Reklama

Niedziela Przemyska

Kolebka Jezusa

Hebrajskie Naceret, arabskie An-Nasira, miasto nazywane dziś „arabską stolicą Izraela”. Położony w Dolnej Galilei Nazaret jest trzecim, po Jerozolimie i Betlejem, najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów miastem w Izraelu, a dwupoziomowa Bazylika Zwiastowania jest największą świątynią chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Dominująca nad miastem Bazylika zbudowana została przez franciszkanów w latach 1960-69. W jej budowie wzięli udział architekci i artyści z całego świata, m.in. Polak inż. Lewkowicz. Wnętrze bazyliki zdobią mozaiki z wielu krajów. Centralną postacią mozaiki z Polski jest Matka Boża Częstochowska, otoczona postaciami polskich świętych – Jej czcicieli. Potężna stożkowata kopuła Bazyliki, zakończona kamienną latarnią, chroni w dolnym kościele relikwię – Grotę Zwiastowania. To tu, według tradycji, Anioł Pański obwieścił Maryi, że zostanie matką Jezusa. O tym wydarzeniu przypomina napis: „Verbum Caro hic factum est” (Tu Słowo Ciałem się stało) z marmurowego ołtarza w Grocie. To tu Maryja poczęła z Ducha Świętego. Tu dokonało się Wcielenie. W Nazarecie Jezus spędził swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze zanim podjął publiczną działalność – to miasto jest Jego kolebką. W nim, pod czułym okiem Maryi i Józefa, wzrastał „w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52).

Jak wykazały badania archeologiczne, nowoczesną Bazylikę Zwiastowania wzniesiono jako kolejną już świątynię na miejscu XII-wiecznego kościoła krzyżowców, który dzięki kilku sztuczkom architektonicznym chronił Grotę. Podobną rolę spełniła niewielka mieścina Nazaret w czasach, gdy żyła w niej Święta Rodzina. Przez swe położenie geograficzne, w niewielkiej dolinie otoczonej górami, z dala od międzynarodowej szlaku Via Maris, który przebiegał w odległości 10 km na południowy wschód od miasta, Nazaret był idealnym miejscem, aby chronić lata ukrytego życia Jezusa. Dziś przybywający do Nazaretu pielgrzymi również znajdują w nim schronienie – przybywają przecież do domu Świętej Rodziny.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: groby Polaków w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Grażyna Kołek

Przebywający w Ziemi Świętej Polacy opiekują się grobami spoczywających tam rodaków. Nawiedzają cmentarze, składają kwiaty i zapalają znicze na polskich mogiłach.

Polacy w Ziemi Świętej, księża, zakonnicy, siostry zakonne jak również przybywający tutaj pielgrzymi spotkali się na wspólnej modlitwie przy polskiej kwaterze na cmentarzu katolickim w Jerozolimie. Cmentarz ten znajduje się na stoku góry Syjon w pobliżu bazyliki Zaśnięcia NMP i miejsca Ostatniej Wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej

2021-06-23 19:14

Karol Porwich/Niedziela

– Powołania rodzą się przede wszystkim we wspólnotach parafialnych. Proszę was, drodzy kapłani, o rozwijanie grup młodzieżowych, bo to najbardziej naturalne zaplecze powołań kapłańskich – powiedział abp Marek Jędraszewski, dziękując odchodzącym proboszczom, mianując nowych, a także wręczając inne nominacje księżom archidiecezji krakowskiej.

Publikujemy listę zmian personalnych w archidiecezji krakowskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję