Reklama

Niedziela Lubelska

Oto drzewo krzyża

W naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego i relikwii Drzewa Krzyża. Jako pierwsza krzyż przyjęła parafia archikatedralna

Uroczyste powitanie krzyża przed archikatedrą lubelską odbyło się w sobotę 8 marca. Na znak miłości i zbawienia oczekiwali kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy, w tym ekipa ewangelizacyjna prowadząca pierwsze rekolekcje z serii „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. Po powitaniu krzyża został on uroczyście wniesiony przez kapłanów do świątyni. Obrzęd nawiązuje do paschalnych tradycji; krzyż wnoszony jest do kościoła na wzór Paschału, z trzykrotnym wezwaniem: „Oto drzewo krzyża”. Później, w obecności znaku odkupienia, dokonuje się wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela; jest to kulminacyjnym momentem rekolekcji, które rozpoczynają się trzy dni wcześniej. Krzyż pozostaje w parafii przez tydzień, by wierni mieli możliwość osobistej i wspólnotowej adoracji. W archikatedrze czuwanie przy krzyżu przygotowali przedstawiciele poszczególnych rejonów parafii. Wieczornym Liturgiom towarzyszyły rozważania darów Wieczernika: Eucharystii, kapłaństwa oraz wspólnoty zjednoczonej w Duchu Świętym. Ponadto wszyscy chętni mogli oddać cześć relikwiom Drzewa Krzyża przez ucałowanie. Tygodniowe czuwanie zakończyło się w sobotę 15 marca uroczystą Eucharystią połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Peregrynację krzyża poprzedziła konferencja prasowa z udziałem abp. Stanisława Budzika. Podczas niej Metropolita przypomniał, że projekt ewangelizacyjny, który w ciągu ponad pięciu lat obejmie wszystkie parafie w naszej archidiecezji, jest odpowiedzią na wołanie bł. Jana Pawła II o nową ewangelizację. – Ojciec Święty już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wołał o nową ewangelizację. To wezwanie przypomniał szczególnie wyraźnie w roku 2000 podczas wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa, kiedy zapewniał, że Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki – mówił abp Stanisław Budzik. – Nie trzeba szukać nowych programów, lecz wystarczy na nowo zaczerpnąć z Ewangelii, wypłynąć na głębię. Trzeba sprawić, żeby ludzie zrozumieli, że Ewangelia jest listem miłosnym napisanym przez Boga do człowieka; historią tego, jak Bóg umiłował człowieka, a nie kodeksem karnym. Trzeba tę świadomość u ludzi obudzić, zachwycić i poprowadzić do Chrystusa – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz przypomniał, że rekolekcje ewangelizacyjne są owocem Roku Wiary. – Nowa ewangelizacja w diecezji wyrosła z Roku Wiary, który przeżywaliśmy pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI. Chcieliśmy, by Rok Wiary nie był jednorazową akcją, ale by przełożył się na konkretne nawrócenie. Temu mają służyć rekolekcje ewangelizacyjne, które są niejako przeoraniem gleby serc – wyjaśniał Pasterz. W czasie rekolekcji, nad którymi czuwa ks. Michał Zybała, głoszony jest kerygmat, czyli podstawowe prawdy wiary. – Wracamy do czasów apostolskich, kiedy to Apostołowie mówili o Jezusie, który dla nas umarł, zmartwychwstał i posłał nam swojego Ducha – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Duch Święty i nas posyła do ludzi, by głosić im Ewangelię i przypominać, że Bóg ukochał każdego człowieka i wszystkich wzywa do miłości. Tę miłość mamy praktykować we wspólnocie Kościoła, stając się dla wszystkich rozproszonych i skonfliktowanych znakiem jedności między Bogiem i ludźmi oraz znakiem jedności całej rodziny ludzkiej – podkreślał.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Józef rozpoczął wędrówkę

Niedziela sosnowiecka 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

peregrynacja

Rok. św. Józefa

Piotr Lorenc/Niedziela

Każdy parafianin będzie mógł mieć przez dobę w swoim domu obraz św. Józefa

Każdy parafianin będzie mógł mieć przez dobę w swoim domu obraz św. Józefa

1 maja, po wieczornej Eucharystii, w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa.

Wizerunek Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest darem bp Grzegorza Kaszaka dla parafii. Teraz każdy parafianin będzie go mógł mieć przez dobę w swoim domu. – Pragnę wprowadzić św. Józefa do każdej rodziny naszej parafii. Święty jest przecież patronem wszystkich rodzin w Polsce i na świecie – powiedział podczas liturgii rozpoczynającej peregrynację ks. Józef Handerek, proboszcz czeladzkiej parafii. Kapłan przywołał słowa s. Łucji, która widziała św. Józefa, jak wraz z Panem Jezusem błogosławił wiernych. Oto jej relacja: „Kiedy Nasza Pani znikła w nieskończonej odległości firmamentu, zobaczyliśmy po stronie słońca św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i Naszą Dobrą Panią ubraną w bieli, w płaszczu niebieskim. Zdawało się, że św. Józef z Dzieciątkiem błogosławi świat ruchami ręki na kształt krzyża”.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję