Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Kończy się maj, poświęcony dziękczynieniu i uwielbieniu Maryi. W sanktuariach rozbrzmiewa Litania Loretańska, czyli modlitwa na cześć Matki Bożej. „Maj – chyba najpiękniejszy miesiąc w roku, pełny kolorów, zapachów, świeżości, odnowionej przyrody, która budzi się do życia, prześcigając się w wyrastaniu i upiększaniu całego widnokręgu. Jakby wtórowała wielkanocnym dzwonom głoszącym nowe życie – pisze o. Robert Jasiulewicz OSPPE, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”, w majowo-czerwcowym numerze. – Na polskich polach i łąkach, pośród kobierców zielonej trawy i różnobarwnych kwiatów, najpiękniejsze są maryjne kapliczki i krzyże, przyozdobione w blask wiosennego słońca i najwspanialsze kolory natury. Ludzka dłoń, opleciona różańcem, przyniosła to, co najpiękniejsze, naszej najlepszej Matce i Pani. Tutaj też o wieczornej porze gromadzą się gorące i wdzięczne serca ludzkie, by w modlitwie śpiewać kolejne wezwania Litanii Loretańskiej: Matko... Ucieczko... Pocieszycielko...”.

Reklama

Nowy numer otwiera kazanie wygłoszone przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, któremu nadano tytuł „Bóg wchodzi na ludzkie drogi”. Ewa Kowalewska opowiada o wizycie w kanadyjskim więzieniu u Mary Wagner w tekście pt. „Spotkanie z Mary Wagner. Odwiedziny w kanadyjskim więzieniu dla kobiet w Milton”. W numerze znajdziemy również artykuły o nowo wybranym generale Zakonu Paulinów o. Arnoldzie Chrapkowskim oraz nowym przeorze Jasnej Góry o. Łukaszu Buzunie, a także artykuły Zofii Chmielewskiej: „10-lecie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. V Zjazd Formacyny” oraz „Wanda Malczewska na jasnogórskim szlaku do chwały ołtarzy”. Zamieszczono również wspomnienie o o. Auguście Bojakowskim, paulinie z Jasnej Góry, który zmarł 15 marca br.

Dwumiesięcznik tradycyjnie zamykają kronikarskie zapisy wydarzeń w jasnogórskim sanktuarium ze stycznia i lutego 2014 r. w opracowaniu o. Stanisława Tomonia OSPPE.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” można nabyć na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Adres: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, www.miesiecznik.jasnagora.pl; e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję