Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czekając na kanonizację

Już wkrótce pragnienia Kościoła katolickiego w Polsce zostaną spełnione. Bł. Jan Paweł II będzie wyniesiony na ołtarze. Szkoły noszące imię Wielkiego Polaka w sposób szczególny przygotowują się do kanonizacji Patrona. 26 lutego br. odbył się Konkurs Wiedzowo-Plastyczny „Błogosławiony Jan Paweł II – Syn polskiej ziemi”, zorganizowany przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, we współpracy z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju pod patronatem Wójta Gminy Biłgoraj i parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Konkurs skierowany był do uczniów szkół z terenu gminy Biłgoraj i szkół noszących imię Jana Pawła II z powiatu biłgorajskiego.

Konkurs wpisał się w cykl działań podejmowanych przez nauczycieli i uczniów tej placówki, bowiem 21 października 2006 r. ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo nadał szkole imię Papieża Jana Pawła II. – Od tamtego czasu nasza praca dydaktyczno-wychowawcza ukierunkowana jest na nauczanie Jana Pawła II i nasz program wychowawczy oparty jest właśnie na jego nauczaniu oraz na wartościach chrześcijańskich, czyli uniwersalnych, nieprzemijających, tych, które się sprawdzają – mówiła dyrektor szkoły Zofia Bielak. Szkoła realizuje wiele zadań związanych z Patronem, a edukacja religijno-patriotyczna zajmuje znaczące miejsce. – Jesteście wyjątkowymi gośćmi, jesteście perełkami waszych szkół, bo oprócz tego, co robicie, co należy do waszych podstawowych obowiązków, podjęliście trud zdobywania wiedzy o tym wyjątkowym Człowieku, Największym z rodu Polaków i za to jesteśmy wdzięczni wam i waszym opiekunom – tymi słowami Zofia Bielak witała zebranych.

Reklama

Konkurs miał na celu m.in. przygotowanie społeczności szkolnych do głębokiego przeżywania kanonizacji bł. Jana Pawła II, zainteresowanie osobą i nauczaniem Papieża, a zwłaszcza przesłaniem, jakie skierował do młodych, popularyzowanie wiedzy o życiu wybitnego Polaka, kształtowanie postaw opartych na Dekalogu i postaw patriotycznych, rozwijanie zdolności plastycznych i popularyzowanie twórczości artystycznej jako formy ekspresji, kształtowanie postaw sprzyjających uczciwej i zdrowej rywalizacji oraz integrację młodzieży z terenu gminy Biłgoraj i szkół im. Jana Pawła II z powiatu biłgorajskiego. Adresatami konkursu byli uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych i I-III gimnazjów. Obejmował test wiedzy o Janie Pawle II składający się z 30 pytań. Dotyczyły one znajomości życia Papieża, jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny oraz pobytu Ojca Świętego w Zamościu. Autorami pytań byli nauczyciele KLO w Biłgoraju Kinga Birut-Solak i ks. Rafał Plichta. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów. Byli to przedstawiciele szkół podstawowych: w Woli Dereźniańskiej, Dereźni, Smólsku, Starym Bidaczowie, Hedwiżynie; gimnazjów: w Tereszpolu, Księżpolu, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie i Dereźni. Pracę uczestników nadzorowała komisja w składzie: Kinga Birut-Solak, ks. Rafał Plichta i Maria Kawalec, pracownik Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dereźni.

Gdy uczniowie rozwiązywali zadania testowe, komisja w składzie: Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju, Ingrida Sokołowska, instruktor MDK w Biłgoraju, i Maria Oleszek, pedagog KLO w Biłgoraju, oceniała przywiezione przez drużyny prace plastyczne. Zadaniem autorów było oddanie treści motta konkursu: „W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu. Właśnie dlatego też umie stawiać wymagania, umie podtrzymywać ideały, bez których trudno człowiekowi uwierzyć w swoją godność i siebie samego wychować”. Po sprawdzeniu testów i ocenie prac plastycznych komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła drużyna z SP w Dereźni w składzie: Zuzanna Niemiec, Szymon Łubiarz, Patrycja Różańska, op. Dorota Łukaszczyk; II miejsce – drużyna z SP w Hedwiżynie w składzie: Paweł Kapuśniak, Daniel Wasąg, Mateusz Żerebiec, op. ks. Piotr Sobczuk; III miejsce – drużyna z SP w Woli Dereźniańskiej w składzie: Wioletta Grabias, Aleksandra Kanty, Aleksandra Tworek, op. Dorota Kiełbasa. W kategorii gimnazja I miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Dereźni w składzie: Dominika Palikot, Weronika Okoń, Patrycja Magdziak, op. Ewa Buczek; II – drużyna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu w składzie: Tomasz Kuceł, Anna Korpal, Agnieszka Preisner, op. ks. Karol Jędruszczak; III – drużyna z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie w składzie: Alicja Bogdanowicz, Diana Sobań, Katarzyna Szeptuch, op. ks. Mariusz Łoza. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nagrody zostały ufundowane przez: ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, parafię pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Urząd Gminy Biłgoraj oraz osoby prywatne.

Goście mieli też okazję zwiedzić Galerię Jana Pawła II, w której zgromadzone są pamiątki związane z osobą Patrona. Jest to bogata korespondencja prowadzona z Watykanem przez szkołę, medale, puchary, dyplomy, książki, osobiste pamiątki mieszkańców Dereźni ze spotkań z Janem Pawłem II, a także nauczycieli i kapłanów zaprzyjaźnionych z tą placówką. Szczególnie cenny jest różaniec, na którym modlił się bł. Jan Paweł II.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Jezus też idzie do szkoły

Niedziela częstochowska 35/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

Notatnik duszpasterski

candy1812/fotolia.com

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Pierwszy szkolny dzwonek przed nami. Pierwsze dni szkoły to wielkie przeżycie nie tylko dla pierwszaków i ich rodziców, ale dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Ze swoich młodych lat pamiętam, że każdy początek nowego roku był dla mnie nadzieją na nowe. Nowiutkie zeszyty i książki, nowe przedmioty i nauczyciele, nowe rubryki na oceny w dzienniku – to wszystko sprawiało, że miałem dużo nowych postanowień.

CZYTAJ DALEJ

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

2021-06-22 17:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, zelżywością napełnione...

2021-06-23 20:00

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by archer10 (Dennis) on Foter.com

Kiedy rozważam to wezwanie, budzi się we mnie ciekawość, która każe szukać odpowiedzi na pytanie: co to jest zelżywość?

Zadałem sobie trochę trudu i znalazłem odpowiedź: wyraz zelżywość jest już archaizmem, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku był w powszechnym użyciu. Jest to regularny rzeczownik, utworzony od przymiotnika zelżywy. Czasownik zelżyć, który jest źródłem wspominanych wyrazów, ma podwójne znaczenie: pierwsze – uczynić coś lżejszym; drugie: przynieść ujmę, znieważyć, zhańbić. I to drugie znaczenie, pomaga zrozumieć obecność tego wyrażenia w wezwaniu litanijnym. Oto dostrzegamy dziś, że Serce Jezusa jest nie tylko ogniskiem miłości, skarbnicą sprawiedliwości, źródłem życia i świętości, ale jest też znieważone przez ludzką złośliwość. Chrystus, który tak wiele bólu wycierpiał, doznał również zniewagi w Swoim Najświętszym Sercu, które doświadczyło wielu cierpień i zniewag.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję