Reklama

Schulz przeciw krzyżom

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chce usunąć krzyże oraz inne symbole religijne z miejsc publicznych. W debacie telewizyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego niemiecki socjaldemokrata powiedział, że wszyscy mogą osobiście wyznawać swoją wiarę, ale miejsca publiczne powinny pozostać „neutralne”, ponieważ każdy ma prawo w nich przebywać.

Zdaniem Schulza, w Europie istnieje „ryzyko bardzo konserwatywnego ruchu” i należy je „zwalczać” na zasadzie antydyskryminacji.

Reklama

Bardziej powściągliwie wypowiadali się w debacie przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej (EVP) oraz Europejskiej Partii Zielonych. Ska Keller, czołowa kandydatka Zielonych w europarlamencie, uznała, że wiele spraw związanych z tą kwestią można rozwiązywać na płaszczyznach krajowych.

Z kolei Jean-Claude Juncker, były premier Luksemburga i jeden z głównych kandydatów EVP, zaapelował o powściągliwość w Europie w sprawach religijnych. „Unia Europejska nie powinna się mieszać do kwestii, w jaki sposób religia jest przeżywana w poszczególnych regionach” – stwierdził Juncker. Jego zdaniem, jeśli mają być zachowane podstawowe wartości i zasady, nie mogą one dotykać obyczajów i tradycji lokalnych i regionalnych.

Debata telewizyjna przed wyborami do europarlamentu została zorganizowana przez European Broadcasting Union (EBU) i emitowano ją w wielu krajach unijnych. Uczestniczyło w niej 5 czołowych kandydatów wielkich partii i nurtów europejskich.

Reklama

Wypowiedź Martina Schulza ściągnęła na niego falę krytyki i oburzenia. „Głęboko rozczarowała” Martina Kastlera, kandydata do UE z ramienia niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU), a zarazem rzecznika Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) ds. europejskich. „Odnosząc się do krzyży w miejscach publicznych, Schulz pokazał swoje prawdziwe oblicze” – stwierdził Kastler, dodając, że „z doświadczenia” nie wierzy w sprawach europejskich „ani na milimetr” Schulzowi i jego partyjnym towarzyszom.

Kandydata CSU niepokoi nie tylko sprawa krzyża. Jego zdaniem, bardzo dalekie od pozycji chrześcijańskich są poglądy obecnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w kwestii ochrony życia i bioetyki, ochrony małżeństwa i rodziny oraz na inne tematy łączące się z chrześcijaństwem. „Schulz jest za Europą zimnych technokratów, my za Europą wartości” – podkreślił Kastler i dodał, że w utrzymującym się kryzysie zaufania Europie potrzebny jest „prawdziwie chrześcijański fundament wartości”.

Również Alois Glück, przewodniczący ZdK, stwierdził na łamach dziennika „Münchner Merkur”, że „zepchnięcie elementów religijnych do sfery prywatnej jest złamaniem całej historii rozwoju europejskiego kręgu kultury i musi być przyjęte jako prowokacja”. Słowa Schulza określił jako „ryzykowną wypowiedź, radykalnie różniącą się od dotychczasowego stanowiska niemieckiej SPD w sprawach polityki wobec religii”.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję