Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie już od kilku lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II. Konkurs od 9 lat gromadzi młodzież, która w swoich twórczych działaniach sięga do dziedzictwa Papieża Polaka.
Doroczne spotkania teatralne odbyły się w dniach 20-21 marca. Uczestniczyły w nich zespoły i soliści ze szkół w Lublinie (Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina, VII LO im. M. Konopnickiej, I LO im. S. Staszica, V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II), Chełmie (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1), Rejowcu Fabrycznym oraz Milanowie. Uczniowie zaprezentowali kilkanaście przedstawień, będących inspiracją motta konkursu: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Były to interpretacje wybranych dzieł wielkiego Polaka bądź ich fragmentów, ale również inscenizacje tekstów innych twórców, których przesłanie współbrzmi ze słowami bł. Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Teatr i poezja to dziedziny sztuki szczególnie bliskie naszemu patronowi. Był on przecież poetą, w młodości bywał też aktorem. Wielokrotnie podkreślał, jak ważną rolę w kształtowaniu osobowości młodego człowieka odgrywa kontakt z prawdziwie wielką sztuką - mówili organizatorzy. - Przez przegląd chcemy nie tylko przybliżyć młodzieży postać wielkiego Polaka, ale także kształtować jej postawy etyczne i estetyczne - podkreślali.
Przegląd z założenia ma charakter konkursu. Przedstawienia teatralne oceniało jury, w skład którego weszli m.in. pracownicy naukowi Katedry Dramatu i Teatru KUL, Katedry Edukacji Literackiej i Teatralnej KUL oraz aktorzy lubelskich scen. Komisji przewodniczył ks. Mariusz Lach SDB. Nagrodę grand prix „Złotą Maskę” zdobyła grupa teatralna „Teatr z Siódemki” (VII LO Lublin) za spektakl pt. „Leżąc, siedząc, stojąc”. Jury doceniło z nim niezwykłe walory teatralne i ideowe oraz czysty przekaz. Oprócz nagrody głównej zostały przyznane równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je zespoły: „Signum” (I LO Lublin), „Pierwsze kroki” (ZS nr 5 Lublin), „Konwencja” (V LO Lublin) i „Totalny chaos” (Rejowiec Fabryczny). Nagrodzone zostały też kreacje aktorskie: Anny Białeckiej, Patrycji Marczyńskiej i Wiktorii Kęckiej. Zmaganiom konkursowym towarzyszył koncert poetycko-muzyczny pt. „Myśl jest przestrzenią dziwną”, w którym Zbigniew Zamachowski oraz Robert Grudzień przedstawili własne interpretacje utworów bł. Jana Pawła II. Szczególną nagrodą dla młodych adeptów sztuki było spotkanie z artystami polskich scen.
Podczas finałowej gali, jaka odbyła się 21 marca Marian Klimczak, dyrektor ZS nr 5 podkreślał, że przegląd twórczości teatralnej jest dla społeczności papieskiej szkoły szczególnym sposobem na poznawanie i popularyzowanie dziedzictwa patrona. Dziękował młodzieży za zainteresowanie się twórczością największego z Polaków oraz za ukazywanie nieprzemijającej aktualności myśli i wezwań bł. Jana Pawła II. Słowa Ojca Świętego: „Drogą do spełniania się człowieka jest bezinteresowny dar z siebie”, dyrektor odniósł do młodzieży. - Otrzymaliśmy od was wielki dar: przekaz młodości, piękna, emocji, wartości i fascynacji Janem Pawłem II. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za to, że w przeżywaniu swojej młodości znajdują czas dla poznania bł. Jana Pawła II - mówił M. Klimczak. Za pochylanie się nad dziedzictwem Ojca Świętego młodzieży i jej opiekunom dziękował również honorowy gość gali bp Artur Miziński. - We współczesnym świecie jest wielu ludzi poszukujących głębokich wartości i przeżyć, odwołujących się do sfery ducha, która stanowi o naturze każdego z nas. Przygotowane przez was spektakle ukazały, jak wielki jest w człowieku głód prawdy, dobra i piękna - mówił Ksiądz Biskup.