Reklama

Niedziela Łódzka

25 lat Ośrodka Adopcyjnego

Niedziela łódzka 12/2014, str. 6

[ TEMATY ]

adopcja

Ks. Mariusz Wojturski

W poniedziałek 3 marca Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi zainaugurował obchody 25-lecia swojej działalności. Na spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ośrodka przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi, zaproszono przedstawicieli wszystkich łódzkich ośrodków adopcyjnych i innych katolickich ośrodków adopcyjnych w Polsce. Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się w kaplicy Domu Samotnej Matki, który znajduje się tuż obok pomieszczeń Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.

W słowie do zgromadzonych Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że przyszło nam żyć w takiej atmosferze kulturowej, gdzie podważa się najbardziej oczywiste prawdy o człowieku. Zamazuje się tożsamość mężczyzny i kobiety, eliminuje się obraz prawdziwej rodziny. Nie mówi się o człowieku, ani o autentycznej, prawdziwej miłości, mającej swój fundament w Chrystusie, znajdującej swój obraz i swoje urzeczywistnienie w życiu małżeńskim i rodzinnym. Zdając sobie sprawę z tej sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć, dostrzegamy, że Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to wielkie dzieło, za które Panu Bogu pragniemy dziękować. 25 lat pracy ludzi, którzy troszczą się o to, aby dzieciom przywrócić rodzinny dom, gdzie mogą doświadczyć prawdziwej, autentycznej miłości.

Po Mszy św. w auli Ośrodka miało miejsce uroczyste spotkanie jubileuszowe. W jego programie uczestnicy spotkania usłyszeli historię łódzkiego Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. Następnie o swojej pracy opowiadali pracownicy AOA. Zaprezentowano też książkę na temat adopcji „Historyjki – Adopcyjki, czyli bajki dla naszych dzieci”, które zostały napisane przez osoby przygotowujące się do adopcji oraz historię programu szkoleniowego. Spotkanie zakończyły wystąpienia zaproszonych gości oraz poczęstunek jubileuszowym tortem.

Rys historyczny

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi jest najstarszym katolickim ośrodkiem adopcyjnym w Polsce. Powstał 2 marca 1989 r. Naczelnym zadaniem Ośrodka jest zapewnienie osieroconym dzieciom zastępczego środowiska rodzinnego. Oprócz szukania rodziców dla dzieci oddanych do adopcji, współpracuje z rodzinami zastępczymi, które sprawują czasową opiekę nad maluchami. Ośrodek zapewnia dzieciom umieszczenie w rodzinach adopcyjnych i zastępczych oraz pracuje z rodzinami naturalnymi dzieci zagrożonych umieszczeniem w placówce. Pozyskuje i diagnozuje kandydatów na rodziców, prowadzi szkolenia, kwalifikuje dzieci, zgłasza do sądu sprawy dotyczące uregulowania sytuacji prawnej małoletnich. W czasie 25 lat swego istnienia Ośrodek pomógł znaleźć nowe rodziny 1630 dzieciom.

Reklama

Inicjatorką powstania Ośrodka w Łodzi była mecenas Maria Sawicka – działaczka społeczna, twórczyni pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową i Spraw Rodzinnych. 2 marca 1989 roku dekret o utworzeniu ośrodka wydał ówczesny ordynariusz łódzki, a obecnie abp senior Władysław Ziółek.

Ośrodek wpisany jest do rejestru wojewody łódzkiego i współfinansowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydenckie weto do ustawy o adopcji dzieci przez pary homoseksualne

[ TEMATY ]

adopcja

Guillaume Paumier / Foter.com / CC BY

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva zawetował przyjętą w listopadzie ub.r. przez parlament ustawę zezwalającą na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Jak wyjaśnił w opublikowanym we wtorek na stronie kancelarii prezydenta oświadczeniu zawetowanie ustawy wynikało z troski o dobro najmłodszych obywateli Portugalii.

– Dobro dziecka jest naczelnym wobec wszystkich innych interesów, również tych, którzy starają się o adopcję. Wciąż nie zostało udowodnione w jaki sposób nowa ustawa miałaby wpływać na poprawę sytuacji dziecka – stwierdził Cavaco Silva.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg przemienia człowieka?

2022-09-13 14:04

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak Bóg przemienia człowieka?

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję