Reklama

W wolnej chwili

Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka

736 uczestników z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy i USA wzięło udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

2025-04-28 15:06

[ TEMATY ]

konkurs

mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs rozpoczął się 1 października 2024 r., a zakończył galą finałową 26 kwietnia 2025 r. w kaliskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Tematyka prac plastycznych i fotograficznych:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Polska, moja Ojczyzna,

- Moja rodzina,

- Bóg Ojciec,

- Kapliczki maryjne,

- Anioły- muzyka,

- Cztery pory roku,

- Okno,

- Biało-czerwona,

- Makro i mikro świat.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży od przedszkola do szkół ponadpodstawowych w trzech kategoriach artystycznych: plastycznej, fotograficznej i recytatorskiej (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka).

Przez szesnaście lat w konkursie wzięło udział 16 tysięcy 472 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Reklama

W edycji fotograficznej jury w składzie: Maciej Konieczny, organizator konkursu, fotoreporter, przewodniczący jury, prof. dr hab. Janusz Maria Tylman, profesor dr hab. Tomasz Komorowski z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi po obejrzeniu 147 prac z Polski, Litwy, Mołdawii i USA postanowiło przyznać nagrody:

W kategorii szkół podstawowych

I nagroda – Lena Golda z Proszowic,

II nagroda - Filip Mamoński z Sieradza,

II nagroda – Antonia Wieczorek ze Śmigla,

III nagroda - Julia Wróbel z Medyki,

III nagroda – Alicja Kalinowska z Koźminka,

III nagroda – Julia Kucińska z Suliszewic.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I nagrody jury nie przyznało,

II nagroda - Jakub Mazurek z Kotlina,

III nagroda – Anita Bentkowska z Włocławka,

III nagroda – Weronika Dziura z Biłgoraja.

Jury edycji recytatorskiej pod przewodnictwem dr Małgorzaty Ratajczyk z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu z udziałem dr Beaty Michalak-Koniecznej z Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM i Wojciecha Maya po wysłuchaniu 19 nadesłanych prezentacji wierszy z Polski i Litwy postanowiło przyznać nagrody.

W kategorii szkół podstawowych:

I nagroda – Emilia Adamus z Kamyka,

II nagroda – Amelia Wiktoria Michalak z Kutna,

III nagroda – Franciszek Bąk z Końskich,

III nagroda – Filip Radamski – Węgrzyce Wielkie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych

I nagrodę przyznano Zuzannie Wojciechowskiej z Kalisza,

II nagrodę otrzymała Aleksandra Kościelniak z Drezdenka,

III nagrodę otrzymała Donata Savanevičiūtė z Wilma – Litwa.

Reklama

W edycji plastycznej jury pod przewodnictwem prof. UAM dr hab. Moniki Kostrzewy, dr Beaty Michalak – Koniecznej i dr Anny Sobczyk Gąsiorek z Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obejrzeniu 570 prac plastycznych od uczestników z Austrii, Litwy, Łotwy, Polski, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych postanowiło przyznać nagrody.

W kategorii przedszkole

I nagroda – Magdalena Bocian z Kalisza,

II nagroda – Martyna Lewicz ze Szczepidła,

II nagroda- Jowita Greber z Kalisza,

III nagroda – Sofia Subota z Rzeszowa,

III nagroda – Gabi Oehl z Kalisza.

W kategorii szkół podstawowych - klasa I-IV:

I nagroda – Julia Pawlak z Turku,

II nagroda – Laura Konieczna z Rydzyny,

III nagroda – Sala Polach z USA.

W kategorii szkół podstawowych - klasa V-VIII:

I nagroda – Tatiana Kosowska z Mołdawii,

II nagroda – Milana Andručkevič z Litwy,

III nagroda – Sintija Šeputytė z Litwy.

W kategorii szkoła ponadpodstawowa:

I nagroda – Marcelina Szawłowska z Pruszkowa,

II nagroda – Polina Afanasieva z Ukrainy,

II nagroda – Karolina Stuczyńska z Sochaczewa,

III nagroda – Patrycja Rybczyńska z Szewc,

III nagroda – Anastasia Homilko z Bobrownik.

Finał konkursu odbył się w szczególnym dniu Żałoby Narodowej i pogrzebu papieża Franciszka. Modlitwę w intencji świętej pamięci papieża Franciszka odmówił Definitor Generalny Zakonu Paulinów, ojciec Piotr Łoza.

Wśród nagród znalazły się między innymi: albumy książkowe, srebrne monety kolekcjonerskie, numizmaty kolekcjonerskie, banknoty kolekcjonerskie, pióra wieczne, zegarki, drobny sprzęt elektroniczny, pobyty w renomowanych hotelach z wyżywieniem dla laureata z opiekunem w pięknych zakątkach Polski oraz słodycze, zdrowe chipsy i owocowe i naturalne soki owocowe ufundowane przez mecenasów.

Reklama

Laureatka edycji fotograficznej, Lena Golda, otrzymała nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystej gali laureaci i zaproszeni goście mogli wysłuchać recytacji wierszy Włodzimierza Pietrzaka, patrona konkursu, w wykonaniu najlepszych uczestników edycji recytatorskiej.

Patronat medialny sprawowali: Katolicka Agencja Informacyjna, Latarnik Kaliski, Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Tygodnik Przewodnik Katolicki, Tygodnik Idziemy, Kurier Wileński, Radio Poznań.

Organizatorem konkursu była Fundacja Pro Arte Christiana: proartechristiana.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gimnazjaliści ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi

Niedziela sandomierska 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

konkurs

Zdjęcia ze zbiorów Autora

21 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”. Werdykt jury zadecydował, że najlepszymi spośród 76 gimnazjalnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie, zostały: Natalia Rusin i Katarzyna Porębska ze Stalowej Woli (w kategorii poezji) oraz Monika Bieleń z Jaty (w kategorii prozy)

Cieszący się od początku dużym zainteresowaniem konkurs literacki, skierowany do młodzieży gimnazjalnej, zgromadził liczne grono uczestników z kilku powiatów Podkarpacia. Oceniło ich jury, któremu po raz kolejny przewodniczyła wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli. Ponadto zasiadały w nim: Marta Gdula-Żukowicz, przez kilka lat prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli oraz Irena Czyżowska-Smusz, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu. Patronami konkursu byli także: rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, który wydawany jest przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie

2025-05-01 07:48

[ TEMATY ]

śmierć

Wikicommons

S. Inah Canabarro Lucas

S. Inah Canabarro Lucas

Siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie, zmarła 30 kwietnia 2025 r. w Porto Alegre w Brazylii w wieku 116 lat - informuje aciprensa.com.

Urodzona 27 maja 1908 roku zakonnica terezjańska była według LongeviQuest, grupy badaczy zajmujących się badaniem osób stulatków, najstarszą osobą na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję