Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kwitnący Święty

Olbrzymi, bo zajmujący 3 hektary powierzchni, obraz św. Jana Pawła II od października ub.r. powstaje w Inwałdzie. Efekt finalny pochłonie kilka ton kamieni, piasku i ponad 12 tys. krzewów.

Reklama

Na obraz św. Jana Pawła II składają się trzy części: jego portret, bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach i Bazylika św. Piotra w Watykanie. Ten układ to dzieło Krzysztofa Siwickiego. Każdy z elementów kompozycji to mozaika wielu komponentów: roślin i kolorowych kruszyw. Na samą tylko twarz Ojca Świętego zużyto kilka rodzajów piasku o odcieniu cielistym. Potrzebnych materiałów dostarczyły okoliczne piaskownie i kamieniołom w Barwałdzie.

Aby obraz nie był jednorazową atrakcją, cała jego otulina obsadzona została krzewami kwitnącymi sezonowo. To sprawia, że każda pora roku będzie różnicować go barwą wschodzącego kwiatostanu czy listowia. Dzieło będzie można podziwiać albo ze szczytu platformy widokowej, albo z poziomu alejek (oplatać je będzie pajęczyna 8 km ścieżek), albo z lotu ptaka. Tutaj do wyboru będzie lot paralotnią bądź helikopterem.

Walory edukacyjne projektu dodatkowo zabezpiecza towarzysząca mu wystawa fotografii Ojca Świętego (przygotowano ją we współpracy z Archiwum Kurii Metropolitalnej i z Tadeuszem Warczakiem, fotografem Kurii) oraz cytaty z książki „Kwiatki Jana Pawła II” Janusza Poniewierskiego, pełne anegdot z życia Papieża. Jak zapewnia Magdalena Ficek, rzecznik projektu „Ogród Jana Pawła II”, część zysku ze sprzedaży biletów będzie przekazywana podopiecznym Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. – Dzięki tego typu działaniom każdy zwiedzający może mieć swój wkład w pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, a tym samym kontynuować dzieło św. Jana Pawła II – zaznacza.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstał wielki portret Papieża

W Kurozwękach pod Staszowem jak co roku otwarto labirynt wycięty w polu kukurydzy. Dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II, ścieżki labiryntu przygotowane zostały w ten sposób, że oglądane z góry układają się w ogromny wizerunek Papieża-Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego w Komańczy

2021-09-27 09:40

ks. Maciej Flader

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Klasztor Sióstr Nazaretanek

Prymasie Tysiąclecia, przyjdź i powiedz jeszcze raz na Wiejskiej i w Brukseli „non possumus”. Panowie, dalej nie możemy. Niech zapełnią się kościoły. Księże Prymasie, przyjdź i stań po naszej stronie – mówił w Komańczy ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec w trakcie uroczystości dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie do modlitwy metropolita przemyskich wyjaśniał, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem Panu Bogu. – „Soli Deo”, czyli „jedynie samemu Bogu” chcemy dzisiaj służyć, chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę. Eucharystia jest dziękczynieniem, a to dzisiejsze dziękczynienie jest związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział abp Szal. – Jedna z intencji, która towarzyszy tej Eucharystii, to modlitwa o dobre wychowanie młodego pokolenia – powiedział metropolita przemyski, ponieważ Eucharystia celebrowana była na ołtarzu polowym przy Szkole Podstawowej w Komańczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję