Reklama

Wiadomości

Flebolog, angiolog czy chirurg naczyniowy – jakiego specjalistę wybrać na żylaki?

Czujesz ciężkość nóg, na łydce pojawiły się pajączki albo zaczynasz podejrzewać niewydolność żylną? Zastanawiasz się, czy pomoże flebolog, angiolog, czy może chirurg naczyniowy? Spokojnie – zaraz wszystko wyjaśnimy! Sprawdź, czym zajmuje się każdy z tych lekarzy od żył i jak dobrać odpowiedniego specjalistę do swojego schorzenia – od diagnostyki po leczenie układu naczyniowego.

2025-04-09 14:12

[ TEMATY ]

Flebolog

angiolog

chirurg naczyniowy

żylaki

Materiał zewnętrzny https://plusmed.info.pl

Zabieg laserowego usuwania żylaków w Centrum Medycznym Plus Med

Zabieg laserowego usuwania żylaków w Centrum Medycznym Plus Med

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co to jest flebologia i czym zajmuje się lekarz flebolog?

Flebologia to zwyczajowe określenie dziedziny medycyny zajmującej się chorobami żył – szczególnie kończyn dolnych. Choć brzmi jak oficjalna specjalizacja, w rzeczywistości nie istnieje jako osobna ścieżka kształcenia. Flebologiem najczęściej określany jest chirurg naczyniowy, angiolog albo chirurg ogólny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu żylnego.

Do flebologa warto udać się, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy problemów, takich jak:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• pajączki naczyniowe na łydkach lub udach,

• pierwsze żylaki lub opuchliznę nóg,

• uczucie ciężkich nóg, które nasila się pod koniec dnia,

• uporczywe skurcze łydek,

• nawracające owrzodzenia podudzi.

Chirurg naczyniowy, lek. med. Paweł Bodzenta z Centrum Medycznego Plus Med odpowiada na pytanie: Kim jest flebolog?

Choć flebologia skupia się głównie na żyłach, taki lekarz powinien znać się również na diagnostyce problemów z tętnicami i naczyniami limfatycznymi – zwłaszcza jeśli pracuje w oparciu o nowoczesne metody diagnostyczne, np. USG Doppler (badanie dopplerowskie).

Reklama

Jak wygląda diagnostyka i czym zajmuje się flebolog? Pierwsza wizyta zwykle zaczyna się od szczegółowego wywiadu oraz badania fizykalnego. Warto zabrać na nią wyniki dotychczas wykonanych badań. Następnie specjalista przeprowadza USG Doppler, dzięki któremu może ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach, wykryć przewlekłą niewydolność żylną, a także sprawdzić, na jakim stadium jest rozwijające się schorzenie. Zebrane informacje pozwalają mu podjąć decyzję o farmakologii i leczeniu zachowawczym bądź rozwiązania problemu zabiegami chirurgicznymi.

Flebolog i leczenie żylaków kończyn dolnych – czy to zawsze coś inwazyjnego?

Absolutnie nie. Leczeniem może być zarówno profilaktyka, jak i terapie małoinwazyjne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz flebolog (https://plusmed.info.pl/flebolog-kto-to-jest/) może zaproponować m.in.:

• kompresjoterapię (czyli leczenie uciskowe),

• farmakoterapię (leki wzmacniające naczynia),

• skleroterapię (zamykanie niewydolnych żył kończyn dolnych),

• zamykanie naczynek za pomocą lasera,

• a w bardziej zaawansowanych przypadkach – skierowanie na leczenie chirurgiczne.

Flebologia łączy więc wiedzę z zakresu angiologii, chirurgii i interny. To pierwszy wybór dla pacjentów z problemami układu naczyniowego, dlatego warto skonsultować się z takim lekarzem od żył, zanim schorzenie zrobi się poważniejsze.

Specjalista angiolog a flebolog – co to jest angiologia?

W przeciwieństwie do flebologii, która nie jest żadna oficjalną specjalizacją lekarską, angiologia to bardzo wąska, konkretna i uznana dziedzina medycyny. Lekarz angiolog zajmuje się diagnostyką oraz leczy choroby żylne za pomocą nieinwazyjnych metod (o tej specjalizacji przeczytasz więcej tutaj: https://plusmed.info.pl/angiolog-kto-to-jest/). Zwykle nie operuje, ale wykorzystuje metody farmakologiczne, kompresjoterapię, a także badania takie jak USG Doppler, by precyzyjnie zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie leczenie.

Reklama

Jeśli więc zauważysz u siebie objawy niewydolności żylnej, uczucie ciężkich nóg lub nawracające obrzęki, dobrym pierwszym krokiem będzie właśnie wizyta u angiologa. Ten specjalista nie tylko pomoże ocenić stan układu naczyniowego, ale także podpowie, czy i kiedy potrzebna będzie konsultacja z chirurgiem naczyniowym. Wizyta u angiologa to ważny etap w walce z chorobami naczyń, zanim dojdzie do zaawansowania problemu i potrzeby leczenia chirurgicznego.

Flebolog a chirurg naczyniowy – czym się zajmuje i co to jest chirurgia naczyniowa?

Gdy leczenie zachowawcze już nie wystarcza, a schorzenie jest poważniejsze – czas wkroczyć na scenę z „cięższym sprzętem”. Tu właśnie pojawia się chirurgia naczyniowa, czyli dziedzina medycyny zajmująca się inwazyjnym leczeniem chorób żył i tętnic. Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista, który potrafi nie tylko rozpoznać zaawansowaną niewydolność żylną, ale też operacyjnie usunąć żylaki czy zająć się zakrzepicą płucną.

Materiał zewnętrzny https://plusmed.info.pl/leczenie-zylakow/

Laserowe usuwanie żylaków w Centrum Medycznym Plus Med

Laserowe usuwanie żylaków w Centrum Medycznym Plus Med

W odróżnieniu od angiologa, chirurg naczyniowy nie ogranicza się do farmakologii lub kompresjoterapii. W jego zakresie znajdują się zabiegi, takie jak: laserowe usuwanie naczynek i żylaków, skleroterapia, miniflebektomia, podwiązanie niewydolnych żył przeszywających czy chirurgiczne usuwanie żylaków. To właśnie ten specjalista pomoże, gdy problem jest poważny, zaawansowany lub zagraża zdrowiu i nie da się go już rozwiązać metodami nieinwazyjnymi.

Angiolog a chirurg naczyniowy – który lekarz od żył będzie lepiej diagnozować?

Reklama

Wiesz już kim jest flebolog, ale może zastanawiasz się, czy z problemem żylnym i uczuciem ciężkich nóg lepiej zgłosić się do angiologa, czy od razu do chirurga naczyniowego? Odpowiedź zależy przede wszystkim od stadium choroby oraz tego, czy objawy są jedynie uciążliwe, czy już poważnie wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie. O różnicach między opisywanymi specjalistami przeczytasz w artykule porównującym angiologię, flebologię i chirurgię naczyniową. Z niego również dowiesz się, który specjalista zajmuje się leczeniem schorzeń naczyń.

Angiolog to świetny wybór na start – szczególnie jeśli chcesz postawić na profilaktykę, diagnostykę i leczenie nieinwazyjne. Dzięki badaniu dopplerowskiemu lekarz oceni stan żył głębokich i tętnic, a następnie zaproponuje odpowiednią terapię – np. leki lub kompresjoterapię.

Z kolei chirurg naczyniowy przydaje się wtedy, gdy schorzenie jest już zaawansowane, a leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. To do niego trafisz z nasilonymi żylakami czy potrzebą udrożnienia niedrożnych naczyń. W grę wchodzi wtedy leczenie zabiegowe – od laseroterapii i skleroterapii po bardziej skomplikowane procedury.

Lekarz angiolog, flebolog i chirurg naczyniowy – kompleksowa diagnostyka oraz nowoczesne metody leczenia żył

Jeśli nie jesteś pewien, na jakim etapie znajduje się Twoje schorzenie, możesz skontaktować się np. z Centrum Medycznym Plus Med z Kielc, w którym pracują zarówno specjaliści z zakresu chirurgii naczyniowej, jak i doświadczony angiolog. Lekarze oferują indywidualne podejście oraz pełną opiekę dostosowaną do rodzaju i stopnia zaawansowania problemu. Każdy pacjent może liczyć na profesjonalne wsparcie – od diagnostyki po skuteczne leczenie chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej: Teraz odbywa się sąd nad Polską

2025-04-18 14:17

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Kalwaria Zebrzydowska

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Teraz odbywa się sąd nad Polską. Głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym jest bowiem dzisiaj małe, niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce. Zabija się je dosłownie i w przenośni – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Arcybiskup powiedział do zebranych, że Chrystus, zawieszony między ziemią a niebem, osądził cały świat w imię Krzyża, który stał się najgłębszym, wzruszającym i przejmującym wyrazem miłości miłosiernej Boga do ludzi. Chwila, w której Zbawiciel wypowiedział ostatnie słowa, stała się momentem ostatecznej klęski ojca wszelkiego kłamstwa, zła i śmierci. – Pokonując szatana, sprawcę wszelkiego kłamstwa i grzechu, zawieszony na Krzyżu Jezus osądził również wszystkich świadomych i mniej świadomych współpracowników oraz współuczestników dzieła szatana. Odbywając sąd nad światem, Jezus odbył także sąd nad tymi, którzy Go sądzili. Sąd Najwyższej Prawdy – powiedział metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie rozważania na nabożeństwo w Koleoseum: Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze

2025-04-18 12:40

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Vatican Media

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Franciszek we wstępie wskazał, że droga Zbawiciela „nas kosztuje”. W świecie, który wszystko kalkuluje, bezinteresowność ma wysoką cenę. „W darze, natomiast, wszystko rozkwita na nowo: miasto podzielone na różne ugrupowania i rozdarte konfliktami zmierza ku pojednaniu; wypalona religijność odkrywa na nowo płodność Bożych obietnic; nawet serce z kamienia może przemienić się w serce z ciała” - napisał Papież.
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria

2025-04-18 22:05

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję