Reklama

Niedziela Wrocławska

Sanktuarium w centrum miasta

Niedziela wrocławska 12/2014, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum Ojców Paulinów

Okazuje się, że właśnie w środku miasta, potrzebne jest takie miejsce święte – „sanktuarium”, w których Bóg w szczególny sposób jak namiot rozbija swoją obecność i „dotyka” człowieka swoją łaską. Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński uważał, że polskie sanktuaria „nawet te małe, ubożuchne, to jakby dłoń Niepokalanej Maryi, Królowej Polski, wyciągająca się ku wspomożeniu i ku obronie narodu”. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca o godz. 18.00, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, specjalnym dekretem ustanowi kościół pw. św. Antoniego z Padwy (w parafii pw. św. Mikołaja) Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Wydarzenie to będzie transmitować Radio Rodzina. Tytuł, nowego – dziewiątego w diecezji sanktuarium maryjnego – ma dwa źródła. W tym roku wypada 50. rocznica ogłoszenia Najświętszej Maryi Panny, „Matką Kościoła”. Podczas Soboru Watykańskiego II Ikona Jasnogórska odbierała szczególną cześć. Papież Paweł VI, na prośbę pasterzy, a szczególnie kard. Stefana Wyszyńskiego, biskupów polskich oraz ludu Bożego ogłosił Maryję „Mater Eclesiae”. Gdy papieżem został Jan Paweł II, to podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski na Jasnej Górze zawierzył się Maryi słowami: „Jasnogórska Matko Kościoła! Raz jeszcze oddaję Ci siebie w «macierzyńską niewolę miłości» wedle słów mego zawołania: Totus Tuus! Oddaję Ci cały Kościół – wszędzie, aż do najdalszych krańców ziemi! Oddaję Ci ludzkość i wszystkich ludzi – moich braci... Matko, przyjmij! Matko, nie opuszczaj! Matko, prowadź!” (Jasna Góra, 6.06. 1979 r.).

Reklama

Ojcowie Paulini przybyli w czerwcu 1997 r. z Jasnej Góry do Wrocławia na zaroszenie kard. Henryka Gulbinowicza. Podejmując posługę w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, nadali temu miejscu duchowy kierunek: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. Metropolita wrocławski dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej. Od tej chwili dla wiernych i duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja stała się szczególną Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”.

Chociaż kościół św. Antoniego, zbudowany przez Bernardynów w 1692 r. był kościołem klasztornym, po II wojnie parafialnym (św. Mikołaja), to jest również miejscem, gdzie Maryja od dawna odbierała szczególną cześć i nabożeństwo. Od 1945 r. czczona była jako Matka Boża Wspomożenie Wiernych, a Księża Salezjanie wraz z parafianami przybyłymi z różnych regionów Polski zanosili do Niej ufne modlitwy. Posługa paulińska służenia Kościołowi prowadzona w duchu macierzyńskiej troski w naturalny sposób stała się kontynuacją tego duszpasterstwa. Właśnie ze względu na maryjność i eklezjalność posługi znalazły tu miejsce i możliwość formacji liczne grupy i wspólnoty oddane nowej ewangelizacji. Duszpasterze paulińscy czynili wiele, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki i Królowej. Ikona Jasnogórska zawiera w sobie teologiczne przesłanie, wyrażające się w słowach wypowiedzianych przez Maryję w Kanie Galilejskiej, a odsyłających do Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz miłość do Jasnogórskiej Matki prowadzi do przemiany serc i życia osób, które przybywają do wrocławskiej Jasnej Góry nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Duch przemiany, ewangelicznej Kany Galilejskiej, nakłania do sakramentu pojednania i powrotu do jedności z Kościołem.

Oprac. KK

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe sanktuarium we Wrocławiu

Kościół św. Antoniego przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu, należący do parafii św. Mikołaja, zostanie ustanowiony sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Uroczystość zaplanowana jest na 25 marca 2014 r.

W naszej parafii Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera szczególną cześć i nabożeństwo – mówi ojciec Mariusz Tabulski, proboszcz parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Już po zakończeniu II wojny światowej do Maryi czczonej jako Wspomożenie Wiernych księża salezjanie wraz z parafianami, przybyłymi z różnych regionów Polski, z Kresów, powracającymi z obozów koncentracyjnych, zanosili tu ufne modlitwy. Natomiast od 1998 r., wraz z przybyciem ojców paulinów, Matka Boża czczona jest w Jasnogórskiej Ikonie. Kolejni proboszczowie i duszpasterze czynili wszystko, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki. Kardynał Henryk Gulbinowicz, ustanawiając ojców paulinów duszpasterzami parafii pw. św. Mikołaja, wyznaczył misję i kierunek duchowy temu miejscu – „wrocławska, mała Jasna Góra”. Także w 1998 r. kardynał dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła w kościele św. Antoniego. Od tego wydarzenia Maryja jest dla wiernych i dla duszpasterzy, związanych z tym miejscem, Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona” – dodaje ojciec Tabulski. – Jako duszpasterz doświadczam też, że modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz miłość do Jasnogórskiej Matki prowadzi do przemiany serc i życia osób, które przybywają do nas nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Ten duch przemiany prowadzi do sakramentu pokuty i powrotu do jedności z Kościołem.
Pierwsze przygotowania do marcowej uroczystości rozpoczęły się podczas adwentowych rekolekcji, które w parafii św. Mikołaja głosił pallotyn o. Feliks Folejewski. „Widać, że Pan Bóg chce, żeby na tutejszym skrzyżowaniu dróg, także jeśli chodzi o różne kultury i wyznania, było takie szczególne miejsce, sanktuarium. Aby Matka Jezusa w znaku jasnogórskim stała się światłem dla Wrocławia i wszystkich, którzy będą tą ulicą szli, aby nie zgubili drogi” – mówił ojciec rekolekcjonista. Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła będzie dziesiątym sanktuarium na terenie Wrocławia. Ojciec Mariusz podkreśla, że często padają pytania, czy stolicy Dolnego Śląska potrzebne jest kolejne sanktuarium. Przeor wrocławskich paulinów wspomina słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że paulini to taki dziwny zakon, niby pustelnicy a mieszkają w centrum. – Ludziom potrzebna jest dziś taka oaza spokoju, w której będą mogli rozmawiać z Bogiem – mówi o. Mariusz Tabulski. – To miejsce będzie specyficzne, wokół kościoła nie ma tzw. przestrzeni sanktuaryjnej. Będzie to sanktuarium nieklasyczne, ale wierzymy, że Maryja wraz ze św. Antonim będzie odszukiwała zagubionych mieszkańców naszego miasta. Mamy też nadzieję, że ustanowienie w naszym kościele sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła wzmocni dotychczasowy kult Matki Bożej, przyczyni się do większego zaangażowania świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże Zakon Paulinów i Jasną Górę z naszą archidiecezją – podsumowuje paulin.

CZYTAJ DALEJ

Zakonnica z TikToka

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

zakonnica

Karol Porwich/Niedziela

Jej filmiki na młodzieżowym serwisie biją rekordy popularności. Skąd pomysł na łączenie humoru z tematami wiary i co na to młodzi? Rozmawiamy o tym z s. Paulą Formelą, katarzynką z Olsztyna.

Damian Krawczykowski: W jednym z wywiadów zaznaczyła Siostra, że profil na TikToku, który Siostra prowadzi, jest duszpasterski, a nie prywatny.

S. Paula Formela: Jestem od jakiegoś czasu odpowiedzialna za duszpasterstwo młodzieży w naszym zgromadzeniu. To właśnie w ramach tego duszpasterstwa założyłam konto na TikToku. Początkowo nagrywałam filmiki sama, a od niedawna wciągam w to także młodzież i nagrywam „tiktoki” wspólnie z nią. Media kreują mnie jako siostrę robiącą furorę na TikToku, a mnie chodzi o coś zupełnie innego, nie chcę promować siebie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do osób starszych: w głoszeniu Ewangelii nie obowiązuje przejście na emeryturę

2021-06-22 12:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews /youtube.com

Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom.

Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego - zaznacza papież Franciszek w orędziu na 1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w Kościele powszechnym 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję