Reklama

Łączy nas Polska

Raz w roku Ostróda staje się centrum edukacji polonijnej. Dzieje się tak za sprawą corocznych zjazdów środowisk oświatowych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z instytucjami krajowymi i zagranicznymi

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 45

W dniach 7-11 maja br. odbyła się w Ostródzie piąta Konferencja Metodyczna dla ponad 100 nauczycieli polonijnych przybyłych z 20 krajów. Hasło spotkania: „Wschód Zachód – łączy nas Polska” doskonale odzwierciedla cele, jakie realizują organizatorzy.

Reklama

Gospodarzem czterodniowego spotkania był powołany do życia jesienią 2013 r. i mający swoją siedzibę w „Domu Polonii” w Ostródzie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wspólnoty Polskiej”. Partnerami zagranicznymi konferencji były: Związek Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech oraz Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”. Na spotkaniu podjęto tematy mające systemowy wpływ na rozwój polskiej edukacji poza Macierzą.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego, od 30 lat działający przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas konferencji wyzwania nowej fali emigracyjnej, jej aspekt psychologiczny i duszpasterski oraz wspierającą rolę polskiej szkoły. Zadaniem Kościoła jest śpieszyć z pomocą religijną wiernym wszędzie tam, gdzie się znajdują. Parafia polonijna, nawet dojazdowy punkt duszpasterski obsługiwany przez polskiego księdza w innym kraju, pozostaje najważniejszą społecznotwórczą instytucją polską na emigracji. Stwarza bowiem nieosiągalne dla innych instytucji możliwości skupienia migrantów, wzajemnego poznania się ich i samopomocy oraz stanowi najważniejsze religijne, moralne i kulturowe ich oparcie. Dzięki niej zbiorowość emigracyjna staje się społecznością. Pozwala to emigrantom określić się w oczach otoczenia jako osobna grupa społeczna i narodowa, a przede wszystkim zachować tożsamość duchową. Brak duszpasterstwa w języku ojczystym miewa z reguły negatywne skutki. Specyficzny charakter duszpasterstwa emigracyjnego wynika stąd, że oprócz funkcji religijnej, Kościół i parafia dla emigrantów spełnia zawsze ważną rolę społeczną i humanitarną. Polskie placówki duszpasterskie w większości prowadzą sobotnio-niedzielne nauczanie języka i kultury polskiej.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję