Reklama

Niedziela Łódzka

25 lat Ośrodka Adopcyjnego

Niedziela łódzka 12/2014, str. 6

[ TEMATY ]

adopcja

Ks. Mariusz Wojturski

W poniedziałek 3 marca Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi zainaugurował obchody 25-lecia swojej działalności. Na spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ośrodka przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi, zaproszono przedstawicieli wszystkich łódzkich ośrodków adopcyjnych i innych katolickich ośrodków adopcyjnych w Polsce. Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się w kaplicy Domu Samotnej Matki, który znajduje się tuż obok pomieszczeń Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.

W słowie do zgromadzonych Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że przyszło nam żyć w takiej atmosferze kulturowej, gdzie podważa się najbardziej oczywiste prawdy o człowieku. Zamazuje się tożsamość mężczyzny i kobiety, eliminuje się obraz prawdziwej rodziny. Nie mówi się o człowieku, ani o autentycznej, prawdziwej miłości, mającej swój fundament w Chrystusie, znajdującej swój obraz i swoje urzeczywistnienie w życiu małżeńskim i rodzinnym. Zdając sobie sprawę z tej sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć, dostrzegamy, że Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to wielkie dzieło, za które Panu Bogu pragniemy dziękować. 25 lat pracy ludzi, którzy troszczą się o to, aby dzieciom przywrócić rodzinny dom, gdzie mogą doświadczyć prawdziwej, autentycznej miłości.

Reklama

Po Mszy św. w auli Ośrodka miało miejsce uroczyste spotkanie jubileuszowe. W jego programie uczestnicy spotkania usłyszeli historię łódzkiego Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. Następnie o swojej pracy opowiadali pracownicy AOA. Zaprezentowano też książkę na temat adopcji „Historyjki – Adopcyjki, czyli bajki dla naszych dzieci”, które zostały napisane przez osoby przygotowujące się do adopcji oraz historię programu szkoleniowego. Spotkanie zakończyły wystąpienia zaproszonych gości oraz poczęstunek jubileuszowym tortem.

Rys historyczny

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi jest najstarszym katolickim ośrodkiem adopcyjnym w Polsce. Powstał 2 marca 1989 r. Naczelnym zadaniem Ośrodka jest zapewnienie osieroconym dzieciom zastępczego środowiska rodzinnego. Oprócz szukania rodziców dla dzieci oddanych do adopcji, współpracuje z rodzinami zastępczymi, które sprawują czasową opiekę nad maluchami. Ośrodek zapewnia dzieciom umieszczenie w rodzinach adopcyjnych i zastępczych oraz pracuje z rodzinami naturalnymi dzieci zagrożonych umieszczeniem w placówce. Pozyskuje i diagnozuje kandydatów na rodziców, prowadzi szkolenia, kwalifikuje dzieci, zgłasza do sądu sprawy dotyczące uregulowania sytuacji prawnej małoletnich. W czasie 25 lat swego istnienia Ośrodek pomógł znaleźć nowe rodziny 1630 dzieciom.

Inicjatorką powstania Ośrodka w Łodzi była mecenas Maria Sawicka – działaczka społeczna, twórczyni pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Kobiet z Ciążą Problemową i Spraw Rodzinnych. 2 marca 1989 roku dekret o utworzeniu ośrodka wydał ówczesny ordynariusz łódzki, a obecnie abp senior Władysław Ziółek.

Ośrodek wpisany jest do rejestru wojewody łódzkiego i współfinansowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi – jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymiana darów

Święty Jan Paweł II mówił, że „adoptowanie dziecka to wielkie dzieło miłości”. To niełatwe zadanie, ale przynosi piękne owoce zarówno dla dzieci jak i rodziców. Z Grażyną Godlewską rozmawia Ewa Melerska.

Ewa Melerska: Kto może zgłosić się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego?

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Jestem pełen nadziei

2021-06-23 19:22

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop, dotychczasowy wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie, został referentem wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz diecezjalnym duszpasterzem powołań.

- W diecezji mamy zespół ds. duszpasterstwa powołań, jednak każdy z nas, jego członków miał też inne obowiązki, chociażby parafialne. Dlatego zostałem z tych parafialnych obowiązków zwolniony, żeby móc więcej czasu poświęcić właśnie sprawom powołań – mówi ks. Drop.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję