Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czekając na kanonizację

Już wkrótce pragnienia Kościoła katolickiego w Polsce zostaną spełnione. Bł. Jan Paweł II będzie wyniesiony na ołtarze. Szkoły noszące imię Wielkiego Polaka w sposób szczególny przygotowują się do kanonizacji Patrona. 26 lutego br. odbył się Konkurs Wiedzowo-Plastyczny „Błogosławiony Jan Paweł II – Syn polskiej ziemi”, zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, we współpracy z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju pod patronatem Wójta Gminy Biłgoraj i parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Konkurs skierowany był do uczniów szkół z terenu gminy Biłgoraj i szkół noszących imię Jana Pawła II z powiatu biłgorajskiego.

Konkurs wpisał się w cykl działań podejmowanych przez nauczycieli i uczniów tej placówki, bowiem 21 października 2006 r. ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo nadał szkole imię Papieża Jana Pawła II. – Od tamtego czasu nasza praca dydaktyczno-wychowawcza ukierunkowana jest na nauczanie Jana Pawła II i nasz program wychowawczy oparty jest właśnie na jego nauczaniu oraz na wartościach chrześcijańskich, czyli uniwersalnych, nieprzemijających, tych, które się sprawdzają – mówiła dyrektor szkoły Zofia Bielak. Szkoła realizuje wiele zadań związanych z Patronem, a edukacja religijno-patriotyczna zajmuje znaczące miejsce. – Jesteście wyjątkowymi gośćmi, jesteście perełkami waszych szkół, bo oprócz tego, co robicie, co należy do waszych podstawowych obowiązków, podjęliście trud zdobywania wiedzy o tym wyjątkowym Człowieku, Największym z rodu Polaków i za to jesteśmy wdzięczni wam i waszym opiekunom – tymi słowami Zofia Bielak witała zebranych.

Reklama

Konkurs miał na celu m.in. przygotowanie społeczności szkolnych do głębokiego przeżywania kanonizacji bł. Jana Pawła II, zainteresowanie osobą i nauczaniem Papieża, a zwłaszcza przesłaniem, jakie skierował do młodych, popularyzowanie wiedzy o życiu wybitnego Polaka, kształtowanie postaw opartych na Dekalogu i postaw patriotycznych, rozwijanie zdolności plastycznych i popularyzowanie twórczości artystycznej jako formy ekspresji, kształtowanie postaw sprzyjających uczciwej i zdrowej rywalizacji oraz integrację młodzieży z terenu gminy Biłgoraj i szkół im. Jana Pawła II z powiatu biłgorajskiego. Adresatami konkursu byli uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych i I-III gimnazjów. Obejmował test wiedzy o Janie Pawle II składający się z 30 pytań. Dotyczyły one znajomości życia Papieża, jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny oraz pobytu Ojca Świętego w Zamościu. Autorami pytań byli nauczyciele KLO w Biłgoraju Kinga Birut-Solak i ks. Rafał Plichta. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów. Byli to przedstawiciele szkół podstawowych: w Woli Dereźniańskiej, Dereźni, Smólsku, Starym Bidaczowie, Hedwiżynie; gimnazjów: w Tereszpolu, Księżpolu, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie i Dereźni. Pracę uczestników nadzorowała komisja w składzie: Kinga Birut-Solak, ks. Rafał Plichta i Maria Kawalec, pracownik Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dereźni.

Gdy uczniowie rozwiązywali zadania testowe, komisja w składzie: Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju, Ingrida Sokołowska, instruktor MDK w Biłgoraju, i Maria Oleszek, pedagog KLO w Biłgoraju, oceniała przywiezione przez drużyny prace plastyczne. Zadaniem autorów było oddanie treści motta konkursu: „W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu. Właśnie dlatego też umie stawiać wymagania, umie podtrzymywać ideały, bez których trudno człowiekowi uwierzyć w swoją godność i siebie samego wychować”. Po sprawdzeniu testów i ocenie prac plastycznych komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła drużyna z SP w Dereźni w składzie: Zuzanna Niemiec, Szymon Łubiarz, Patrycja Różańska, op. Dorota Łukaszczyk; II miejsce – drużyna z SP w Hedwiżynie w składzie: Paweł Kapuśniak, Daniel Wasąg, Mateusz Żerebiec, op. ks. Piotr Sobczuk; III miejsce – drużyna z SP w Woli Dereźniańskiej w składzie: Wioletta Grabias, Aleksandra Kanty, Aleksandra Tworek, op. Dorota Kiełbasa. W kategorii gimnazja I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Dereźni w składzie: Dominika Palikot, Weronika Okoń, Patrycja Magdziak, op. Ewa Buczek; II – drużyna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu w składzie: Tomasz Kuceł, Anna Korpal, Agnieszka Preisner, op. ks. Karol Jędruszczak; III – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie w składzie: Alicja Bogdanowicz, Diana Sobań, Katarzyna Szeptuch, op. ks. Mariusz Łoza. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nagrody zostały ufundowane przez: ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, parafię pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Urząd Gminy Biłgoraj oraz osoby prywatne.

Goście mieli też okazję zwiedzić Galerię Jana Pawła II, w której zgromadzone są pamiątki związane z osobą Patrona. Jest to bogata korespondencja prowadzona z Watykanem przez szkołę, medale, puchary, dyplomy, książki, osobiste pamiątki mieszkańców Dereźni ze spotkań z Janem Pawłem II, a także nauczycieli i kapłanów zaprzyjaźnionych z tą placówką. Szczególnie cenny jest różaniec, na którym modlił się bł. Jan Paweł II.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janusz Yanina Iwański o swoich spotkaniach z św. Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzyka

Archiwum Muzeum Monet i Medali

Yanina Iwański

Yanina Iwański

Zawsze wiedziałem, że gramy dla ludzi, nie dla siebie. Miałem świadomość, czym jest służba, a to zupełnie coś innego niż być sługą. Jedyną prawdę, jaką mogę przekazywać, to tylko prawdę o sobie – mówił Janusz YANINA Iwański. Muzyk jazzowy i rockowy, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i wokalista był gościem 74. spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Odbywają się one cyklicznie, 18. dnia każdego miesiąca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Niebieska Pani wraca do Oławy

2021-07-22 14:41

Ks. Szymon Kocemba

„Bez względu na pochodzenie wszyscy jesteśmy dziedzicami naszej wspólnej historii, w tym sensie wszyscy jesteśmy potomkami Sobieskich, Jabłonowskich, Radziwiłłów, Sapiehów, Tarnowskich czy Czartoryskich z całą ich wielkością i marnością. Bez tych rodzin i bez ich wkładu do naszej historii nasza polskość, nasze kulturowe dziedzictwo byłoby po prostu inne i raczej uboższe” – napisał książę Maciej Radziwiłł

17 lipca w dniu urodzin Marii Klementyny książę Maciej Radziwiłł przekazał kopię wizerunku Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich, jako dar dla Ziemi Oławskiej oraz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, której aktualnie proboszczem jest ks. Leszek Woźny. Uroczystość parafialna odbyła się dzięki zaangażowaniu księdza Janusza Gorczycy, który z inicjatywy starosty oławskiego Zdzisława Brezdenia odpowiadał za przygotowanie wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Ludziom należy pomóc wrócić do kościołów po lockdownie

2021-07-23 15:27

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Liderów Katolickich w Pensylwanii prawie 30 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych, którzy przed lockdownem regularnie uczęszczali na Msze, nie wróciło do kościołów po zniesieniu przez amerykański Episkopat dyspensy od niedzielnego obowiązku. Stąd różne starania wielu parafii, by tę sytuację odwrócić.

Nie wystarczy otworzyć drzwi – uważa Marcel LeJeune, założyciel szkoły liderów katolickich w Teksasie. Rozwiązaniem jest zwyczajna gościnność, zaproszenie ludzi do wspólnego spędzania czasu na terenie parafii. „Nie możemy dłużej czekać, musimy wyjść im naprzeciw” – mówi LeJeune. Jego zdaniem każda wspólnota powinna przynajmniej raz w tygodniu zorganizować wydarzenie budujące więzi między jej członkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję