Reklama

Niedziela Legnicka

Finał diecezjalny 24. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej

Niedziela legnicka 12/2014, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

Monika Łukaszów

W piątek 7 marca w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat przewodni tegorocznej olimpiady to: „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”. Do tego etapu zakwalifikowało się 62 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, którzy uzyskali najlepszy wynik w etapie szkolnym. – W sumie, jak mówi ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej – w etapie szkolnym, który odbył się w listopadzie 2013 r., wzięło udział 482 uczniów z 38 szkół ponadgimnazjalnych.

Przed rozpoczęciem zmagań konkursowych młodych olimpijczyków odwiedził bp Marek Mendyk, który życzył im powodzenia i udzielił błogosławieństwa. O godz. 10 ks. Jarosław Kowalczyk wraz z komisją, w której zasiedli wybrani katecheci, otworzyli kopertę z zestawami pytań. Ks. Jarosław podkreślił, że młodzi pochylali się nad trudnymi sprawami i tekstami, ale wypadli całkiem nieźle. – Cieszymy się wysokim poziomem, jaki dzisiaj zaprezentowali uczniowie. Komisja, która pracowała kilka godzin, sprawdzając prace uczniów, stwierdziła, że wcale nie był łatwy. Pytania nawiązywały do różnych tekstów. Były pytania jednokrotnego bądź wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte, do których czasami trzeba było dopisać słowo. Klucz odpowiedzi był dosyć surowy i czasami komisja miała wątpliwości, bo wydawało się, że odpowiedź jest poprawna, ale klucz wymagał konkretnej odpowiedzi. Np. „Śmierć męczeńska jest świadectwem wiary. Świadek zaś jest winien świadczyć” – i tutaj odpowiedź powinna być „świadomie i dobrowolnie”, a niektóre osoby pisały „prawdziwie”, co też nie jest złą odpowiedzią” – powiedział ks. Kowalczyk.

Reklama

Uczniowie musieli odpowiedzieć na 33 pytania. Po 60 minutach trwania konkursu i sprawdzeniu prac, komisja złożona z nauczycieli i katechetów wyłoniła laureatów, którzy najlepiej odpowiedzieli na zadane pytania. I tak w finale ogólnopolskim, który w tym roku odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2014 r. w Bydgoszczy diecezję legnicką będą reprezentowały: Katarzyna DUL (uczennica klasy IIc V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy – katecheta: o. Roman Janusz OFMConv); Angelika Strzelbicka (uczennica klasy IIf Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy – katechetka: Agata Cwynar) i Anna Szydłowska (uczennica klasy IIa II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – katechetka: dr Magdalena Jaroszewicz).

Z olimpijczykami spotkał się także biskup legnicki Stefan Cichy, który wręczył wszystkim uczestnikom specjalnie przygotowane dyplomy, a zwycięzcom nagrody.

* * *

Finaliści olimpiady mówią:

KATARZYNA DUL (1. miejsce) – uczennica klasy IIc V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy: – Przygotowując się do olimpiady, miałam możliwość poznać życie m.in. bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy bł. Michała Kozala, ogólnie męczenników XX wieku. Najtrudniejsze było pierwsze pytanie, gdzie należało podać męczenników niekatolickich, których wymienił Jan Paweł II. Jestem szczęśliwa, że udało mi się zająć 1. miejsce. W poprzednim roku zajęłam 11. miejsce.

Reklama

ANNA SZYDŁOWSKA (2. miejsce) – uczennica klasy IIa II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze: – Pierwszy raz biorę udział w takiej olimpiadzie i jestem bardzo zaskoczona, że znalazłam się w pierwszej trójce. Myślałam, że będę jedną z tych ostatnich osób, bo test był dosyć trudny. Przygotowując się do olimpiady, dowiedziałam się bardzo dużo o ks. Jerzym. Nie sądziłam, że pochodził ze wsi. Byłam przekonana, że był z Warszawy.

ANGELIKA STRZELBICKA (2. miejsce) – uczennica klasy IIf Zespołu Szkół Ekonomicznych w Legnicy: – Większy problem miałam, jeżeli chodzi o złożoność zadań z etapem szkolnym tej olimpiady. Tutaj poszło mi lepiej. Robiłam dużo notatek, czytałam, później powtarzałam kilka razy. Ale uczyłam się też pewnych kwestii pamięciowo. Najtrudniejszym pytaniem, na które nie odpowiedziałam, było to, co powiedziała Marianna Popiełuszko, dlaczego zabiera zmaltretowane ciało swojego syna do domu oraz jaki grzech nie zostanie przebaczony, o którym mówił Jezus.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III zmagania dolnośląskich filozofów

Niedziela legnicka 13/2018, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

ks. Waldemar Wesołowski

W Legnicy, Świdnicy i Wrocławiu odbył się w marcu rejonowy etap III Konkursu Filozofii Klasycznej. Tym razem młodzież zmierzyła się z pojęciem wolności.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Irlandii Północnej: brytyjski rząd narzuca nam niesprawiedliwe prawo

2021-07-29 17:10

[ TEMATY ]

rząd

biskupi

Irlandia Północna

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że dyrektywa sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa to decyzja, która nie tylko narusza prawo do życia, przysługujące każdemu człowiekowi, ale także zagraża kruchej równowadze politycznej zagwarantowanej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które zakończyło trzydziestoletnią wojnę domową.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję