punktami programu. Z materią musi współdziałać łaska. Dlatego niezwykle ważne chwile tego czasu to chwile modlitwy. Przy sarkofagu bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy – uczestnicy Forum prosili o wstawiennictwo przy działaniach podejmowanych na rzecz młodzieży. Odwiedzili również jej rodzinny dom oraz miejsce męczeństwa w wałrudzkim, lesie przeżywając niepowtarzalną Drogę Krzyżową opartą na Psalmie 16, który mocno wpisał się w uroczystości beatyfikacyjne Karoliny. W trakcie sobotniej Eucharystii biskup tarnowski Andrzej Jeż wskazał młodym przykład ich patronki i zachęcał, aby towarzyszyła w trudach zmierzających do przygotowania w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy Forum przeżyli również wieczór uwielbienia z zespołem New Life’m, który nie tylko animował czas spotkania z Panem, ale i prezentował utwory z najnowszej płyty „Tylko Ty i Ja”.

Łatwo dało się zauważyć, że nie tylko patronka, ale i miejsce musiało wpłynąć na organizatorów przy tworzeniu programu Forum. W ostatni karnawałowy wieczór odbyła się „Zabawa w Zabawie” połączona z przygotowaniem wieczoru integracyjnego w Rzymie dla delegatów międzynarodowych. Warto bowiem wiedzieć i pamiętać, że już w tym roku, w Niedzielę Palmową, tj. 13. kwietnia delegacja ok. 100 osób ze wszystkich polskich diecezji (w tym 2 reprezentantki z naszej archidiecezji) w Rzymie przejmie symbole ŚDM od Brazylijczyków. Ten czas łaski i wielkiej radości młodego Kościoła zorganizowało Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Warszawie.

Po zakończonym Forum praca i działania przenoszą się do naszej archidiecezji. Diecezjalne Centrum Organizacyjne ŚDM ma swoją siedzibę w budynku Kurii. Każdy, kto czuje w sercu wezwanie Pana: „Pójdź za Mną” jest serdecznie zaproszony do współpracy. Każde ręce do pracy mile widziane. Warto śledzić i lajkować również na bieżąco Fanpage na facebooku: Światowe Dni Młodzieży 2016 – Częstochowa. Niebawem informacje o tym, co się dzieje w diecezji w związku z przygotowaniami, pojawią się także na stronie internetowej: www.czestochowa2016.archiczest.pl. Kontaktować się można z naszym centrum również mailowo: biuro@czestochowa2016.archiczest.pl.

Niech przyświecają nam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który będzie głównym patronem ŚDM w Polsce: „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: symbole ŚDM peregrynują po Poznaniu

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Grzegorz Gałązka

Seminarium, klasztory, szpitale, hospicjum, szkoły, areszt śledczy i parafie to miejsca, które w Wielkim Tygodniu w Poznaniu odwiedziły już symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). W harmonogramie peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!”.

Krzyż ŚDM został przekazany polskiej młodzieży przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” przywiozła znaki ŚDM z Rzymu 14 kwietnia. „Wczoraj, na placu św. Piotra w Rzymie, delegacja polskiej młodzieży przejęła ten krzyż z rąk młodzieży brazylijskiej, aby przywieźć go do Polski. Od dziś, czyli dokładnie w rocznicę Chrztu Polski, dnia 14 kwietnia, rozpoczyna on swoje pielgrzymowanie po Polsce, począwszy od najstarszej polskiej diecezji, powstałej w zaledwie dwa lata po Chrzcie Polski” – mówił podczas Mszy św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie symboli ŚDM, abp Stanisław Gądecki.
W Wielki Poniedziałek wieczorem krzyż i ikona zostały procesyjnie przeniesione z katedry poznańskiej do kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Czuwanie przy krzyżu i ikonie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. hab. Pawła Wygralaka, rektora ASD. Wzięli w niej udział także studenci świeccy Wydziału Teologicznego.
Krzyż i ikona Matki Bożej przybyły do hospicjum rano w Wielki Wtorek. „Znaki ŚDM zostały uroczyście wniesione przez prof. Jacka Łuczaka, współzałożyciela poznańskiego Hospicjum Palium i założyciela oraz wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej a także przez personel medyczny i zostały umiejscowione w holu placówki, tak by pacjenci mogli je zobaczyć i modlić się przed nimi” – powiedziała KAI Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy w hospicjum. W czasie adoracji śpiewano pieśni o krzyżu i rozważano fragmenty pism bł. Jana Pawła II o cierpieniu. Na zakończenie adoracji krzyż ŚDM został udekorowany kolorowym motylem z napisem „Hospicjum Palium 2014”. „Jest to symbol wrażliwości na drugiego człowieka i przemiany myślenia propagowany przez „Motyli wolontariat” działający przy hospicjum” – mówi Grochal.
Symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) odwiedziły też klasztor sióstr karmelitanek w Poznaniu. Siostry adorowały krzyż przez całą noc z Wielkiego Wtorku na Wielką Środę w milczeniu. – Nasza kaplica nie jest zbyt wysoka, więc krzyż musiał być pochylony i przez swą wielkość sprawiał duże wrażenie. Kiedy młodzi wnieśli go do klauzury, uświadomiłyśmy sobie, ile ludzi na świecie go dotykało, widziało, adorowało – mówiła KAI siostra Magdalena, karmelitanka.
Znaki ŚDM odwiedziły następnie Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Jana Kalasancjusza na poznańskim Piątkowie. Uczniowie wysłuchali refleksji o krzyżu i świadectwa nauczyciela historii Piotra Malinowskiego o Światowych Dniach Młodzieży, w których kilka razy uczestniczył.
W Wielką Środę krzyż i ikona odwiedziły też Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia, największy szpital w Poznaniu. Pacjenci i personel placówki modlili się przed nimi w kaplicy szpitalnej pw. św. siostry Faustyny Kowalskiej. „Chcemy, jak młodzież, towarzyszyć obecności krzyża i ikony w naszym szpitalu, chcemy czuwać i modlić się o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.” – mówił w czasie adoracji ks. Adrian Bączyński, kapelan placówki.
Krzyż i ikona w Wielki Czwartek zostały przewiezione do aresztu śledczego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Więźniowie, pod przewodnictwem ks. Jerzego Glabasa SDB, kapelana wraz z członkami Stowarzyszenia Bractwa Więziennego, odprawili Drogę Krzyżową z rozważaniami napisanymi dla skazanych. Poruszające świadectwo przedstawił Piotr Fabis, który w 2004 roku dostał wyrok 24 lata więzienia. „Dzięki Bractwu Więziennemu nawróciłem się, a dzięki współpracy z sądem zmniejszono mi wyrok do 11 lat, a za dobre sprawowanie zostałem uwolniony po 8,5 roku” – opowiadał Fabis. Podkreślił, że teraz jest już wolnym człowiekiem, umocnionym wiarą, ma żonę, dzieci, pracę, należy do wspólnoty neokatechumenalnej i jest silny, bo wierzy w Pana Boga, który kieruje jego życiem. „Myślałem, że jestem słaby, bo siedziałem w celi nr 123 już bardzo długo, ale w końcu zrozumiałem, że Pan Bóg chce mieć nas silnych i że dopiero modląc się, jestem silny” – zaznaczył. Było to o tyle wzruszające, że mówił to właśnie pod celą nr 123, skąd dobiegały krzyki, przekleństwa i wyzwiska oraz głośna muzyka z radio, gdyż nie wszyscy skazani chcieli uczestniczyć w adoracji krzyża ŚDM.
Następnie symbole ŚDM zostały przewiezione przez młodych z duszpasterstwa „Jordan” do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Czuwanie dla chorych i pracowników placówki poprowadził Franciszkański Ruch Apostolski. Chorzy odmówili też Koronkę do Miłosierdzia Bożego, litanię w intencji cierpiących oraz wysłuchali fragmentów pism Jana Pawła II. Franciszkański Ruch Apostolski zapewnił piękną oprawę muzyczną. Rano w Wielką Sobotę znaki ŚDM odwiedziły parafię pw. Chrystusa Sługi. „Mimo wczesnych godzin rannych parafianie przyszli do kościoła, by adorować krzyż i ikonę ŚDM oraz odmówić Jutrznię” – powiedział KAI ks. Krzysztof Stefański, wikariusz w parafii. Wierni podchodzili do krzyża i całowali go, modlili się też przed ikoną Matki Bożej.
W harmonogramie peregrynacji symboli ŚDM pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!” do wykorzystania w telefonach komórkowych czy tabletach. Aplikacja pozwala sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży. Po kliknięciu odpowiednich przycisków można uzyskać informację, kiedy rozpoczęła się i kiedy się zakończy peregrynacja w określonym miejscu – parafii, szpitalu czy ośrodku wychowawczym. Miejsce to widoczne jest też na mapie interaktywnej. – Zainteresowanie aplikacją jest spore, dzięki niej można szybko znaleźć miejsce aktualnego pobytu krzyża ŚDM – mówi KAI ks. Arkadiusz Szady, duszpasterz młodzieży. Peregrynacja symboli ŚDM przekazanych przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową rozpoczęła się w katedrze poznańskiej 14 kwietnia. Krzyż i ikona nawiedzą kilkadziesiąt parafii, dotrą do seminariów i klasztorów, a także szpitali, więzień, odwiedzą klasztory i seminaria duchowne. 3 maja zostaną przekazane do diecezji kaliskiej. Ich pielgrzymowanie po polskich diecezjach i krajach sąsiednich zakończy się w 2016 r. w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję