Reklama

Pielgrzymka papieska z bliska

Człowiecze – kim jesteś?

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 6

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Obecność papieża Franciszka w Ziemi Świętej to wizyta nie tylko kurtuazyjna. Ma ona daleko idące konsekwencje przede wszystkim w relacjach między chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. Wielu z radością przyjęło odważne słowa Papieża, wypowiedziane podczas głównego wydarzenia tej wizyty, jakim było spotkanie ekumeniczne z prawosławnym patriarchą Bartłomiejem: – Musimy wierzyć, że tak jak został odsunięty kamień z grobu, tak samo mogą zostać usunięte wszelkie przeszkody, które jeszcze uniemożliwiają między nami pełną komunię.

Wizyta papieska została bardzo dobrze przyjęta przez świat arabski, tak chrześcijański, jak i muzułmański na Bliskim Wschodzie. Na pierwszej stronie dziennika „Alquds” umieszczono zdjęcie Papieża i chrześcijanki z Gazy, która mogła przejść granicę, aby nie tylko uczestniczyć we Mszy św. w Betlejem, ale też zjeść obiad z Papieżem. Muzułmanie zobaczyli w Papieżu kogoś, kto przekracza granice narodowości i wyznań – stąd ich obecność w Betlejem na Mszy św. Palestyński katolik z Betlejem Rony Tabash wyznaje: – Nie ma słów, aby wyrazić radość z wizyty Papieża. On sam powiedział, że przyjechał specjalnie do nas. Wiemy, że to osoba, która chce nam pomóc.

Reklama

Wiele osób zwróciło uwagę na to, że papież Franciszek zaprosił na obiad w Betlejem rodziny przeżywające problemy i trudności. – Bardzo można było odczuć, że Papież jest z osobami biednymi i wykluczanymi – mówi s. Szczepana, polska elżbietanka i przełożona Domu Dziecka w Betlejem. – Homilia o potrzebie troski o dzieci była przyjęta z wielkim zainteresowaniem także przez muzułmanów, którzy byli na placu.

Izraelczycy również śledzili z uwagą pielgrzymkę Ojca Świętego, o której mówiono bardzo wiele w mediach. Na stronie dziennika „Haaretz” zadaje się pytanie: Dlaczego Papież nosi piuskę, która jest jak kippa, którą noszą pobożni Żydzi? Od pierwszych godzin wizyty Ojca Świętego w Izraelu doceniano jego wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Szczególnie zaś ważnym momentem była modlitwa przed Murem Zachodnim (Ścianą Płaczu) oraz w Yad Vashem w Jerozolimie. – Wizyta Jana Pawła II w tych miejscach zmieniła diametralnie podejście Żydów do chrześcijan. Zobaczono, że chrześcijanie są przyjaciółmi, czego przykładem jest Papież. To były wzruszające momenty – mówi Stella Zylberstein, Żydówka z Polski uratowana z Zagłady.

Tym razem dla Izraelczyków jednym z najbardziej wzruszających momentów było ucałowanie przez papieża Franciszka dłoni uratowanym z holokaustu Żydom. Prawie wszyscy zostali uratowani przez Polaków i, co podkreślono, przez katolików. W swoim przemówieniu Papież zadał dramatyczne pytania: „Adamie, gdzie jesteś? Gdzie jesteś człowieku? Człowiecze – kim jesteś? Do jakiej potworności byłeś zdolny?”. Ojciec Święty zakończył przemówienie modlitwą przebłagalną do Boga: „Zmiłuj się nad nami Panie, bo zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie!”.

Papieska wizyta ma swoją kontynuację. Prezydent Izraela Shimon Peres i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przyjęli zaproszenie Papieża do jego domu w Watykanie na wspólną modlitwę o pokój. Wcześniej przedstawiciele Izraelczyków i Palestyńczyków spotykali się na pertraktacjach w Białym Domu w Stanach Zjednoczonych, a teraz są zaproszeni na modlitwę o pokój do domu Papieża w Watykanie, która może przynieść błogosławione owoce.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję