Reklama

Niedziela Lubelska

Oto drzewo krzyża

W naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego i relikwii Drzewa Krzyża. Jako pierwsza krzyż przyjęła parafia archikatedralna

Uroczyste powitanie krzyża przed archikatedrą lubelską odbyło się w sobotę 8 marca. Na znak miłości i zbawienia oczekiwali kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy, w tym ekipa ewangelizacyjna prowadząca pierwsze rekolekcje z serii „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. Po powitaniu krzyża został on uroczyście wniesiony przez kapłanów do świątyni. Obrzęd nawiązuje do paschalnych tradycji; krzyż wnoszony jest do kościoła na wzór Paschału, z trzykrotnym wezwaniem: „Oto drzewo krzyża”. Później, w obecności znaku odkupienia, dokonuje się wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela; jest to kulminacyjnym momentem rekolekcji, które rozpoczynają się trzy dni wcześniej. Krzyż pozostaje w parafii przez tydzień, by wierni mieli możliwość osobistej i wspólnotowej adoracji. W archikatedrze czuwanie przy krzyżu przygotowali przedstawiciele poszczególnych rejonów parafii. Wieczornym Liturgiom towarzyszyły rozważania darów Wieczernika: Eucharystii, kapłaństwa oraz wspólnoty zjednoczonej w Duchu Świętym. Ponadto wszyscy chętni mogli oddać cześć relikwiom Drzewa Krzyża przez ucałowanie. Tygodniowe czuwanie zakończyło się w sobotę 15 marca uroczystą Eucharystią połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Peregrynację krzyża poprzedziła konferencja prasowa z udziałem abp. Stanisława Budzika. Podczas niej Metropolita przypomniał, że projekt ewangelizacyjny, który w ciągu ponad pięciu lat obejmie wszystkie parafie w naszej archidiecezji, jest odpowiedzią na wołanie bł. Jana Pawła II o nową ewangelizację. – Ojciec Święty już podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wołał o nową ewangelizację. To wezwanie przypomniał szczególnie wyraźnie w roku 2000 podczas wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa, kiedy zapewniał, że Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki – mówił abp Stanisław Budzik. – Nie trzeba szukać nowych programów, lecz wystarczy na nowo zaczerpnąć z Ewangelii, wypłynąć na głębię. Trzeba sprawić, żeby ludzie zrozumieli, że Ewangelia jest listem miłosnym napisanym przez Boga do człowieka; historią tego, jak Bóg umiłował człowieka, a nie kodeksem karnym. Trzeba tę świadomość u ludzi obudzić, zachwycić i poprowadzić do Chrystusa – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz przypomniał, że rekolekcje ewangelizacyjne są owocem Roku Wiary. – Nowa ewangelizacja w diecezji wyrosła z Roku Wiary, który przeżywaliśmy pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI. Chcieliśmy, by Rok Wiary nie był jednorazową akcją, ale by przełożył się na konkretne nawrócenie. Temu mają służyć rekolekcje ewangelizacyjne, które są niejako przeoraniem gleby serc – wyjaśniał Pasterz. W czasie rekolekcji, nad którymi czuwa ks. Michał Zybała, głoszony jest kerygmat, czyli podstawowe prawdy wiary. – Wracamy do czasów apostolskich, kiedy to Apostołowie mówili o Jezusie, który dla nas umarł, zmartwychwstał i posłał nam swojego Ducha – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Duch Święty i nas posyła do ludzi, by głosić im Ewangelię i przypominać, że Bóg ukochał każdego człowieka i wszystkich wzywa do miłości. Tę miłość mamy praktykować we wspólnocie Kościoła, stając się dla wszystkich rozproszonych i skonfliktowanych znakiem jedności między Bogiem i ludźmi oraz znakiem jedności całej rodziny ludzkiej – podkreślał.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie wydarzenia zbawcze

[ TEMATY ]

krzyż

peregrynacja

Grzegorz Jacek Pelica

Po krótkiej przerwie, na szlak peregrynacji wróciła kopia Krzyża Trybunalskiego.

Rekolekcje „Źródło” przeżyła parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Giełczwi. - Nasza parafia przeżywa wielkie wydarzenia zbawcze - mówił proboszcz ks. Krzysztof Stanicki, witając 9 lutego abp. Stanisława Budzika. - Rekolekcje „Źródło” przygotowały nas do nawiedzenia Krzyża Trybunalskiego i do dzisiejszej uroczystości. To czas głębokiej modlitwy, refleksji nad życiem, w które zawsze wpisany jest krzyż - podkreślał. Przybywającego do parafii po raz pierwszy abp. Budzika powitali rodzice kandydatów do bierzmowania, podkreślając, że ta obecność przypomina apostolski fundament wiary „In virtute Crucis” i dalsze czuwanie nad wiarą dzieci. W imieniu duchowieństwa dekanatu turobińskiego o pasterskie błogosławieństwo prosił dziekan ks. Władysław Trubicki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

2021-06-23 19:14

Karol Porwich/Niedziela

– Powołania rodzą się przede wszystkim we wspólnotach parafialnych. Proszę was, drodzy kapłani, o rozwijanie grup młodzieżowych, bo to najbardziej naturalne zaplecze powołań kapłańskich – powiedział abp Marek Jędraszewski, dziękując odchodzącym proboszczom, mianując nowych, a także wręczając inne nominacje księżom archidiecezji krakowskiej.

Publikujemy listę zmian personalnych w archidiecezji krakowskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję