Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Barack Obama cytuje papieża Franciszka

Prezydent USA powoływał się na słowa papieża Franciszka 14 kwietnia, podczas dorocznego wielkanocnego śniadania modlitewnego w Białym Domu. Uczestniczyli w nim przywódcy religijni Stanów Zjednoczonych. Barack Obama wskazał na potrzebę międzyreligijnej jedności w obliczu przemocy i nietolerancji.

– Dostrzegamy, oczywiście, że na tym świecie jest wiele bólu, grzechu i tragedii, ale ogarnia nas również łaska wspaniałego Boga. Przypominamy sobie, że On nas kocha tak głęboko, że dał swego jednorodzonego Syna, abyśmy dzięki Niemu mogli żyć – mówił prezydent. Wyznał, że poczuł „tego ducha”, gdy niedawno miał „wielki zaszczyt spotkać się z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem”. Ujawnił, że podczas „wspaniałej rozmowy z papieżem Franciszkiem”, poświęconej głównie walce z nędzą i nierównościami, zaprosił go do przyjazdu do Stanów Zjednoczonych i ma szczerą nadzieję, że Papież przyjedzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielu chrześcijan, bez względu na wyznanie, jest poruszonych słowami Papieża: jego przesłaniem o sprawiedliwości i integracji ubogich i wykluczonych, jego błaganiem o dostrzeganie w każdym człowieku wrodzonej godności.

Chiny

Religijność „chińskiego Twittera”

Reklama

Na Weibo – chińskiej wersji Twittera, zarejestrowano 18 mln razy imię „Jezus”, podczas gdy nazwisko obecnego prezydenta Xi Jinpinga pojawiło się tylko 4 mln razy. Poinformował o tym internetowy magazyn „Tea Leaf Nation”, zajmujący się tematami i trendami w chińskich mediach społecznościowych. Autorzy magazynu zwracają uwagę, że Komunistyczna Partia Chin znana jest z cenzurowania treści o charakterze religijnym. Wydaje się jednak, że obecnie cenzorzy są bardziej „łaskawi” dla terminologii i tematyki religijnej.

Podobnie wypadają też inne porównania pojęć chrześcijańskich i politycznych. Na przykład słowo „Biblia” zostało użyte 17 mln razy, podczas gdy „Myśli przewodniczącego Mao”, znane również pod pojęciem „biblia Mao” zarejestrowano tylko niecałych 60 tys. razy. Wyrażenie „Wspólnota chrześcijańska” zostało użyte 41 mln razy, a „Partia komunistyczna” – jedynie 5,3 mln.

Rosja

Pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia, kiedy papież Franciszek będzie kanonizował w Rzymie dwóch papieży, bp Clemens Pickel poświęci w mieście Togliatti kamień węgielny pod pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II w Rosji. Zaczęto go budować w maju 2012 r. i dotychczas wzniesiono czterometrowej wysokości mury.

– Ze względów głównie finansowych budowa świątyni potrwa jeszcze dwa lata – powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA biskup diecezji św. Klemensa w Saratowie, położonym 400 km od Togliatti.

W diecezji, której obszar jest równy powierzchni Niemiec, Francji i Portugalii razem wziętych, mieszka ponad 21 tys. katolików wśród 45 mln mieszkańców tego regionu Rosji.

– Jako Kościół w Rosji mamy wiele do zawdzięczenia Janowi Pawłowi II – podkreślił hierarcha. Przypomniał, że to właśnie przyszły święty zapoczątkował odbudowę struktur kościelnych już w osiem miesięcy po historycznej wizycie Michaiła Gorbaczowa w Watykanie.

Ludzie

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Reklama

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller po raz kolejny przestrzegł, aby nie relatywizować nierozerwalności sakramentu małżeństwa. – Ewangelia mówi o nierozerwalności małżeństwa i nie można z tego robić abstrakcyjnej teorii, która nie odgrywa już żadnej roli w praktyce Kościoła – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zdaniem kard. Müllera, małżeństwo jest „rzeczywistością ufundowaną przez Boga, i to nie tylko jako ludzki ideał, który można na własną rękę unieważniać”.

Kard. Müller z naciskiem przeciwstawił się rozgrywaniu przeciwko sobie zasad doktryny wiary i „miłosiernego duszpasterstwa”. – Wszystkie osoby odpowiedzialne w Kościele powinny pomagać duszpastersko w tej dziedzinie. Nikt nie może argumentować, że jest się niemiłosiernym. Chrześcijańskie rozumienie miłosierdzia musi być pojmowane według kryteriów biblijnych. Katolicy, którzy po rozwodzie cywilnym ponownie zawierają związek małżeński, według oficjalnego nauczania Kościoła są wyłączeni m.in. z możliwości przyjmowania Komunii św. – podkreślił niemiecki kardynał.

Myśli wciąż aktualne

Chrystusowe orędzie miłosierdzia nieustannie dociera do nas w geście Jego rąk wyciągniętych ku cierpiącemu człowiekowi.
Jan Paweł II, Rzym, 30 kwietnia 2000 r.

Krótko

Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa pokazał, że stopniowo wzrasta aprobata światowej opinii publicznej dla roli Stanów Zjednoczonych jako światowego przywódcy, natomiast poparcie dla roli Rosji w świecie maleje.

Na wschodniej Ukrainie nie ma spokoju. Separatyści wspierani przez Rosję zajęli wiele budynków publicznych. Władze ukraińskie podjęły operację antyterrorystyczną, ale państwo ukraińskie jest słabe i nie jest wykluczone zajęcie jego dalszych obszarów przez Rosję.

Rosja zbroi swoją armię. W 2013 r. wydatki Kremla na obronność wzrosły o 4,8 proc.

Prezydent Putin w liście do przywódców 18 państw importujących gaz z Federacji Rosyjskiej przez ukraińskie terytorium ostrzegł, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia przez nią warunków płatności – całkowicie lub częściowo przerwać dostawy surowca. Liderzy UE postanowili, że na list odpowiedzą wspólnie.

Losy malezyjskiego boeinga, który zniknął ponad miesiąc temu, lecąc do Pekinu, nadal nie są znane. Szanse na znalezienie szczątków o tyle się zmniejszyły, że prawdopodobnie wyczerpały się już baterie czarnych skrzynek samolotu.

W Instytucie Pasteura we Francji zaginęło 2349 próbek groźnego wirusa SARS, przeciwko któremu nie ma skutecznych leków. Dyrekcja Instytutu przyznaje, że nie wie, co mogło się z nimi stać.

W Syrii doszło do kolejnego ataku z użyciem broni chemicznej. Strona rządowa i opozycja nawzajem oskarżają się o użycie zakazanej broni.

Parlament Malty zalegalizował związki homoseksualne. Za przyjęciem ustawy głosowało 37 deputowanych, nikt nie był przeciw, natomiast opozycyjna Partia Nacjonalistyczna wstrzymała się od głosu, była bowiem przeciwna przyznaniu parom jednopłciowym prawa do adopcji dzieci.

Sąd Najwyższy Indii zdecydował, że trensseksualiści są „trzecią, neutralną grupą płciową”. Jednym z nielicznych państw uznających tzw. trzecią płeć jest Australia.

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: „Drzewo ma jeszcze nadzieję” – Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci

2025-04-04 21:02

[ TEMATY ]

misterium Męki Pańskiej

Diecezja bydgoska

Karol Porwich/Niedziela

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – fragment Księgi Hioba stał się w tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza dwudziestego czwartego Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci „To wydarzenie cieszące się zainteresowaniem wielu pielgrzymów przybywających do Doliny Śmierci oraz Sanktuarium Nowych Męczenników, które z inicjatywy papieża Franciszka jest w Roku Świętym kościołem jubileuszowym” – podkreśla ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki, sprawujący duchową opiekę nad misterium. Dolina Śmierci to miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych przez Niemców w 1939 roku.

Dla organizatorów inspiracją jest zawsze słowo Boże, które – jak dodaje ks. dr Piotr Wachowski – nie jest oderwane od rzeczywistości. – Tym razem to biblijna historia Hioba, niewinnego, szlachetnego człowieka, którego ze względu na wierność przykazaniom, spotkało wiele życiowych kryzysów i nieszczęść. Chcemy sprowokować do osobistej odpowiedzi na pytanie – czy najróżniejsze trudności, kryzysy, mogą stać się dla nas okazją do rozbudzenia nadziei, rozwoju, do przeżywania codzienności z wolą Bożą – mówi.
CZYTAJ DALEJ

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

[ TEMATY ]

manifestacja

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Tutaj, w Gubinie, jak w Słubicach, Zgorzelcu, tutaj dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, którzy narzucają Polakom nielegalnych migrantów, wpychając ich do Polski, destabilizując państwo polskie i narażając nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie — mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję