Reklama

Niedziela Legnicka

Szpitalna kaplica ze świętym patronem

Niedziela legnicka 21/2014, str. 5

[ TEMATY ]

kaplica

Monika Łukaszów

Kaplica w lubińskim szpitalu przy ul. Bema ma już swojego patrona. 8 maja odbyła się tam uroczystość nadania jej imienia św. Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczył administrator apostolski bp Stefan Cichy. Wraz z nim przy ołtarzu modlił się kapelan szpitala ks. Władysław Cichocki, inspektor salezjański ks. Alfred Leja oraz zaproszeni księża z lubińskich dekanatów. Był także obecny pierwszy kapelan szpitala ks. Ryszard Krain, który zaangażował się w budowę kaplicy.

Reklama

Już od wielu miesięcy w nowej kaplicy odprawiane są Msze św. dla pacjentów i pracowników szpitala, lecz dopiero teraz nastąpiło uroczyste jej otwarcie i nadanie imienia wyjątkowego patrona. Było to podyktowane oczekiwaniem na ogłoszenie świętym Jana Pawła II.

Budowa kaplicy trwała 16 lat. Pomysłodawcą i człowiekiem, który mocno zaangażował się w jej powstanie był Jan Zimroz. Swoim pomysłem zaraził też środowisko Stowarzyszenia „Teraz Lubin” oraz inne osoby, z którymi założył Społeczny Komitet Budowy Kaplicy Szpitala im. Jana Jonstona. Wcześniejsza kaplica szpitalna była niewielkim pomieszczeniem, które, jak mówi Jan Zimroz, nie zasługiwało na to, żeby służyło za kaplicę. Za sprawą Stowarzyszenia „Teraz Lubin” oraz wielu innych osób, a także instytucji, m.in. KGHM Polska Miedź SA, zaangażowanych w powstanie kaplicy, wielokrotnie prowadzano zbiórki pieniężne w lubińskich i polkowickich parafiach, których celem było zdobycie środków na budowę tego obiektu. Kaplica jest otwarta całą dobę. Msze św. odprawiane są w czwartki o godz. 16.30 oraz w niedziele o godz. 11.45.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

35-lecie kaplicy w Dzięgielowie

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2018, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

kaplica

Monika Jaworska

Uroczystości jubileuszowe w kaplicy w Dzięgielowie

Uroczystości jubileuszowe w kaplicy w Dzięgielowie

Budowniczy kaplicy, ks. Karol Tomala, jest wcieleniem Jezusa Dobrego Pasterza. Odkrywanie kapłaństwa w moim życiu zawdzięczam ks. Tomali, który jest dla mnie wzorem. Przez lata szkoły podstawowej, liceum i całe seminarium prowadził mnie do kapłaństwa. Był dla mnie nie tylko nauczycielem, ale i wzorem dobrego kapłana i dobrego pasterza – powiedział wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski, który przewodniczył Sumie odpustowej w kaplicy pw. Dobrego Pasterza w Dzięgielowie. 22 kwietnia wierni świętowali jubileusz 35-lecia powstania filialnej świątyni parafii w Puńcowie.

Odpustową Eucharystię koncelebrował ks. Jerzy Matoga – proboszcz z Wapienicy, ks. Leszek Kostrzewa, ks. Zbigniew Macura – proboszcz parafii w Skoczowie na Górnym Borze i ks. Benedykt Fojcik – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Chybiu, który w homilii przybliżył historię budowy kaplicy.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję