Reklama

Mierzyć każdego człowieka miarą serca

Otrzymaliśmy życie nie tylko biologiczne, ale także życie nadprzyrodzone, każdego dnia podtrzymywane przez Boga – mówi abp Wacław Depo

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 24

Ks. Mariusz Frukacz

Albertynki poczas spotkania w Częstochowie

Albertynki poczas spotkania w Częstochowie

Siostry Albertynki, posługujące ubogim, 80 lat temu przybyły do Częstochowy, aby podjąć służbę w Domu Noclegowym dla Bezdomnych Kobiet – dziś Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. 18 maja br. uroczystościom jubileuszowym w kaplicy Domu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Marian Szczerba – kanclerz częstochowskiej Kurii Metropolitalnej, o. Jan Szpila, bernardyn – proboszcz parafii pw. św. Jana z Dukli w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Gębka – proboszcz parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, ks. prał. Zdzisław Małecki oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał, że „na ołtarzu trzeba zebrać wszystkie wysiłki, trudy i cierpienia ludzi związanych z tym Domem”. – Kościół troszczy się, aby każdy z nas, przychodząc pod Krzyż i patrząc na Zmartwychwstanie, stawał się współuczestnikiem tych tajemnic – mówił. Wyjaśnił, że być współuczestnikiem cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa to znaczy uwierzyć, że jest się wbudowanym w Jego Ciało. – Trzeba przeżywać tajemnicę wejścia w życie Boga – podkreślił. – Zostaliśmy bowiem przez Niego powołani. Otrzymaliśmy życie nie tylko biologiczne, ale także życie nadprzyrodzone, każdego dnia podtrzymywane przez Boga. Abp Depo wskazał na przykłady św. Brata Alberta, św. Jana Pawła II i bł. Bernardyny Jabłońskiej jako na „szczególne światła i znaki na naszych drogach”. Podkreślił heroizm wiary św. Jana Pawła II, który objawiał się m.in. podczas rzymskiej procesji Bożego Ciała, gdy cierpiący Papież ukląkł na chwilę przed Najświętszym Sakramentem, mówiąc: „On tutaj jest”, gdy w Lourdes osunął się z klęcznika, a w Ziemi Świętej, cierpiący, wchodził na Golgotę. Ksiądz Arcybiskup zaapelował za św. Janem Pawłem II: „Abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która objawiła się w krzyżu Chrystusa, a bez której ludzkie życie nie ma sensu”.

Pod koniec Liturgii abp Depo pobłogosławił stacje drogi krzyżowej i poświęcił odnowioną, rozbudowaną część Domu. Na uroczystości obecne były siostry albertynki na czele z przełożoną generalną zgromadzenia s. Krzysztofą Babraj, przełożoną prowincji s. Marią Kowalik i przełożoną Domu s. Krystyną Kostaś, przybyli także ofiarodawcy i wykonawcy, pracownicy i mieszkanki Domu. – Posługa na rzecz drugiego człowieka jest w tym domu najważniejsza – mówiła podczas uroczystości s. Maria Kowalik. – Miłość i służba powinny wypełniać treść życia każdego człowieka, którego trzeba „mierzyć miarą serca”– podkreślała za św. Janem Pawłem II.

Dom Pomocy Społecznej został założony w 1934 r. przez Towarzystwo Dobroczynności pod nazwą Dom Noclegowy dla Bezdomnych Kobiet. Przewodniczącym Towarzystwa Dobroczynności i opiekunem Domu był wówczas ks. Antoni Godziszewski – radca prawny i urzędnik Kurii Diecezjalnej w Częstochowie. Za jego staraniem do Domu sprowadzone zostały Siostry Albertynki. Od 1972 r. kapelanem Domu jest bp Antoni Długosz. Obecnie mieszka tu ponad 80 podopiecznych.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję