Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa bawiła w Zabawie

Zbliża się wielkimi krokami święto młodych w Polsce – Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Jeśli myślicie, że tylko wtedy będzie się działo w naszym kraju, to jesteście w błędzie. To wydarzenie to nieustanne przygotowanie, które rozpoczęliśmy w miniony weekend. Od 28 lutego do 2 marca gościliśmy w Zabawie k. Tarnowa u bł. Karoliny. A wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej pomysłów, inspiracji do pracy przy tym ważnym wydarzeniu, jakim są ŚDM.

W Krajowym Forum Duszpasterstw Młodzieży uczestniczyli z ramienia naszej archidiecezji: ks. Adam Polak – diecezjalny duszpasterz młodzieży, Katarzyna Gonera – reprezentantka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Luiza Kubik i Mateusz Michalczyk – przedstawiciele środowiska Duszpasterstwa Akademickiego oraz Angelika Sitek związana z Ruchem Światło-Życie.

Reklama

Oprócz naszych reprezentantów Zabawa gościła 3 biskupów, 60 księży i 140 przedstawicieli młodzieży z 42 diecezji. Nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego, Salezjan czy wspólnoty Chemin Neuf. Wymiar międzynarodowy nadali spotkaniu goście: odpowiedzialny za Sekcję Młodych w Papieskiej Radzie ds. Świeckich ks. Joao Chagas oraz Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji im. Jana Pawła II przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich z Watykanu.

Były to intensywne 3 dni modlitwy, pracy, ale i zabawy. Podczas Forum miało miejsce uroczyste posłanie. Uczestnicy Forum otrzymali błogosławieństwo, które umocniło do podejmowania wyzwań w służbie na rzecz młodych. Ponadto wręczone zostały krzyże z pięknymi słowami: „Miłość na śmierć nie umiera”, a także z ziemią z miejsca męczeńskiej śmierci bł. Karoliny oraz gruszą, pod którą nauczała, dając 100 lat temu przykład apostolskiego zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Dodatkowo delegacje odebrały podpisane przez kard. Stanisława Dziwisza dyplomy udziału i zachęty do współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zaznaczył, że zarówno przygotowania, jak i samo święto młodych w 2016 r. przyczynią się do ożywienia duszpasterstwa młodych w Polsce: – W archidiecezji krakowskiej chcemy, żeby w każdej parafii powstał zespół młodych, który będzie animował życie religijne w parafii i będzie zaczynem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. W młodych jest pragnienie zbliżania się do Boga.

Reklama

Bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy KEP, podkreślił, że czas ŚDM to nie tylko zaangażowanie młodych ludzi, ale i ogromny sprawdzian dla gościnności naszych polskich rodzin. – Chcemy, by nasi goście – młodzi z całego świata – byli przyjmowani przez rodziny. Jest już potrzeba pracy, kontaktu z nimi.

Podczas spotkania w Zabawie podzielono się wieloma pomysłami i inicjatywami. Było ich mnóstwo, każdy wart jest uwagi i oczywiście uczestnictwa. Jednym z takich promyków, który zachęca do działania, jest chociażby program B>M („być znaczy więcej niż mieć”). – Ma on uświadomić młodym, by odważnie wybierali bardziej postawy, które czynią nas ludźmi, niż rzeczy, które czynią nas niewolnikami tego świata – wyjaśniał ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Warszawie.

Istotny podczas Forum był również temat pomocy naszym młodym przyjaciołom ze Wschodu i krajów misyjnych. Stąd kolejna Boża akcja nosząca tytuł „Bilet dla brata”. W ramach tego pomysłu już niebawem do naszych parafii i wspólnot trafią różne produkty z logo inicjatywy. Będą to m.in. różańce, książki czy płyty. Pieniądze uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na dofinansowanie przyjazdu do Polski młodzieży z najuboższych krajów.

Rozmowy o kształcie ŚDM w Krakowie czy „Dni w Diecezjach” nie mogły być jedynymi punktami programu. Z materią musi współdziałać łaska. Dlatego niezwykle ważne chwile tego czasu to chwile modlitwy. Przy sarkofagu bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy – uczestnicy Forum prosili o wstawiennictwo przy działaniach podejmowanych na rzecz młodzieży. Odwiedzili również jej rodzinny dom oraz miejsce męczeństwa w wałrudzkim, lesie przeżywając niepowtarzalną Drogę Krzyżową opartą na Psalmie 16, który mocno wpisał się w uroczystości beatyfikacyjne Karoliny. W trakcie sobotniej Eucharystii biskup tarnowski Andrzej Jeż wskazał młodym przykład ich patronki i zachęcał, aby towarzyszyła w trudach zmierzających do przygotowania w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy Forum przeżyli również wieczór uwielbienia z zespołem New Life’m, który nie tylko animował czas spotkania z Panem, ale i prezentował utwory z najnowszej płyty „Tylko Ty i Ja”.

Łatwo dało się zauważyć, że nie tylko patronka, ale i miejsce musiało wpłynąć na organizatorów przy tworzeniu programu Forum. W ostatni karnawałowy wieczór odbyła się „Zabawa w Zabawie” połączona z przygotowaniem wieczoru integracyjnego w Rzymie dla delegatów międzynarodowych. Warto bowiem wiedzieć i pamiętać, że już w tym roku, w Niedzielę Palmową, tj. 13. kwietnia delegacja ok. 100 osób ze wszystkich polskich diecezji (w tym 2 reprezentantki z naszej archidiecezji) w Rzymie przejmie symbole ŚDM od Brazylijczyków. Ten czas łaski i wielkiej radości młodego Kościoła zorganizowało Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Warszawie.

Po zakończonym Forum praca i działania przenoszą się do naszej archidiecezji. Diecezjalne Centrum Organizacyjne ŚDM ma swoją siedzibę w budynku Kurii. Każdy, kto czuje w sercu wezwanie Pana: „Pójdź za Mną” jest serdecznie zaproszony do współpracy. Każde ręce do pracy mile widziane. Warto śledzić i lajkować również na bieżąco Fanpage na facebooku: Światowe Dni Młodzieży 2016 – Częstochowa. Niebawem informacje o tym, co się dzieje w diecezji w związku z przygotowaniami, pojawią się także na stronie internetowej: www.czestochowa2016.archiczest.pl. Kontaktować się można z naszym centrum również mailowo: biuro@czestochowa2016.archiczest.pl.

Niech przyświecają nam słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który będzie głównym patronem ŚDM w Polsce: „Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia prosta

Faza przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, szczególnie do etapu diecezjalnego wchodzi na ostatnią prostą. Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa grupie wolontariuszy, którzy są odpowiedzialni za przygotowania w poszczególnych parafiach. Każda parafialna grupa otrzymała „Świecę ŚDM”, jako symbol duchowego czuwania przed wakacyjnym spotkaniem. Wolontariusze zachęcali także do podjęcia postu w intencji ŚDM. Natalia Bełz z komitetu organizacyjnego ŚDM wyjaśnia: – Po Eucharystii w katedrze rozdawane były woreczki z ryżem. Chcieliśmy zachęcić do postu w dowolnej intencji, ale zwłaszcza w intencji Światowych Dni Młodzieży. Dołączona do tego modlitwa i jałmużna ma uwrażliwiać nasze serca. W miarę możliwości można także wprowadzić post, jako formę wyrzeczenia, na dłużej do naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Dekret dla redaktora Aspektów

2021-06-23 15:36

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor odpowiedzialny Aspektów - Niedzieli Zielonogórsko-Gorzowskiej przyjął 23 czerwca dekret z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego.

Ks. Adrian Put dotychczas był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, gdzie znajduje się redakcja Aspektów. Od sierpnia zostanie proboszczem parafii konkatedralnej św. Jadwigi w Zielonej Górze. Zmiany te nie wpłyną na jego pracę redakcyjną. Ks. Put pozostaje na stanowisku redaktora odpowiedzialnego Niedzieli Zielonogórsko-Gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Lewandowski: ciężko będzie się z tym pogodzić

2021-06-23 21:39

[ TEMATY ]

euro

Euro 2020

PAP

Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski przyznał, że trudno będzie pogodzić się z zakończeniem na fazie grupowej udziału w mistrzostwach Europy. "Na pewno to boli, odpadnięcie z turnieju zawsze jest porażką" - powiedział 32-letni napastnik.

W pierwszej kolejce biało-czerwoni przegrali ze Słowacją 1:2, potem zremisowali z Hiszpanią 1:1. W środę grali w Sankt Petersburgu o wszystko ze Szwecją, którą trzeba było pokonać, aby awansować. Przegrali jednak 2:3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję