Reklama

Niedziela Kielecka

Kredką i rylcem o bł. Wincentym Kadłubku

Niedziela kielecka 12/2014, str. 2

[ TEMATY ]

błogosławiony

TD

Relikwie bł. Wincentego Kadłubka

Relikwie bł. Wincentego Kadłubka

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Archiopactwo cystersów organizuje ogólnopolski konkurs o bł. Wincentym Kadłubku. Proszę powiedzieć, do kogo jest on adresowany i jakie warunki muszą spełnić uczestnicy? Który z ojców jest odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu?

O. DKN. JAKUB ZAWADZKI OCIST: – Jestem inicjatorem i organizatorem konkursu, jako jeden ze współbraci i katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie. Konkurs pt. „Błogosławiony Wincenty – Mistrz Kultury Polskiej” ma charakter plastyczny, jest adresowany do dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Uczniowie – uczestnicy mają do wyboru dowolną formę plastyczną: może to być plakat, grafika rysunek itp. Prace należy nadsyłać do 12 maja 2014 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 24 maja 2014 r. Podczas gali konkursowej odbędzie się przedstawienie o bł. Wincentym w wykonaniu uczniów SP nr 3 w Jędrzejowie.
Patronat honorowy nad konkursem objęli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, bp Kazimierz Ryczan, bp Krzysztof Nitkiewicz, o. opat Edward Stradomski, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. Patroni medialni to: „Niedziela Kielecka”, „Gazeta Jędrzejowska” i portal franciszkanska3.pl.

Reklama

– W tym roku przypada 250-lecie beatyfikacji bł. Kadłubka. Czy i w jaki sposób w Jędrzejowie i w Polsce będzie uczczona ta rocznica?

– W naszym regionie poza wspomnianym konkursem, ważnym wydarzeniem jest odpust parafialny w dniach 28-31 sierpnia. W niedzielę Sumie odpustowej przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. W krużgankach klasztornych pokażemy wystawę „Bł. Wincenty – droga do świętości”.

– Cystersi jędrzejowscy i samorządowcy miasta wznowili starania o podjęcie procesu kanonizacyjnego? Na jakim etapie są te sprawy?

– Proces kanonizacyjny został wznowiony, bowiem kilka lat temu umarł postulator i wicepostulator. Powołano postulatora z Domu Generalnego Cystersów w Rzymie i wicepostulatora, którym został o. dr Ignacy Rogusz z Opactwa cysterskiego w Szczyrzycu. Czekamy na cud, który mógłby stanowić podstawę kanonizacji. Modlimy się o nią codziennie.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież uznał heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego

[ TEMATY ]

błogosławiony

Archiwum Marii Władyczanki

Papież uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Do beatyfikacji przyjaciela bł. Jana Pawła II potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję