Reklama

Niedziela Przemyska

Kolebka Jezusa

Hebrajskie Naceret, arabskie An-Nasira, miasto nazywane dziś „arabską stolicą Izraela”. Położony w Dolnej Galilei Nazaret jest trzecim, po Jerozolimie i Betlejem, najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów miastem w Izraelu, a dwupoziomowa Bazylika Zwiastowania jest największą świątynią chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Dominująca nad miastem Bazylika zbudowana została przez franciszkanów w latach 1960-69. W jej budowie wzięli udział architekci i artyści z całego świata, m.in. Polak inż. Lewkowicz. Wnętrze bazyliki zdobią mozaiki z wielu krajów. Centralną postacią mozaiki z Polski jest Matka Boża Częstochowska, otoczona postaciami polskich świętych – Jej czcicieli. Potężna stożkowata kopuła Bazyliki, zakończona kamienną latarnią, chroni w dolnym kościele relikwię – Grotę Zwiastowania. To tu, według tradycji, Anioł Pański obwieścił Maryi, że zostanie matką Jezusa. O tym wydarzeniu przypomina napis: „Verbum Caro hic factum est” (Tu Słowo Ciałem się stało) z marmurowego ołtarza w Grocie. To tu Maryja poczęła z Ducha Świętego. Tu dokonało się Wcielenie. W Nazarecie Jezus spędził swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze zanim podjął publiczną działalność – to miasto jest Jego kolebką. W nim, pod czułym okiem Maryi i Józefa, wzrastał „w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52).

Jak wykazały badania archeologiczne, nowoczesną Bazylikę Zwiastowania wzniesiono jako kolejną już świątynię na miejscu XII-wiecznego kościoła krzyżowców, który dzięki kilku sztuczkom architektonicznym chronił Grotę. Podobną rolę spełniła niewielka mieścina Nazaret w czasach, gdy żyła w niej Święta Rodzina. Przez swe położenie geograficzne, w niewielkiej dolinie otoczonej górami, z dala od międzynarodowej szlaku Via Maris, który przebiegał w odległości 10 km na południowy wschód od miasta, Nazaret był idealnym miejscem, aby chronić lata ukrytego życia Jezusa. Dziś przybywający do Nazaretu pielgrzymi również znajdują w nim schronienie – przybywają przecież do domu Świętej Rodziny.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta potrzebuje pomocy, pamiętajmy o tym w Wielki Piątek

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Grażyna Kołek

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Oni są zdani na naszą pomoc. Nie zostawiajmy ich samych. Przekażmy na ich cel choćby jedno euro – apeluje prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

I tym razem w Wielki Piątek katolicy na całym świecie będą mieli okazję wyrazić swą solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej. We wszystkich kościołach zostanie przeprowadzona tradycyjna zbiórka pieniędzy. Kard. Leonardo Sandri prosi o szczególną hojność. Przypomina, że sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie stale się pogarsza. Wielu z nich cierpi prześladowania i wygnanie. Lokalne wspólnoty Kościoła w Syrii, Iraku czy Libanie są ponadto zaangażowane w pomoc dla migrantów i ofiar wojny.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję