Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadkowie wiary

Poznaliśmy reprezentantów naszej diecezji, którzy wezmą udział w finale XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”, jaki zostanie rozegrany 24-26 kwietnia br. w Bydgoszczy. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Ogólnopolski konkurs przygotował Komitet Organizacyjny Olimpiady Teologii Katolickiej oraz Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. W naszej diecezji za przeprowadzenie turnieju odpowiadał Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Diecezjalny finał, który odbył się 7 marca, poprzedził etap szkolny rozegrany w zgłoszonych placówkach 29 listopada ub.r. Do etapu diecezjalnego przeszło trzech najlepszych uczestników z każdej szkoły, którzy uzyskali minimum 50 proc. + 1 punkt.

Reklama

Główny cel olimpiady to zapoznanie uczniów z współczesną historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku. – Nie ukrywam, że tegoroczna olimpiada była dość trudna. Ale z drugiej strony wiem, że finaliści na pewno doskonale przyswoili sobie wiedzę. Ufam również, że uczniowie wiele zyskali również w zakresie swojej osobistej formacji. Konkurs z pewnością pomógł im w odkrywaniu wpływu historii na kształtowanie własnej osoby, pogłębianie sensu apostolskiego zaangażowania na rzecz wspólnoty kościelnej, narodowej i lokalnej – powiedział ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu w Sosnowcu.

7 marca komisja w składzie: ks. dr Michał Borda – przewodniczący, dr Aneta Kempa-Bańka, ks. Gabriel Molęcki i ks. Rafał Kordaszewski, zakwalifikowała na etap ogólnopolski trzech reprezentantów. Pierwsze miejsce (z doskonałą ilością punktów – 41) zajęła Anna Chlebica, uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej. Anię przygotował ks. Michał Musialski. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Dołęga, uczennica pierwszej klasy z I LO w Olkuszu. Przygotował ją ks. Michał Gogól. Trzecie miejsce zajęła Joanna Słota, również z I LO w Olkuszu. Przygotował ją ks. Krzysztof Bujak.

Ani Chlebicy udział w konkursie pozwolił zapoznać się z postacią ks. Jerzego Popiełuszki, którego bardzo podziwia. Magdalena Dołęga w konkursach biblijnych czy wiedzy religijnej brała udział już wielokrotnie. Należy do wspólnoty młodzieżowej w parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu. Pasjonuje ją malarstwo. Z kolei Joanna Słota w ub.r. reprezentowała naszą diecezję w finale ogólnopolskim w Legnicy. Należy do scholi parafialnej w Borze Biskupim. Przygotowuje się do matury. A po jej zdaniu chciałaby rozpocząć studia na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie – kierunek: praca socjalna, a zaocznie: teologia.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu „Moja najlepiej przeżyta kolęda”

Konkurs „Niedzieli”
„Moja najlepiej przeżyta kolęda”

Protokół jury

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba świadków. Jubileusz w Kawęczynie

2021-06-22 12:18

Archiwum parafii

Przed Mszą św. Orkiestra Dęta z Domu Kultury w Trawnikach zagrała „Barkę”. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło, koncelebrowali m.in. proboszcz ks. Edward Duma, dziekan ks. Stanisław Duma i rodak ks. Mariusz Wójcik. Na Liturgii były obecne władze gminy i dyrekcja Zespołu Szkół w Bystrzejowicach I. Wyjątkowym gościem był Antoni Król, emerytowany organista, który na chórze przy organach spędził 58 lat. Nie zabrakło pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół w Bystrzejowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję