Reklama

Niedziela Przemyska

Sacrum w literaturze i sztuce

Niedziela przemyska 12/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

konkurs

s. Róża Romaniuk

W Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu 1 marca br. odbył się finał 15. jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów „Sacrum w literaturze i sztuce”, który został przeprowadzony w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej i pracy plastycznej.

Tegoroczny finał zbiegł się z 15-leciem istnienia gimnazjum, tak więc był to tym bardziej uroczysty i pełen niezapomnianych wrażeń dzień. Przed południem trwały przesłuchania 40 finalistów w kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Uczniowie, którzy przybyli do Jarosławia z całego województwa podkarpackiego, byli reprezentantami aż 24 szkół i jednego domu kultury. W przesłuchaniach finałowych wzięli udział „najlepsi z najlepszych”, bo wcześniej w czterech ośrodkach – Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie, Tarnobrzeskim Domu Kultury i Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu – odbyły się eliminacje rejonowe.

Reklama

Obrady jury w kategorii plastycznej miały miejsce 15 lutego br. Na konkurs przysłano 183 prace. Warto przy tym podkreślić, że w tym roku w całym konkursie wzięło udział 326 uczestników z 68 gimnazjów województwa podkarpackiego oraz z 2 domów kultury i świetlic parafialnych, co wskazuje na ogromne i stale rosnące zainteresowanie konkursem, a tym samym zainteresowanie młodych ludzi sferą sacrum w naszej codzienności.

Nikogo nie zdziwił bardzo wysoki poziom artystyczny, bo uczestnicy to prawdziwi pasjonaci słowa – poezji, która pozwala lepiej zrozumieć siebie i być bliżej ludzi i Boga, a także muzyki, wzbogacającej postrzeganie rzeczywistości sacrum i profanum oraz sztuki, próbującej wyrazić to, co niewyrażalne słowami. Jury, zarówno w kategorii plastycznej (w składzie: Agata Woźniak-Niemkiewicz, Halina Paszkowska, o. Tomasz Biłka OP, Wacław Żurawski), jak i w kategorii artystycznej (w składzie: teatrolog Barbara Płocica, Aga Viburno – założycielka autorskiej szkoły śpiewu w Warszawie, literaturoznawca dr Maria Baran, ks. prał. Zbigniew Suchy, muzykolog ks. dr Tadeusz Bratkowski), miało więc zdecydowanie trudne i odpowiedzialne zadanie.

Właściwe uroczystości finałowe rozpoczęły Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala. O wielkiej wartości słowa wypowiadanego przez poetów i o ich niezwykłym darze wykraczania poza świat materialny i dostrzegania wartości wiecznych, mówił w homilii ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor odpowiedzialny przemyskiej edycji „Niedzieli”. Kaznodzieja zwrócił też uwagę na to, że młodzi ludzie, uczestnicy konkursu, są już w pewnym stopniu poetami, biorąc na swój warsztat bardzo zróżnicowane utwory i swoją interpretacją, tworząc ich nową jakość.

Reklama

Po Mszy św. wszyscy obecni udali się na zwiedzanie wystawy pokonkursowej. Szczególną uwagę zwracano na prace laureatów. W kategorii plastycznej I miejsce zajęła Aleksandra Bieńkowska (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu) za pracę „Nie mój krzyż staje się moim krzyżem”, II miejsce Klaudia Wołoszyn (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu) – „Aniele Boży Stróż mój…”. Przyznane zostały też dwa równorzędne trzecie miejsca, a zdobyły je: Karolina Kowal (Zespół Szkół w Duńkowicach) – „Ku wieczności” oraz Klaudia Magda (publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu) – „Całe zło na Jego barkach”.

Galę finałową zainicjowała s. Felicyta Lidia Świerz, dyrektor Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, która powitała zaproszonych gości, wśród nich m.in.: bp. Adama Szala, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jacka Wojtasa oraz zastępcę burmistrza Jarosławia Bogdana Wołoszyna, i wielu, wielu innych. Swoje powitanie skierowała także do wszystkich laureatów i finalistów 15. jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu „Sacrum w literaturze i sztuce” wraz z opiekunami artystycznymi i rodzicami. Podziękowała również za wsparcie tym, którzy włączyli się w organizację konkursu.

Mocno zabrzmiały słowa przytoczone przez Siostrę Dyrektor: „Ojciec Święty bł. Jan Paweł II pisał w «Liście do artystów»: «Społeczeństwo potrzebuje bowiem artystów (…), którzy zabezpieczają wzrastanie człowieka i rozwój społeczeństwa poprzez ową wzniosłą formę sztuki, jaką jest sztuka wychowania». Podkreślał, że artyści «nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego», oraz że «istnieje pewna etyka czy wręcz duchowość służby artystycznej, która ma swój udział w odrodzeniu każdego narodu»”.

Po wystąpieniu s. Felicyty ogłoszono zwycięzców w kategorii plastycznej, a także w kategorii recytacji, w której bezkonkurencyjni byli: Aleksandra Suszyło z Zespołu Szkół w Giedlarowej (I miejsce), Artur Zajchowski z Publicznego Gimnazjum w Rokietnicy (II miejsce), Izabela Krubnik z Zespołu Szkół w Starym Dzikowie (III miejsce). Z kolei w kategorii poezji śpiewanej zwyciężyła Aleksandra Gilarska z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, drugie miejsce zajęła Małgorzata Świetlicka z Publicznego Gimnazjum w Drohojowie, a trzecie Jakub Wojciechowski z Zespołu Szkół w Dębowie. We wszystkich kategoriach przyznano także wyróżnienia. Z racji jubileuszowej edycji konkursu ufundowana została także nagroda Grand Prix, a otrzymała ją Anna Socha z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. W koncercie finałowym laureaci dostarczyli zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń.

Na koniec tego pełnego wrażeń dnia wystąpiła z recitalem Joanna Cortes, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a wcześniej wychowanka Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Ten niezapomniany koncert artystka przeplatała wspomnieniami związanymi z czasem nauki w szkole, w której wpojono jej wartości, zapamiętane i wyznawane przez nią przez całe życie. Występ – pokarm dla duszy – trwał przeszło godzinę i został uwieńczony gromkimi brawami.

Wspaniała, pełna ciepła i życzliwości atmosfera towarzyszyła wszystkim przybyłym na to ważne dla gimnazjalistów, wspólnoty szkolnej i społeczności lokalnej, wydarzenie. Jak śpiewała zdobywczyni nagrody Grand Prix, Anna Socha, „w mroku jest tyle światła, ile życia w otwartej róży, ile Boga zstępującego na brzegi duszy”. Uczestnicząc w tym wyjątkowym dniu, nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że młodzież, która żyje Bogiem i wartościami chrześcijańskimi, jest dumna ze swojego dziedzictwa narodowego, wciela w swoje życie piękne ideały „Bóg, Honor, Ojczyzna” i umie „dostrzec światło w największych ciemnościach”.

2014-03-20 13:24

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Plastyczny Zespołu „Śląsk”

[ TEMATY ]

konkurs

Śląsk

SZTAJNER BOŻENA

Zespół Śląsk

Zespół Śląsk

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza uczniów szkół podstawowych w całej Polsce do wzięcia udziału w Konkursie Plastycznym – LUDOWA KARTKA ŚWIĄTECZNA 2017 r. Zwycięska praca zostanie umieszczona na stronie internetowej „Śląska”: www.zespolslask.pl oraz portalu społecznościowym Facebook Zespołu, jako zdjęcie w tle na czas miesiąca tj. od 22.12.2017 r. do 26.01.2018 r. Spośród nadesłanych prac zostaną wyłonione w sumie trzy zwycięskie kartki – ich autorzy otrzymają również wyjątkowe prezenty od Zespołu.

Organizatorzy proszą uczestników o zapoznanie się z regulaminem na stronie internetowej www.zespolslask.pl , pobranie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie pracy wraz z wypełnionym formularzem pod adresem: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin. Prace będą oceniane pod względem interpretacji tematu podanego w tytule konkursu oraz oryginalności pomysłu.

CZYTAJ DALEJ

S. Aniela Róża Godecka bliżej beatyfikacji. Kim była?

2021-06-21 07:39

[ TEMATY ]

s. Aniela Róża Godecka

honoratki.pl

s. Aniela Róża Godecka

s. Aniela Róża Godecka

Sługa Boża Aniela Róża Godecka - urodzona w polskiej rodzinie, wychowana i wykształcona w Rosji, z zawodu i zamiłowania nauczycielka. Kryzys wiary sprawił, że zaczęła szukać Boga na serio i odkryła Go na nowo - jako Wcieloną Miłość.

Aniela Róża Godecka urodziła się w 1861 r. w Rosji – w mieście Korczewa nad Wołgą. Jej ojciec Jan Godecki pracował tam jako lekarz powiatowy. Choć pochodzili z Mińszczyzny, rodzice Anieli zdecydowali się na przeniesienie się w głąb Rosji, gdyż chcieli ustrzec się przed przymusowym przejściem na prawosławie. Natalia Godecka, z domu Bachtysto, pochodziła z rodziny unitów, więc po ukazie z 1839 r., nakazującym unitom przejście do Cerkwi prawosławnej, zostałaby „zagarnięta”, jak pisała po latach jej córka, przez religię panującą.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Caritas na pomoc pogorzelcom z Nowej Białej

2021-06-22 11:29

[ TEMATY ]

Caritas

PAP/Grzegorz Momot

Trwałą żywność, odzież i sprzęty gospodarstwa domowego przekazała Caritas Archidiecezji Krakowskiej poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej. Wypłaciła również zapomogi 22 rodzinom, które straciły dach nad głową.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała w poniedziałek 21 czerwca transport trwałej żywności, nowej odzieży, pościeli, koców i ręczników oraz sprzęty gospodarstwa domowego (garnki, talerze, sztućce itp.), rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjne dla rodzin poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej. Wypłaciła też zapomogi w wysokości 5 tys. zł dla 22 rodzin, które straciły dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję