Reklama

Aspekty

W drodze na Światowe Dni Młodzieży

KS. ADRIAN PUT: – Jesteś jednym z członków powstającego właśnie Diecezjalnego Zespołu Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Powiedz nam kilka słów o sobie?

MARCIN KUCABA: – Pochodzę z okolic Zgorzelca na Dolnym Śląsku. Od 7 lat jestem zaangażowany w Ruch Światło-Życie, wcześnie jako uczestnik teraz jako animator. Na co dzień posługuję w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze oraz w Diakonii Liturgicznej naszej diecezji. Tu, w Zielonej Górze, ukończyłem studia magisterskie z astronomii i obecnie kontynuuję je na poziomie studiów doktoranckich. Zajmuję się badaniem gwiazd neutronowych.

– Masz jakieś doświadczenie uczestniczenia w Światowych czy Diecezjalnych Dniach Młodzieży?

– W Światowych Dniach Młodzieży nie uczestniczyłem jeszcze nigdy. Jeśli chodzi zaś o Diecezjalne Dni Młodych, to uczestniczyłem w ich edycji w Zielonej Górze, Gębicach i w Świebodzinie. Najczęściej posługiwałem jako animator liturgiczny wraz z całą Diakonią Liturgiczną. Do naszych obowiązków należały m.in. posługa na Eucharystii, nabożeństwach towarzyszących i pomoc organizacyjna.

Reklama

– W ostatnich tygodniach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ogłosił termin Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Ty także jesteś związany z tą inicjatywą, ale bardziej lokalnie?

– Kilka tygodni temu do animatorów oazowych naszej diecezji została skierowana prośba o pomoc w organizacji Diecezjalnego Zespołu Światowych Dni Młodzieży. Odpowiedziałem na to zaproszenie i zostałem wolontariuszem tworzonego zespołu. W jego skład wchodzą ks. Robert Patro oraz kilka osób reprezentujących różne ruchy i stowarzyszenia posługujące na co dzień wśród młodzieży. Do moich obowiązków należy praca biurowa, poszukiwanie nowych wolontariuszy i kierowanie ich do konkretnej posługi, propagowanie dzieła Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji, przygotowanie całej logistyki związanej z przyjęciem młodzieży do naszej diecezji. Jestem także koordynatorem angielskojęzycznym zespołu diecezjalnego. Osoby angielskojęzyczne z innych krajów pragnące odwiedzić naszą diecezję przed spotkaniem w Krakowie będą się kontaktowały m.in. ze mną.

– W ostatnim czasie wraz z ks. Robertem Patro i Magdaleną Kowalewicz uczestniczyłeś w spotkaniu Zespołu Krajowego Światowych Dni Młodzieży w Zabawie. Co było przedmiotem tego spotkania?

– Zaprezentowano nam cały harmonogram przygotowań do ŚDM w Polsce oraz omówiono dzieła towarzyszące temu wydarzeniu. To m.in. takie akcje, jak „Czat ze słowem” i „Bilet dla brata” dla uczestników z krajów Europy Wschodniej. Pokazano nam, co już zostało zrobione w związku z ŚDM w naszym kraju. W spotkaniu uczestniczyło prawie 200 osób z całej Polski oraz z Włoch. Omawialiśmy także program przyjęcia krzyża i ikony ŚDM podczas Niedzieli Palmowej w Rzymie.

– Ty będziesz jednym z członków polskiej delegacji, która podczas najbliższej Niedzieli Palmowej przyjmie znaki ŚDM i przywiezie je do Polski?

– Znakami Światowych Dni Młodzieży są krzyż oraz ikona Patronki Rzymu. Są one nieodłącznym elementem przekazywanym podczas każdej kolejnej edycji ŚDM. My jako polska delegacja odbierzemy je od delegacji brazylijskiej, gdzie ŚDM odbywały się w 2013 r. W skład polskiej delegacji wchodzi blisko 80 osób. Z naszej diecezji pojadę ja oraz Magdalena Kowalewicz. W Rzymie będzie także ks. Robet Patro, który przewodniczy pracom naszego Diecezjalnego Zespołu ŚDM. W naszej diecezji krzyż będzie pielgrzymował w dniach od 21 lutego do 5 marca 2016 r.

Reklama

– Zanim rozpoczną się ŚDM w Krakowie, młodzi całego świata przyjadą do różnych polskich diecezji, aby przeżyć czas tzw. tygodnia misyjnego. Co my jako diecezja chcemy zaproponować młodzieży świata?

– Być może w naszej diecezji będzie mieszkało nawet kilka tysięcy młodych ludzi z całego świata. Dokładnych danych jeszcze nie znamy, gdyż dopiero podczas Niedzieli Palmowej zostaną wystosowane zaproszenia do innych krajowych zespołów ŚDM i wówczas będziemy mieli informacje zwrotne, kto chce przyjechać do naszej diecezji. Planujemy, aby w tym czasie odbywały się różnego rodzaju spotkania modlitewne, uwielbieniowe. Chcemy pokazać im nasze diecezjalne sanktuarium w Rokitnie oraz figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie. Myślimy także o konkretnych formach wypoczynku i poznawania piękna naszej diecezji. Będą koncerty i zwiedzanie najciekawszych miejsc naszej ziemi.

– Czy nasz zespół diecezjalny już rozpoczął prace?

– Na razie odbyło się kilka spotkań wstępnych. Cały zespół nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Z polecenia bp. Stefana Regmuta ks. Robert Patro przygotowuje i koordynuje pracę tego powstającego zespołu. Ciągle poszukiwani są wolontariusze, którzy już teraz, a szczególnie w drugiej połowie lipca 2016 r. będą chcieli włączyć się w pracę na rzecz młodzieży z całego świata. Szczególnie poszukiwanie są osoby znające języki: hiszpański, portugalski, włoski, niemiecki i angielski. No i najważniejsze, muszą to być osoby, które będą chciały pracować z młodzieżą.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komitet Organizacyjny: nie ma problemów z organizacją ŚDM (oświadczenie)

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Semilla Luz / Foter / CC BY

Doniesienia medialne o rzekomych problemach z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie dementuje Komitet Organizacyjny wydarzenia.

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 w specjalnym oświadczeniu poinformował, że ubiegłotygodniowa wizyta Papieskiej Rady ds. Świeckich w Krakowie miała charakter roboczy, a nie była to „wizytacja”. W mediach pojawiło się stwierdzenie, jakoby „Papieska Rada ds. Świeckich nie była do końca zadowolona z postępów prac”.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Górale wdzięczni prezydentowi

2021-06-23 22:55

[ TEMATY ]

górale

Lech Kaczyński

tablica

MJscreen

Ks. proboszcz przecina wstęgę.

Ks. proboszcz przecina wstęgę.

Tablica znajduje się w Urzędzie Gminy Istebna. Na niej obok wizerunku tragicznie zmarłego prezydenta znajduje się tekst: „Wdzięczni za pielęgnowanie polskich tradycji i obronę chrześcijańskich korzeni Europy. Górale Trójwsi Beskidzkiej”. 19 czerwca została poświęcona przez proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. Stanisława Pindla, który poprowadził również modlitwę w intencji wszystkich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Wraz z księdzem przecięła wstęgę i odsłoniła tablicę sołtys Jaworzynki Bogusława Kawulok wraz z wójt gminy Istebna Łucją Michałek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję