Reklama

Niedziela Małopolska

Przykłady przekonują

O genezie przedsięwzięcia, o atutach serialu, z ks. Andrzejem Mulką; dyrektorem Wydawnictwa „Promyczek”, redaktorem naczelnym miesięcznika „Promyczek Dobra” oraz założycielem i opiekunem zespołu „Promyczki Dobra” rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Niedziela małopolska 12/2014, str. 5

[ TEMATY ]

serial

Sylwester Adamczyk

To pierwszy w historii polskiej kinematografii projekt, dzięki któremu najmłodsi będą mogli poznać znanych polskich świętych i błogosławionych: Jana Pawła II, Faustynę Kowalską, Kingę, Stanisława Kostkę, Maksymiliana, Jadwigę królową, Brata Alberta, Karolinę Kózkównę, ks. Jerzego Popiełuszkę, Urszulę Ledóchowską, Stanisława BM, Edmunda Bojanowskiego. Serię filmów pt. „Aureola – od Stanisława do Karola” przygotowało Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” z Nowego Sącza w koprodukcji z TVP Kraków (więcej na stronie www.promyczek.pl).

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Księże Andrzeju, skąd pomysł na filmy przybliżające najmłodszym widzom polskich świętych i błogosławionych?

KS. ANDRZEJ MULKA: – W 2008 r. rozpoczęliśmy tworzenie Filmoteki „Promyczka”, zakupując od TV RAI licencję animowanych filmów dla dzieci. W tej serii zaprezentowano 60 świętych, ale nie ma tam żadnego Polaka. Pomyślałem, że byłoby fantastycznie, gdyby się udało zrobić takie filmy o polskich świętych. Starania czyniliśmy od 2009 r., ale dopiero teraz możemy powiedzieć, że dzięki życzliwości, pracy oraz wsparciu modlitewnemu wielu osób, firm, instytucji, projekt został zrealizowany.

Reklama

– A sam dobór bohaterów? Dlaczego właśnie ci święci i błogosławieni?

– Wybór nie był łatwy. W kanonie polskich świętych jest ich ponad setka. Aby uwzględnić oczekiwania potencjalnego odbiorcy, zrobiliśmy sondę. To biorący w niej udział dokonali wyboru świętych i błogosławionych, o których zrobiliśmy serial. Na pierwszym miejscu znalazł się Jan Paweł II, a zaraz po nim – św. Faustyna. W sondzie uczestniczyli przedstawiciele południowej Polski i może dlatego większość bohaterów jest związana z Małopolską.

– Dzieci to wymagający odbiorcy. Co, Księdza zdaniem, przekona je do oglądnięcia pierwszej i następnych 15-minutowych części?

– Kolejne odcinki łączą towarzyszący widzom bohaterowie; zakonnik – Nikodem, który będzie opowiadał interesujące historie dwójce dzieci: Piotrusiowi Promyczkowi i Karolince Iskierce. Występuje też papuga Mądralka. Ten teatr aktora i lalek jest połączony z komputerową animacją, co też będzie, mam nadzieję, urozmaiceniem poszczególnych części. Jednak myślę, że magnesem okażą się lalki. Obserwując maluchy, można zauważyć ich duże zainteresowanie maskotkami. Jeśli na dodatek potrafią one nawiązać z dziećmi „kontakt”, to ich reakcje są bardzo żywe. Piotruś i Karolinka to silikonowe lalki, które powstały na potrzeby serialu. Można powiedzieć, że w trakcie spektaklu one „żyją”. Gdy w krakowskim studio, na planie pojawiały się dzieci, to w centrum ich uwagi szybko znalazły się lalki i jeszcze postać papugi. To te kukiełki zyskiwały szczególną sympatię już na etapie realizacji projektu.

– Filmy będą bawić, uczyć, wychowywać. Czy wątek dydaktyczny nie zniechęci widzów?

– W naszym serialu nie ma schematów. Każdy święty został przedstawiony w inny sposób. Ich historie ograniczono do zaledwie kilku istotnych, zrozumiałych wydarzeń dla odbiorcy. Pamiętamy, kto nim jest, i nie chcemy go zamęczyć, ale zainteresować. Obok rozmów na temat świętego jest również o nim piosenka. Pojawią się też elementy patriotyczne, historyczne, ale w minimalnym wymiarze.

Reklama

– Twórcy serialu zakładają, że dzieciom będą towarzyszyć dorośli – rodzice, katecheci. Na czym ma polegać ich rola?

– Doświadczenie wydawnictwa wręcz sugeruje taki odbiór. Znajdujące się w naszej ofercie filmy kupują albo katecheci, którzy wykorzystują je na lekcjach religii, albo rodzice. I to jest miłe. Myślę, że kolejne odcinki „Aureoli…” spełnią swoją rolę wtedy, gdy ich treść zachęci dzieci do rozmowy, gdy przykłady z życia bohaterów zainspirują do szukania kolejnych informacji na dany temat. A to wszystko jest możliwe wtedy, gdy maluchom będą towarzyszyć mądrzy, pragnący rozwoju swych dzieci, dorośli.

– Pierwszy odcinek, przybliżający postać bł. Jana Pawła II, zostanie zaprezentowany w niedzielę 27 kwietnia?

– TVP Kraków wyemituje tę część w dniu, kiedy Jan Paweł II zostanie w Rzymie ogłoszony świętym. To będzie premiera telewizyjna. Planujemy też prapremierę, na którą już zapraszam dzieci, pod opieką dorosłych, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam 23 kwietnia, w trakcie Pielgrzymki Przedszkolaków, będzie można zobaczyć ten odcinek.

– A kolejne?

– Najpierw zostaną wyemitowane w TVP Kraków, potem być może w innych stacjach telewizyjnych. Natomiast w nowym roku szkolnym całość będzie dostępna na płytach DVD.

– Czy w zrealizowanym projekcie znajduje się ulubiony święty Księdza?

– Nie będę oryginalny. Emocjonalnie najbardziej jestem związany z odcinkiem przybliżającym postać Jana Pawła II. Uważam, że jesteśmy to winni Ojcu Świętemu, aby kolejne pokolenia polskich dzieci poznawały życie i działalność największego z Polaków. Muszę też dodać, że to słowa Jana Pawła II zainspirowały ten serial…

– ???

– W 1999 r., podczas kanonizacji bł. Kingi w Starym Sączu, Jan Paweł II powiedział, aby trzecie tysiąclecie było erą świętych. Te słowa sprawiły, że jeszcze bardziej zaangażowałem się w pracę na rzecz katechizacji dzieci, kształtowania ich zgodnie z Ewangelią. Temu też służy zrealizowany projekt. Staramy się w nim pokazać świętość Polaków, bo przecież to przykłady są najbardziej przekonujące!

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na planie serialu „Ojciec Mateusz”

Niedziela rzeszowska 26/2016, str. 7

[ TEMATY ]

serial

aktorka

Archiwum Natalii Janowiec

Natalia Janowiec z Arturem Żmijewskim i Samborem Czarnotą

Natalia Janowiec z Arturem Żmijewskim i Samborem Czarnotą

Natalia Janowiec z Jasła znana jest czytelnikom „Niedzieli Rzeszowskiej”. Spełnia się m.in jako aktorka i dziennikarka. – Przygoda ze sceną rozpoczęła się już w dzieciństwie. Miałam marzenia, by zostać piosenkarką. Od dzieciństwa śpiewałam w domu, szkole, kościele, jednym słowem wszędzie, gdzie było to możliwe – opowiada. Z biegiem czasu zaczęła marzenia realizować. Zapisała się do szkolnego kółka teatralnego, gdzie miała zajęcia aktorskie. – Robiłam domowe przedstawienia, brałam udział w szkolnych przedstawieniach – wylicza. W szkole gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej rozpoczęła intensywną pracę nad głosem, uczęszczając na lekcje śpiewu do Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. – Lata tam spędzone wspominam bardzo miło. Umożliwiły mi dalszy rozwój umiejętności artystycznych – przyznaje Natalia. Chciała dalej doskonalić swój warsztat. Została przyjęta do krośnieńskiej szkoły wokalno-aktorskiej prowadzonej przez Marka Wiatra, znanego artystę, śpiewaka operowego, malarza i grafika. Wzięła też kilka lekcji teatralnych w Krakowie, prowadzonych przez aktorów krakowskiego teatru „Bagatela”, m.in. Dariusza Starczewskiego oraz Sebastiana Oberca.

CZYTAJ DALEJ

Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych

2021-06-20 10:43

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność. My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Nowej Białej, gdzie pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze. "Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych" – zapewnił.

Pożar wybuchł w sobotę o godz. 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Sołtysowicach

2021-06-20 20:21

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Msza św. dziękczynna za 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i erygowanie  Wspólnoty przy klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych miały miejsce 20 czerwca w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: o. Tomasz Kryger OFMCap, asystent regionalny FZŚ; o. Jozafat Roman Gohly OFM, asystent prowincjalny FZŚ; ks. Andrzej Jackiewicz, kustosz sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie; o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii i dziekan, asystent wspólnoty; br. Rafał Gorzołka OFM, gwardian klasztoru; br. Zbigniew Mirecki OFS, przełożony Rady Regionu wrocławskiego FZŚ i br Tadeusz Wąsowski, przełożony wspólnoty FZŚ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję