Reklama

Niedziela Świdnicka

Mamy świętego – Jana Pawła II

O diecezjalnych wydarzeniach związanych z kanonizacją Papieża Polaka z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, rozmawia Julia A. Lewandowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JULIA A. LEWANDOWSKA: – Papież Franciszek podczas konsystorza w dniu 30 września 2013 r. wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014 r. kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Rzym rozpoczął wtedy przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. A jak to przygotowanie wyglądało w diecezji świdnickiej?

KS. DR KRZYSZTOF ORA: – Już w lutym podczas konferencji księży dziekanów Biskup Świdnicki przedstawił szczegółowy, ogólnodiecezjalny program przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Pasterzowi naszej diecezji zależało w pierwszej kolejności na zaakcentowaniu duchowego wymiaru oczekiwania na dzień 27 kwietnia. W liście pasterskim skierowanym do wiernych w niedzielę 23 lutego Biskup Ignacy zapowiedział nowennę przygotowującą na wydarzenia kanonizacyjne. Istotą zaplanowanego na 9 kolejnych niedziel programu jest bezpośrednie odwołanie się do papieskiego nauczania, a dokładnie do jego rozważań związanych z Dekalogiem, jakie Ojciec Święty przeprowadził podczas pielgrzymki do Ojczyny w 1991 r. Z tej okazji zostały przygotowane specjalne płyty, na których znalazł się materiał dźwiękowy, zawierający głos nauczającego na temat Bożych przykazań Papieża. Ponadto parafie wraz ze swoim duszpasterzami zostały zachęcone, by w trakcie trwania nowenny kierować do Boga za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II modlitwy, zwłaszcza poprzez wezwania litanijne. Szczególnie wskazanym czasem modlitwy była godzina 15, czyli Godzina Miłosierdzia złączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Ponadto wszystkim parafiom w diecezji świdnickiej zostały zaproponowane okolicznościowe banery przypominjące postać Ojca Świętego i wskazujące na datę kanonizacji.

– W liście pasterskim bp. Ignacego Deca, który odczytano we wszystkich kościołach diecezji świdnickiej 23 lutego 2014 r., Ksiądz Biskup napisał, aby odkryć na nowo wartość Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, którego propagatorem był Jan Paweł II, oraz zapowiedział, że diecezja świdnicka będzie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Proszę przybliżyć ideę tej akcji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Akcja Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia została zaproponowana wszystkim diecezjom w Polsce przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Koordynatorzy całego przedsięwzięcia na 30 marca br. do Łagiewnik zaprosili delegacje młodzieży z poszczególnych diecezji, by tego w dnia w światowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odebrać lampion ze światłem z miejsca wyjątkowo bliskiego Ojcu Świętemu. Następnie światło z Łagiewnik zostało przekazane młodzieży we wszystkich diecezjach podczas dorocznych spotkań organizowanych z racji Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową. W diecezji świdnickiej tradycją jest, że spotkanie młodzieży odbywa się w sobotę przed Niedzielą Palmową. Tego dnia w katedrze świdnickiej delegacje przybyłej młodzieży ze wszystkich dekanatów odebrały w okolicznościowym lampionie z rąk Księdza Biskupa Iskrę Miłosierdzia, którą przekazały dalej księżom proboszczom ze swojego regionu. Z kolei duszpasterze w dzień kanonizacji wszystkim, którzy przybędą do kościoła ze świecą, przekażą płomyk ognia z Łagiewnik, by ci zanieśli go do swoich domów. Pomysłodawcy i wszyscy zaangażowani w tę inicjatywę mają nadzieję, że 27 kwietnia, w Niedzię Miłosierdzia Bożego, ogień z Łagiewnik zapłonie w niemal w każdym polskim domu.

– O co najczęściej prosili diecezjalnie? Za co dziękowali Janowi Pawłowi II?

– W ramach nowenny przedkanonizacyjnej przede wszystkim dziękowaliśmy Panu Bogu, że w osobie Jana Pawła II otrzymaliśmy wyjątkowego świadka wiary w Syna Bożego i niezwykłego zawierzenia Maryi, uległego prowadzeniu Ducha Świętego, który umiłował Kościół i troszczył się o zbawienie każdego człowieka. Nie mam wątpliwości, że Jan Paweł II był i jest dla wielu z nas przykładem życia wiarą, wrażliwości na sprawy Boże i ludzkie. Czas przygotowania do kanonizacji wiązał się z modlitwą także błagalną za przyczyną naszego Wielkiego Rodaka. Wiemy, że za życia Ojca Świętego wiele osób zwracało się z prośbą o jego modlitwę w swoich sprawach. Wierzymy, że tym bardziej dokonuje się to teraz, kiedy mamy tak wiele świadectw ludzi, którzy dzielą się z innymi doświadczeniem skuteczności wstawiennictwa Jana Pawła II.

Reklama

– Diecezja świdnicka, podobnie jak inne diecezje w Polsce, zorganizowała wyjazd autokarowy na uroczystości kanonizacyjne. Ile grup pielgrzymkowych wyjechało do Rzymu?

– Nie dysponuję dokładnymi danymi co do liczby organizowanych z diecezji pielgrzymek do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Docierają do mnie jednak liczne głosy o wyjeździe czy wylocie mniejszej czy większej grupy parafialnej, czy też grupy formacyjnej. Cieszy fakt, że wiele parafii podjęło się przygotowania takiej wyjątkowej propozycji udziału w tak wielkim dla Kościoła i naszej Ojczyzny wydarzeniu. Wiem, że niektóre pielgrzymki mają na celu tylko i wyłącznie udział w Mszy św. kanonizacyjnej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Są też i takie organizowane wyjazdy, gdzie pielgrzymki spędzą więcej czasu we Włoszech, odwiedzając jeszcze inne miejsca, do których zazwyczaj docierają pielgrzymi.

– Nie wszyscy mogli bezpośrednio uczestniczyć w Mszy św. kanonizacyjnej dwóch papieży. Proszę opowiedzieć Czytelnikom „Niedzieli Świdnickiej” o wydarzeniach, które zaplanowano na Niedzielę Miłosierdzia w Świdnicy.

– W dzień kanonizacji, nie mamy w Świdnicy zaplanowanego centralnego wydarzenia. W parafiach i to nie tylko biskupiego miasta odbędzie się w przeddzień kanonizacji, czyli w sobotę 26 kwietnia czuwanie modlitewne, które potrwa do godziny 21.37. Centralne, diecezjalne uroczystości pomyślane jako dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II jest przewidziane na 8 maja, na uroczystość św. Stanisława, patrona Polski i naszej diecezji. W dzień diecezjalnego odpustu przybędzie do Świdnicy abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, który dokona także na placu przed katedrą odsłonięcia i poświęcenia długo wyczekiwanego pomnika św. Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że tego dnia przybędą do Świdnicy, stolicy diecezji, liczne delegacje parafialne, by wziąć udział we wspólnym dziękczynieniu za wyniesienie do chwały ołtarzy Ojca Świętego.

– Czy już dzisiaj możemy mówić o owocach tej kanonizacji?

– Myślę, że już na etapie duchowych przygotowań do kanonizacji możemy śmiało mówić o pierwszych owocach tego znaczącego dla historii wydarzenia. Mam na myśli zwłaszcza słowo, nauczanie Papieża, które dociera każdej niedzieli do wiernych diecezji świdnickiej i przypomina im prawdy, na których powinno się opierać życie osobiste, rodzinne i społeczne, a które zawarte są w słowach Dekalogu. Ponadto różnego rodzaju inicjatywy związane z kanonizacją, które są przygotowywane na poziomie lokalnym, na poziomie parafii, wioski czy miasta są doskonałą okazją do doświadczenia solidarności, współpracy międzyludzkiej opartej na wartościach ewangelicznych, których niestrudzonym promotorem był Jan Paweł II.

– W tym roku minęła dziesiąta rocznica powstania diecezji świdnickiej, którą papież Jan Paweł II ustanowił rok przed swoją śmiercią. Zdaniem Biskupa Świdnickiego, kanonizacja stanowi dla polskich katolików wielkie wezwanie, by na nowo wsłuchać się w głos największego Rodaka i uczynić w świetle jego nauczania „indywidualny, rodzinny, społeczny i narodowy rachunek sumienia”. Czy patrząc na dzisiejszą diecezję świdnicką, możemy powiedzieć, że głos Papieża przebił się we wszystkie sektory naszego życia?

– Nasza diecezja nie jest ziemią wybraną, która byłaby wolna od trosk, z którymi borykają się inni. Być może nawet w pewnych kwestiach jest u nas trudniej niż gdzie indziej. Ale nie chodzi o licytowanie się i uprawianie popularnego wśród nas narzekania. Istotne jest, by zauważyć, że wiele problemów osobistych, rodzinnych, społecznych udałoby się uniknąć, gdyby wprowadzono w życie Ewangelię, której niestrudzonym głosicielem był Jan Paweł II. Papież po ojcowsku, z zaangażowanie i zatroskaniem tłumaczył nam, że prawdziwe szczęście człowieka nie wynika z tego, ile posiada, ale kim jest, na jakim fundamencie buduje swoją teraźniejszość i przyszłość. Dlatego nadal jest aktualne wsłuchiwanie się w papieskie nauczanie, i konfrontowanie się z nim. Ważne jest, by w obliczu trudności nie kapitulować, nie ulegać rezygnacji i przekonaniu, że nic nie można już zmienić, bo takie są czasy. Jeden ze znamiennych tytułów autobiograficznej książki Papieża brzmi „Wstańcie, chodzimy!”. To jest program na dziś, o którym przypomina także nam papież Franciszek, który 27 kwietnia ogłosi bł. Jana Pawła II świętym.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II. Święty czy nie-święty?

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

komentarz

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

„Odrzekł mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?»” (J 18, 23)

Pytanie zadane słudze arcykapłana Annasza pozostało wówczas bez odpowiedzi. Oskarżyciele Jezusa nie byli w stanie wskazać sensownego zarzutu, oprócz swych obaw, że Jezus zburzy porządek ich świata. Wszak gdy wielkim tamtego świata Jezus zarzucił, że ze świątyni Boga uczynili „jaskinię zbójców”, oni uporczywie „szukali sposobu, jak by Go zgładzić” bowiem „czuli lęk przed Nim, gdyż cały tłum był zachwycony Jego nauką” (por. Mk 11, 17-18).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jako cały Kościół poczujmy się odpowiedzialni za powołania

2024-04-17 12:48

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli i wszystkich ludzi wierzących do tego, byśmy szczególnie w tę niedzielę i przez cały ten tydzień znowu ożywili w sobie wielkie wołanie do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, z okazji Niedzieli Dobrego Pasterza, która przypada 30 kwietnia. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Bp Przybylski przypomniał, że w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynamy szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, „mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani”. „Dlatego nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję