Reklama

Niedziela Łódzka

25 lat Ośrodka Adopcyjnego

Niedziela łódzka 12/2014, str. 6

[ TEMATY ]

adopcja

Ks. Mariusz Wojturski

W poniedziałek 3 marca Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi zainaugurował obchody 25-lecia swojej działalności. Na spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ośrodka przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi, zaproszono przedstawicieli wszystkich łódzkich ośrodków adopcyjnych i innych katolickich ośrodków adopcyjnych w Polsce. Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się w kaplicy Domu Samotnej Matki, który znajduje się tuż obok pomieszczeń Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.

W słowie do zgromadzonych Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że przyszło nam żyć w takiej atmosferze kulturowej, gdzie podważa się najbardziej oczywiste prawdy o człowieku. Zamazuje się tożsamość mężczyzny i kobiety, eliminuje się obraz prawdziwej rodziny. Nie mówi się o człowieku, ani o autentycznej, prawdziwej miłości, mającej swój fundament w Chrystusie, znajdującej swój obraz i swoje urzeczywistnienie w życiu małżeńskim i rodzinnym. Zdając sobie sprawę z tej sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć, dostrzegamy, że Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to wielkie dzieło, za które Panu Bogu pragniemy dziękować. 25 lat pracy ludzi, którzy troszczą się o to, aby dzieciom przywrócić rodzinny dom, gdzie mogą doświadczyć prawdziwej, autentycznej miłości.

Reklama

Po Mszy św. w auli Ośrodka miało miejsce uroczyste spotkanie jubileuszowe. W jego programie uczestnicy spotkania usłyszeli historię łódzkiego Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. Następnie o swojej pracy opowiadali pracownicy AOA. Zaprezentowano też książkę na temat adopcji „Historyjki – Adopcyjki, czyli bajki dla naszych dzieci”, które zostały napisane przez osoby przygotowujące się do adopcji oraz historię programu szkoleniowego. Spotkanie zakończyły wystąpienia zaproszonych gości oraz poczęstunek jubileuszowym tortem.

Rys historyczny

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi jest najstarszym katolickim ośrodkiem adopcyjnym w Polsce. Powstał 2 marca 1989 r. Naczelnym zadaniem Ośrodka jest zapewnienie osieroconym dzieciom zastępczego środowiska rodzinnego. Oprócz szukania rodziców dla dzieci oddanych do adopcji, współpracuje z rodzinami zastępczymi, które sprawują czasową opiekę nad maluchami. Ośrodek zapewnia dzieciom umieszczenie w rodzinach adopcyjnych i zastępczych oraz pracuje z rodzinami naturalnymi dzieci zagrożonych umieszczeniem w placówce. Pozyskuje i diagnozuje kandydatów na rodziców, prowadzi szkolenia, kwalifikuje dzieci, zgłasza do sądu sprawy dotyczące uregulowania sytuacji prawnej małoletnich. W czasie 25 lat swego istnienia Ośrodek pomógł znaleźć nowe rodziny 1630 dzieciom.

Inicjatorką powstania Ośrodka w Łodzi była mecenas Maria Sawicka – działaczka społeczna, twórczyni pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową i Spraw Rodzinnych. 2 marca 1989 roku dekret o utworzeniu ośrodka wydał ówczesny ordynariusz łódzki, a obecnie abp senior Władysław Ziółek.

Ośrodek wpisany jest do rejestru wojewody łódzkiego i współfinansowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy może przyjechać

Rozmowa z Anną i Michałem Najderkami – inicjatorami rekolekcji dla rodziców adopcyjnych

REDAKCJA: – Skąd pomysł, żeby organizować rekolekcje skierowane do rodziców, którzy adoptowali dzieci?

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję