Reklama

Przed finałem Konkursu Biblijnego

Spotkanie młodych z Biblią

Już po raz siódmy finaliści diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkali się na Jasnej Górze. Mający formę wspólnej modlitwy i warsztatów zjazd stanowił formacyjne i merytoryczne przygotowanie do czerwcowego finału, ale także integrację jego uczestników z całego kraju.

Data spotkania od początku została wyznaczona na 13 maja – dzień cudownego ocalenia życia Jana Pawła II. To właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej święty Papież Polak ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z najcenniejszych relikwii wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma znajduje się obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Reklama

Na program Spotkania Młodych z Biblią złożyła się przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, asystent kościelny miejscowego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Po Eucharystii młodzi poprowadzili modlitwę różańcową z rozważaniami Jana Pawła II.

Wspólną modlitwę poprzedziły konferencje i zwiedzanie Jasnej Góry „śladami Jana Pawła II”. Młodzi obejrzeli wystawę darów wotywnych, przygotowaną specjalnie w związku z kanonizacją Papieża Polaka. Wyjątkowym momentem było spotkanie z Joanną Wroną, mamą Glorii Marii cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Młodzież otrzymała „kieszonkowe” Ewangelie jako „dar i zadanie”, by Biblia była codzienną księgą w ich życiu. To odpowiedź organizatorów na propozycję papieża Franciszka, który zachęca, by Pismo Święte nosić przy sobie i jak najczęściej „karmić się” Bożym Słowem.

Reklama

Uczestnicy konkursu biblijnego udali się do Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy, gdzie przy ognisku i podczas wędrówki po Sokolich Górach mogli doświadczyć radości wspólnoty Kościoła i umocnienia w wierze. W Olsztynie odbyły się także warsztaty dotyczące tematu tegorocznej edycji konkursu – Ksiąg Królewskich i Ewangelii wg św. Marka. Poprowadzili je bibliści: ks. dr Roman Mazur, salezjanin, i ks. dr Mariusz Szmajdziński. O tym, że Pismo Święte jest Księgą Życia przekonywał ks. dr Jacek Molka, redaktor „Niedzieli”.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób. Byli to finaliści diecezjalni konkursu – po troje najlepszych uczniów z każdej diecezji – którzy przygotowują się do finału biblijnych zmagań. Odbędzie się on 2 i 3 czerwca br. w Niepokalanowie. Towarzyszyli im także ich opiekunowie: nauczyciele i rodzice, a także koordynatorzy konkursu, którzy pragną wspólnie modlić się i budować jedność.

Od 18 lat organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrując się w Prymasa

2021-09-17 08:16

[ TEMATY ]

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Wyszyński

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję