Reklama

Polska

Lednica 2014. Dlaczego o synostwie?

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 48

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Niebudek

Lednickie Spotkania Młodych nad brzegami jeziora Lednica stały się integralnym elementem krajobrazu polskiego duszpasterstwa młodych. Pobłogosławione i wykarmione słowem Jana Pawła II rozpoczęły swoje samodzielne życie pod życzliwym okiem Prymasa Polski. Każdy kolejny z okien swej siedziby w Gnieźnie doskonale widzi Bramę Rybę i Pola Lednickie.

Po jednorazowych okazjonalnych tematach nadszedł czas na planowanie. Zbliża się 1050-lecie chrztu Polski w roku 966. Starsi pamiętają Millenium w roku 1966. Ale słuszna jest decyzja, aby obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, bo tak szybko biegnie czas. Roman Brandstaetter mawiał: Ojcze, trzeba uczyć się uprawiać pamięć. W ramach tej uprawy pamięci warto przypomnieć rzecz oczywistą – że zostaliśmy ochrzczeni: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Reklama

Dlatego rozpoczęliśmy przed rokiem: „W imię Ojca”. Treścią nabożeństwa było ojcostwo Boże. To, że Bóg jest Ojcem, następnie to, że my mamy ojców, oraz że kiedyś sami będziemy ojcami. Tak przebiegał tor myślenia. W bieżącym roku nadszedł czas na temat synostwa Bożego. To znaczy dziecięctwa. Po to, aby w roku przyszłym podjąć temat Ducha Świętego i ostatecznie w roku 2016 wyśpiewać, wykrzyczeć dziękczynne AMEN.

Ale zanim to nastąpi, staramy się przygotować spotkanie na temat: „W imię Syna”.

Spotkanie poprzedzi nabożeństwo pokutne i spowiedź wszystkich uczestników – jako synowie idziemy do Ojca Miłosierdzia. Poprowadzi je jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Po spowiedzi każdy będzie namaszczony olejem poświęconym przez papieża Franciszka i będzie mógł dotknąć Chrystusa, obecnego w monstrancji na polu spowiedzi. Pragniemy poprosić księży, aby przybyli z monstrancjami i uobecnili Chrystusa Zmartwychwstałego i Miłosiernego pośród tego zgromadzenia. Potem w trzech aktach zbliżymy się do tajemnicy synostwa Jezusa i, analogicznie, do tajemnicy naszego synostwa, aby odważnie spojrzeć na wynikające z tego powinności.

Reklama

Pragniemy przypatrzyć się bliżej synostwu Jezusa, który został posłany na nasz świat, aby objawić Ojca. Chrystus jako listonosz z listem miłosnym od Ojca do nas. Pragniemy sobie uświadomić, że każdy z nas jest synem, córką. Pragniemy rozdawać pierścienie jako symbol godności i przynależności do Ojca i Jego miłości oraz banknoty wdzięczności, aby po powrocie do domu można je było wręczyć rodzicom jako podziękowanie za życie, wychowanie i wiarę.

Trzecia i czwarta część nabożeństwa dotyczyć będzie aplikacji prawdy o synostwie Jezusa do naszej konkretnej sytuacji. Jesteśmy synami własnych rodziców, Ojczyzny, Kościoła. Życie i wiarę trzeba przekazać. Dlatego istotnym punktem spotkania będzie przywiezienie z Ostrowa Lednickiego poświęconego ognia i zapalenie znicza wiary na Polach Lednickich.

Świadomość synostwa Jezusa i naszego w nim uczestnictwa należy przekuć na obowiązek, misję, zadanie. Mocny tą świadomością jestem posłany jak Chrystus. Muszę nauczyć się żyć dla drugich. Podjąć walkę z egoizmem i egocentryzmem. Użyczyć swoich oczu, uszu, rąk i nóg Chrystusowi.

Dla wszystkich części nabożeństwa będzie odpowiednia inscenizacja, aby poważne i głębokie treści wiary każdy mógł dobrze zapamiętać i zatrzymać w sobie jako skarb.

Nasze symbole poniosą i zachowają poważną treść i przesłanie nabożeństwa. Dowód lednicki będzie przypominał o przynależności do wspólnoty lednickiej, której istotą jest wybór Chrystusa. Pierścień o osobistej przynależności do Chrystusa, a lednicki banknot wdzięczności pomoże wyrazić i przekazać wdzięczność za życie, wychowanie i wiarę. Niech Chrystus umacnia nas w czynieniu dobra.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oficjalne otwarcie XXIII Spotkania Młodych Lednica 2000

[ TEMATY ]

Lednica

Wspólnota LEDNICA 2000

O godzinie 12 zaraz po powitaniu pielgrzymów przez Duszpasterzy Wspólnoty LEDNICA 2000 o. Wojciecha Prusa OP i o. Mateusza Kosiora OP rozpoczął się "Anioł Pański", prowadzony przez o. Nikodema Brzózę OP oraz Trzeci Zakon.

O godzinie 15 rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zaraz po koronce wysłuchano przesłania z Panamy, w której słowo do młodych skierowali bp Marek Solarczyk oraz Bartek Placak, wolontariusz który spędził w Panamie rok, a także Milagros, mieszkanka Panamy, która podczas ŚDM zakochała się w tańcach lednickich. Młodzież pozdrowil abp Jose Domingo Ulloa Mendieta z Panamy, który pobłogosławił zebranych na Polach Lednickich.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję