Reklama

Aspekty

Diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej

W Zielonej Górze, w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym, 7 marca odbył się diecezjalny finał OTK pod hasłem: „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”. Wzięło w nim udział 28 laureatów olimpiad na etapie szkolnym. Finaliści musieli zmierzyć się głównie z pytaniami dotyczącymi życia świętych i błogosławionych. – Uczestnictwo w olimpiadzie jest znakiem rozwoju człowieka. Ten, który nie chce się rozwijać, nie sięga po książkę, nie potrafi wolnego czasu wykorzystać na realizację zainteresowań, dlatego, kiedy spotykamy finalistów etapu diecezjalnego, patrzymy na nich z nadzieją, są naszymi szczególnymi żywymi skarbami, które na pewno zostawią tu swój ślad poprzez życie, działalność, dalsze kształcenie i formowanie się na tym terenie – mówił bp Stefan Regmunt i dodał, że każdy, kto wziął udział w tej olimpiadzie, akcentującej życie świętych, mógł zostać pociągnięty do wkroczenia na drogę świętości i świadectwa wiary.

I miejsce zajął Filip Kwiatkowski, a II Agnieszka Kowalska z I LO w Zielonej Górze, III miejsce przypadło Marzenie Kuczyńskiej z II LO w Gorzowie. Tuż za podium uplasowali się: Mateusz Kowalik z Zielonej Góry, Krzysztof Oleszkiewicz z Gubina i Paulina Kukurowska z Zielonej Góry.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzono laureatów konkursu „Jan Paweł II w oczach dziecka”

Niedziela podlaska 44/2013, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

ks. Artur Płachno

W Muzeum w Bielsku Podlaskim 16 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród w 8. Ogólnopolskim Konkursie „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Organizatorami konkursu były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Dekanat Bielski oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Patronat nad nim objęli: biskup drohiczyński Antoni Dydycz, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, starosta bielski Jerzy Snarski oraz burmistrz Bielska Podlaskiego Eugeniusz Berezowiec.

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji popierającej aborcję

2021-06-22 12:02

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

„Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu wydanym w związku z projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej (Matić Report).

Abp Stanisław Gądecki zaapelował do posłów Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi rezolucji. W oświadczeniu przypomniał katolikom, „że w sytuacji, gdy poddane głosowaniu dokumenty wymierzone są w podstawowe prawa człowieka i wartości, które nie podlegają negocjacjom, nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale powinni jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję