Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

W deszczu łask odnawiamy ducha swego!

Mimo deszczu kilkadziesiąt tysięcy osób już od rana 17 maja uczestniczyło w 19. Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Hasłem przewodnim były słowa: „Przeznaczyłem was, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). – Jesteśmy zaskoczeni. To jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi, my nie potrafimy policzyć, ilu ich jest pod tymi parasolami, ale plac jest zajęty. I trwają, trwają. To jest niesamowite – powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Ta wierność ludzi, to, że poświęcają swój czas, zdrowie i siły, i to, że są tak zasłuchani, że się modlą. Deszcz w jakiś sposób przeszkadza, ale nie na tyle, żebyśmy mieli zrezygnować ze spotkania, zrezygnować z modlitwy. Nie, trwamy. Bóg dopuszcza to doświadczenie, a przez nie chce nas też umacniać w wierze i czegoś szczególnego dokonywać.

Reklama

Pielgrzymi w płaszczach przeciwdeszczowych, z parasolami, brodząc w błocie na placu jasnogórskim z wielkim entuzjazmem i mocą wznosili pieśni do Ducha Świętego. Spod parasoli wyglądały twarze pogodne i radosne, wyśpiewujące modlitwy uwielbienia. W spotkaniu, jak co roku, uczestniczył bp Bronisław Dembowski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Ze względu na ulewny deszcz podjęto decyzję o skróceniu tegorocznego spotkania, wieńcząc je Mszą św. o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył bp Bronisław Dembowski, a homilię wygłosił ks. Michał Olszewski, sercanin.

Srebrny jubileusz ojców paulinów

Oddali siebie sprawie Chrystusowej

Jubileusz 25 lat służby kapłańskiej 20 maja obchodziło na Jasnej Górze 7 ojców paulinów: o. Piotr Polek, o. Roman Majewski, o. Stanisław Tomoń, o. Jerzy Maj, o. Hieronim Leśniewski, o. Zbigniew Ptak i o. Wojciech Wiszniewski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył jeden z jubilatów – o. Piotr Polek. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, i o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry. – Chcemy dziękować Bogu za to, że udzielił nam łaski kapłaństwa przed 25 laty – mówił o. Piotr Polek. – Kochani ojcowie, każdy jubileusz ma w sobie aspekt dziękczynienia, ale ma też aspekt powrotu do przeszłości, pewnego podsumowania etapu swojego życia kapłańskiego, refleksji, wyciągnięcia wniosków na przyszłość. To wszystko zawiera się w jubileuszu – mówił w homilii o. przeor Łukasz Buzun. – Chcę dzisiaj dziękować za ojców, za ich posługę. (...) Dziękujemy dziś Bogu, że dał ojcom odwagę do tego wypłynięcia na Jego słowo, do oddania siebie sprawie Chrystusowej. Niech Bóg, który was wezwał do dania tego świadectwa, odpłaca wam stokrotnie – dodał. – Dziś razem z wami pragniemy Bogu wyrazić wdzięczność za to, że dał każdemu z was tę ogromną łaskę trwania w wierności w Chrystusowym kapłaństwie. Wasza posługa to pauliński zakon, kapłaństwo pełnione w tym zakonie. Jako wspólnota dziękujemy za wasz wzór życia, za wasze przepowiadanie Chrystusa i słowem, i – przede wszystkim – przykładem własnego życia – powiedział do srebrnych jubilatów o. generał Arnold Chrapkowski.

Krótko

17 maja modliła się na Jasnej Górze 25. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji z udziałem ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Obecni byli m.in.: Bruno Duthoit, prezes Orange Polska, i Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska.

17 maja przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, główny kapelan Związku.

W dniach 16-18 maja odbyła się 19. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego z udziałem kilkuset harcerzy. Obecni byli m.in.: ks. Grzegorz Paszka, kapelan pielgrzymki, oraz harcmistrzyni Maria Kotkiewicz, komendantka Hufca ZHP Częstochowa.

18 maja miała miejsce 26. Pielgrzymka Kupiectwa. Przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli m.in.: Tadeusz Zagórski, prezes zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, wraz z zastępcami Tadeuszem Pankowskim i Stanisławem Sukiennikiem.

18 maja modliła się 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. dr Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy z Katowic.

Zapowiedzi

6 czerwca – 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy

7 czerwca – 26. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

7 czerwca – 34. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

7 czerwca – 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

7 czerwca – 359. Piesza Pielgrzymka Łowicka

8 czerwca – 30. Pielgrzymka Ogrodników

8 czerwca – 22. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję