Reklama

Niedziela Świdnicka

Nie zapominając o przeszłości

Niedziela świdnicka 12/2014, str. 8

[ TEMATY ]

inicjatywa

Archiwum prywatne

W plebanii parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej) w Starym Wielisławiu odbyło się otwarte spotkanie pod hasłem „Oni byli tu pierwsi”.

– Jesteśmy grupą młodych ludzi z Kudowy-Zdroju i Polanicy Zdroju, która powstała przy tworzeniu projektu „Skąd? – Dokąd?” – mówią organizatorzy spotkania. – Po przeprowadzeniu badań wśród naszych rówieśników i ludzi pracujących z młodzieżą zainteresowaliśmy się problemami poszukiwania własnych korzeni, niskiego zainteresowania sprawami regionu, a jednocześnie dużą potrzebą zdobywania ciekawych informacji o naszej małej ojczyźnie.

Reklama

Pierwotną osią projektu miało być wydanie wspomnień ludzi, którzy byli osiedlani na ziemi kłodzkiej od 1945 r. Młodzi ludzie uznali jednak, że stworzenie wortalu internetowego o tej tematyce będzie większym wyzwaniem i da lepsze efekty na przyszłość, a jednocześnie pozwoli na szersze działania i kontynuacje w przyszłości.

– Chcieliśmy aby nasz projekt był potrzebny, nowy, podnosił sprawy bliskie i ważne dla społeczności lokalnej, dawał nam szansę na rozwijanie umiejętności i wiedzy. Z pomocą w realizacji zamierzeń przyszło nam Stowarzyszenie Fundus Glacensis z Kudowy-Zdroju – mówią uczniowie. – To właśnie za pośrednictwem tej organizacji mogliśmy aplikować do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Programu „Równać Szanse”. Nasz pomysł oraz wypracowany przez nas plan działań na okres 15 miesięcy zyskał akceptację i dofinasowanie, więc w sierpniu 2013 r. mogliśmy rozpocząć wspólną przygodę. Prowadzone przez pierwsze 6 miesięcy projektu działania (spotkania tematyczne, wyjazdy integracyjne i sesje warsztatowe z udziałem ekspertów) pozwoliły nam od stycznia 2014 r. uruchomić wortal o nazwie naszehistorie.pl.

Tytułowe „Skąd?” to odnajdowanie śladów przeszłości, poszukiwanie własnych korzeni i swojej lokalnej tożsamości, zaś „Dokąd?” to nasza próba odnalezienia się w przyszłości – rozwijania siebie i swojego otoczenia.

W ramach projektu organizowane są również spotkania z mieszkańcami miejscowości pod hasłem „Oni byli tu pierwsi”. W starym Wielisławiu spotkali się najstarsi mieszkańcy tych okolic oraz młodzi ludzie zaciekawieni historią regionu. Nie zabrakło wspomnień tych, którzy przybili tam jako pierwsi, historii o tym, jak wyglądało życie regionu w pierwszych latach po II wojnie, fotografii z dawnych lat, a także opowieści o losach przodków dzisiejszych mieszkańców Starego Wielisławia.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przejrzyj i żyj

Wydaje Ci się, że dobrze widzisz i właściwie oceniasz sytuacje. Mówią, że lepiej nie znać swoich chorób, bo i tak każdy na coś umrze. Ale Ty możesz żyć! Jeszcze tu i już od dziś! Jest ktoś, kto zna prawdę, i może otworzyć Tobie oczy.

Kilkuminutowy spot filmowy w nieoczywisty sposób porusza temat współczesnych problemów, którą odkrywa przed nami pewna tajemnicza okulistka. Zaprojektowany tak, by ukazać moment przełomowy w życiu osób nieświadomych tego, na co cierpią i czego im brak. Nie są jednak w sytuacji bez wyjścia - mogą obmyć się w wodzie sakramentów i przejrzeć. Tylko tyle i aż tyle!

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile

2021-06-20 15:41

[ TEMATY ]

Franciszek

ofiary pedofilii

twitter.com/jccruzchellew

Papież Franciszek spotkał się z ofiarą pedofilii z Chile Juanem Carlosem Cruzem, którego powołał niedawno w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O tym spotkaniu Cruz poinformował w niedzielę na Twitterze, zamieszczając też zdjęcia.

Juan Carlos Cruz, który jest dziennikarzem i pisarzem, ujawnił przed kilkoma laty skandal pedofilii w Kościele w Chile.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Sołtysowicach

2021-06-20 20:21

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Msza św. dziękczynna za 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i erygowanie  Wspólnoty przy klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych miały miejsce 20 czerwca w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: o. Tomasz Kryger OFMCap, asystent regionalny FZŚ; o. Jozafat Roman Gohly OFM, asystent prowincjalny FZŚ; ks. Andrzej Jackiewicz, kustosz sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie; o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii i dziekan, asystent wspólnoty; br. Rafał Gorzołka OFM, gwardian klasztoru; br. Zbigniew Mirecki OFS, przełożony Rady Regionu wrocławskiego FZŚ i br Tadeusz Wąsowski, przełożony wspólnoty FZŚ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję