Reklama

Niedziela Lubelska

Modlitwa i sportowe emocje

W pierwszą sobotę marca w Lublinie odbyły się mistrzostwa ministrantów i lektorów w halowej piłce nożnej. Już po raz piąty o tytuł zwycięzcy w czterech kategoriach wiekowych walczyły drużyny z kilkudziesięciu parafii. Nad całością czuwał ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza

Piłkarskie mecze zostały rozegrane na kilku halach sportowych: Uniwersytetu Przyrodniczego, Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II oraz Akademickiego Ośrodka Sportowego UMCS. O tytuł najlepszej drużyny walczyli ministranci i lektorzy, którzy pokonali rywali w pierwszej, dekanalnej części rozgrywek. Na boisku stawili się zawodnicy, m.in.: z Wąwolnicy, Łęcznej, Chełma, Zakrzówka, Niedrzwicy Kościelnej, Kamionki, Konopnicy, Lublina, Puław, Poniatowej, Polichny, Wysokiego, Świdnika, Świdnika Dużego, Abramowa, Rudnika, Kraczewic, Częstoborowic, Karczmisk, Sawina, Lubartowa, Stróży, Piask, Turobina, Niedrzwicy Dużej, Rejowca Osady, Kraśnika, Biskupic i Czernięcina. Chociaż poziom meczów był bardzo wyrównany, w każdej kategorii wiekowej musiał zostać wyłoniony tylko jeden zwycięzca. Po wielu rozgrywkach okazało się, że zwycięzcami 5. Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Lubelskiej w Halowej Piłce Nożnej zostały drużyny z parafii pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej (kategoria open oraz kategoria klas V-VI SP), parafii pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy (gimnazjum) oraz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

Wszyscy uczestnicy zawodów spotkali się przed meczami na wspólnej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej, by rozpocząć turniej z Chrystusem, pod płaszczem Matki Bożej. Eucharystii koncelebrowanej przez parafialnych opiekunów liturgicznej służby ołtarza przewodniczył bp Artur Miziński. – Chcemy widzieć Chrystusa w każdym wydarzeniu naszego życia i napełniać się obecnością Boga w czasie nauki, pracy i zabawy – mówił Ksiądz Biskup do kilkuset chłopców, którzy na co dzień ofiarnie pomagają kapłanom w sprawowaniu Liturgii. Wypraszając Boże błogosławieństwo na czas zawodów sportowych, bp Miziński życzył młodzieńcom, by przez sport odkrywali piękno świata i piękno bycia człowiekiem. Apelował, by ideały wypływające ze sportu, takie jak dobre współzawodnictwo, koleżeństwo i uczciwa gra, były wdrażane w codzienne życie. – Wysiłek w sporcie ma przekładać się na duchowy wysiłek, na pracę nad swoim charakterem, wytrwałość, dążenie do celu, pracowitość, odwagę, wierność Bogu i ideałom – wyliczał Ksiądz Biskup. – Wszystko po to, byście kiedyś mogli powtórzyć za św. Pawłem: w dobrych zawodach wystąpiłem, wiary ustrzegłem, na koniec otrzymałem wieniec zwycięstwa – mówił. Dziękując za ofiarną służbę Chrystusowi w szeregach ministrantów i lektorów, bp Miziński podkreślał zaangażowanie setek chłopców tak w codziennej pracy, jak i w czasie odpoczynku. – Jesteście nadzieją świata i Kościoła – przypominał słowa bł. Jana Pawła II. – Niezależnie od powołania, jakim Bóg obdarzy każdego z was, jesteście nadzieją świata i wiosną Kościoła, bo przyszłość należy do was – mówił Ksiądz Biskup. Spoglądając na rzeszę ministrantów, bp Artur wyraził nadzieję, że wśród nich wyrasta wielu dobrych i świętych kapłanów. – Jesteście nadzieją, że za kilkadziesiąt lat w polskim Kościele nie zabraknie kapłanów, bo tych najwięcej wywodzi się z kręgów ministrantów oraz parafialnych i szkolnych grup formacyjnych – podkreślał. – Miejcie uszy i oczy szeroko otwarte na Boga i bądźcie dyspozycyjni wobec Chrystusa, gdy zapuka do waszych serc – apelował. W nawiązaniu do rozpoczynających się mistrzostw Ksiądz Biskup życzył drużynom dobrych rozgrywek, z poszanowaniem zasad fair play i ze świadomością, że sport zawsze pozostaje w służbie człowiekowi. – Wasza obecność na Mszy św. i rozpoczęcie ważnego dla liturgicznej służby ołtarza wydarzenia, jakim są halowe mistrzostwa w piłce nożnej, potwierdza waszą wiarę i przekonanie, że Chrystus jest obecny w każdej chwili życia – podkreślał.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne wśród księży diecezji bydgoskiej

2021-06-17 12:24

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Karol Porwich/Niedziela

Lista zmian personalnych dokonanych przez administratora apostolskiego biskupa Wiesława Śmigla wśród księży diecezji bydgoskiej.

KSIĘŻA NEOPREZBITERZY:

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile

2021-06-20 15:41

[ TEMATY ]

Franciszek

ofiary pedofilii

twitter.com/jccruzchellew

Papież Franciszek spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile Juanem Carlosem Cruzem, którego powołał niedawno w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O tym spotkaniu Cruz poinformował w niedzielę na Twitterze, zamieszczając też zdjęcia.

Juan Carlos Cruz, który jest dziennikarzem i pisarzem, ujawnił przed kilkoma laty skandal pedofilii w Kościele w Chile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję