Reklama

Wystawa w Krakowie

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 17

W salach wystawowych Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie można podziwiać wystawę portretów św. Jana Pawła II i wielkich Polaków XX wieku autorstwa Tytusa Byczkowskiego, artysty pochodzącego z Poznania, a na stałe związanego z Zakopanem. 13 maja, w dniu poświęconym Matce Bożej Fatimskiej, odbył się wernisaż i otwarcie wystawy, którego dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i długoletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II. Obecnych było wielu gości z Krakowa, Zakopanego i Poznania oraz kapela góralska, której muzyka witała przybyłych.

W słowie wstępnym, które wygłosił ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, została podkreślona trudna sztuka malowania portretów i wybitny talent Tytusa Byczkowskiego, który potrafi uchwycić charakterystyczne cechy malowanej postaci i utrwalić jej specyficzne zachowania, pozwalające na podstawie portretu odczytać jej wyjątkowość. Z kolei sam autor wystawy dziękował przybyłym i wyjaśniał logikę umiejscowienia poszczególnych obrazów w określonych salami grupach i pokrótce charakteryzował postaci wielkich Polaków, których portrety znalazły się na wystawie. Zwrócił m.in. uwagę na wartość obrony życia i godności człowieka, której świadkami pozostają Karolina Kózkówna, Wanda Błeńska, Stanisława Leszczyńska czy Janusz Korczak. Także ich portrety zawisły na wystawowych ścianach.

Reklama

Ksiądz Kardynał w słowie wygłoszonym na otwarciu wystawy powiedział, że artyści tworzą historię. Umieszczeni na portretach świadkowie pisali ją swoim życiem, a artysta malarz utrwala ich za pomocą przekazu artystycznego. Wchodząc do pomieszczeń wystawowych i spoglądając na portrety św. Jana Pawła II, mimo woli ulegamy „promieniowaniu świętości”, której przebłyski zatrzymane zostały na płótnach wybitnego portrecisty: znane nam gesty czułości wobec chorych, dzieci, znaku krzyża, pocałunek na stopach obmywanych w Wielki Czwartek, zatopienie w modlitwie itp. Wśród wielu wielkich Polaków na wystawie znalazło się miejsce dla świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II. Są także portrety innych wielkich świadków, którzy pięknie zapisali się w naszej najnowszej historii, jak rodzina Ulmów, rtm. Witold Pilecki, o. Marian Żelazek czy Jerzy Ciesielski.

Warto zauważyć, że z okazji wystawy w wydawnictwie Petrus została wydana książka zawierająca reprodukcje portretów. Stanowi ona znakomite dopełnienie i pozwala zachować w pamięci przeżycia związane ze spotkaniami ze świętym Papieżem.

Wystawa będzie czynna do 8 czerwca br. Wstęp bezpłatny.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję