Reklama

Niedziela Podlaska

„Verba Sacra” w Siemiatyczach

W Siemiatyczach w ramach ogólnopolskiego projektu „Verba Sacra”, w którym znani aktorzy prezentują od wielu lat różne księgi Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, został zaprezentowany List do Rzymian św. Pawła

Interpretacji tekstu Listu do Rzymian podjął się pochodzący z Siemiatycz Dariusz Kowalski – aktor Teatru Nowego w Łodzi, znany też z wielu ról filmowych i seriali telewizyjnych. Przeżycia związane z wsłuchiwaniem się w tekst biblijny ubogaciły chórowym wykonaniem pieśni liturgicznych i psalmów Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Komentarzem zaś wprowadzającym w teologię i przesłanie Pawłowego tekstu obdarzył ks. Tomasz Siuda, wykładowca na uczelniach Torunia i Poznania. Podkreślił on, że tekst Listu do Rzymian został wybrany na to spotkanie, ponieważ może on pomóc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu, ukazując świadectwo i przesłanie płynące z wiary Apostoła. Na tę swoistą duchową ucztę do siemiatyckiego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli zaprosili: tamtejsza parafia z proboszczem ks. Janem Kocem, burmistrz miasta Siemiatycze Piotr Sieniakowicz oraz Siemiatycki Ośrodek Kultury z dyrektor Jolantą Sidorowicz.

Reklama

Pomysłodawca, scenarzysta i reżyser spotkań „Verba Sacra” („Słowa Święte”) Przemysław Basiński z Poznania powiedział, że inicjatywa, aby przybliżyć księgi Pisma Świętego szerokim kręgom odbiorców w wykonaniu wybitnych aktorów polskich powstała w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Chociaż był to, jak podkreślił, wręcz karkołomny pomysł, ruszył on w poznańskiej katedrze. Pierwotne zamierzenie jego było na12 miesięcy, a trwa już 15 lat. Na początku spotkania odbywały się w katedrach, później nie można było też odmówić innym parafiom i obecna prezentacja była już 145. Prezentowane były również pisma Ojców Kościoła, kazania ks. Skargi oraz staropolskie modlitwy. Wystąpiło ponad 100 znanych aktorów scen polskich. Powiedział też, że do siemiatyckiego spotkania doszło dzięki kontaktom ks. Siudy, z którym współpracuje od początku tego projektu, mającego w swych założeniach dopomóc ludziom jeszcze bardziej otworzyć się na Słowo Boże. Podkreślił, że nikt nie spodziewał się takich owoców przemiany nie tylko wśród słuchaczy, ale też u samych aktorów. Wielu zaczęło po tych spotkaniach czytać Pismo Święte.

Obecny na tym biblijnym artystyczno-modlitewnym wieczorze biskup drohiczyński Antoni Dydycz podziękował organizatorom za to, że powszechnie znane ludziom wierzącym „Słowa Święte” w tej interpretacji i atmosferze nabierają głębszego znaczenia, a także stają się bardziej dostępne i zrozumiałe. Przybyli na niego także inni kapłani z Siemiatycz z dziekanem ks. Stanisławem Ulaczykiem oraz siostry zakonne. Ks. Jan Koc powiedział natomiast, że tak liczna obecność mieszkańców Siemiatycz pokazuje, że nie chcą oni poprzestać tylko na tym jednym spotkaniu.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sudan Południowy: ukazało się pierwsze wydanie Biblii w języku pazande

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Adobe Stock

Po wielu latach żmudnej i wytrwałej pracy zespołu misyjnego ukazał się przekład Pisma Świętego na język pazande, używany na pograniczu Sudanu Południowego, Republiki Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republiki Konga. Prezentacja książki, której przyświecało hasło "Twoje Słowo jest lampą dla moich stóp, światłem na mojej drodze", odbyła się 14 września w siedzibie południowosudańskiej diecezji Tombura-Yambio, a prowadził ją miejscowy biskup Eudardo Hiiboro Kussala.

Przedstawiając samo dzieło i przypominając okoliczności jego wydania, hierarcha podkreślił, że jest to historyczne wydarzenie w ponad stuletniej obecności Kościoła na tych ziemiach. Zaznaczył, że ukazanie się tego tłumaczenia wpisuje się w obchody szóstej rocznicy śmierci pierwszego biskupa tej diecezji (do 21 lutego 1986 nosiła ona nazwę Tombura) Josepha Gasiego Abangite, który zmarł w wieku 86 lat 12 września 2014, a kierował nią w latach 1974-2008.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

Poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021

2021-06-22 10:44

[ TEMATY ]

uczelnia

Perspektywy 2021

Główne rozstrzygnięcia są identyczne jak w poprzedniej edycji. Zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, który osiągnął stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi jest Uniwersytet Warszawski, a trzecia Politechnika Warszawska.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję