Reklama

Niedziela Małopolska

Dla dobra dużych rodzin

Więcej sióstr i braci wszystkim się opłaci” – pod takim hasłem odbyła się 17 maja w Makowie Podhalańskim konferencja Związku Dużych Rodzin 3+ (ZDR3+) na temat sytuacji i potrzeb polskiej rodziny. Spotkanie poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Pawła Łukaszki w makowskim Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin.

Potrzeba wspierania rodzin

Konferencja zgromadziła kilkadziesiąt osób, zainteresowanych losem polskich rodzin, a szczególnie rodzin wielodzietnych. W części wstępnej głos zabrali wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, starosta suski Tadeusz Gancarz, wicestarosta Jan Woźny oraz burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala. Mówcy zgodnie zauważyli, że w Polsce, podobnie jak w Europie, następuje osłabienie wartości rodziny, spadek ilości narodzin i postępujący kryzys demograficzny, co może sprawić, że z czasem staniemy się mało licznym narodem i państwem o słabej strukturze społecznej i ekonomicznej. Dlatego dostrzegali potrzebę wspierania rodzin wielodzietnych w działaniach władz wojewódzkich, samorządowych i organizacji pozarządowych. Deklarowali też pomoc w rozwiązywaniu problemów tych rodzin.

Reklama

Roboczą część konferencji rozpoczęło wystąpienie Małgorzaty Czyżowskiej z Nowego Targu, która zwracała uwagę na wiele niekorzystnych faktów, występujących w ostatnich latach w naszym kraju. Brak skutecznej polityki prorodzinnej oraz trudna sytuacja rodzin wielodzietnych stały u podstaw tworzenia się struktur ZDR3+. Powstanie Związku jest wyrazem przeciwstawienia się tym tendencjom i tworzenia frontu obrony interesów rodzin wielodzietnych. Wspomniała, że koła Związku zaczęły najpierw powstawać w Nowym Targu, Makowie Podhalańskim, Krakowie. W konsekwencji dojrzała potrzeba, która doprowadziła do utworzenia Oddziału Małopolskiego ZDR3+.

Coraz mniej wielodzietnych

Na ważną misję ZDR3+, ukierunkowaną na organizowanie różnych skutecznych form pomocy rodzinom wielodzietnym, zwróciła uwagę prezes Związku Joanna Krupska. Informowała, że aktualnie jest w Polsce 680 tys. rodzin wielodzietnych, co jest tendencją spadkową (milion takich rodzin było kilkanaście lat wcześniej). Najwięcej jest dziś rodzin z jednym lub z dwojgiem dzieci, a 20 proc. małżeństw jest bezdzietnych. Drastycznie maleje ilość rodzin wielodzietnych. Ponieważ władze państwowe w niedostatecznym stopniu pomagają dużym rodzinom, ważne są wszelkie inicjatywy organizacji pozarządowych oraz samorządów w niesieniu pomocy tym rodzinom, m.in. przez wprowadzanie i realizowanie programu „kart dużych rodzin” – twierdziła Prezes.

Zagrożenia

Krzysztof Bochnak wskazywał, że w życiu publicznym dostrzegamy dziś wiele destrukcyjnych działań wobec tej podstawowej i najważniejszej komórki społecznej. Tradycyjne więzi rodzinne są czasem ośmieszane. Propagowane są ideologie antyrodzinne, np. legalizacja związków homoseksualnych, itp. Również polityka ekonomiczna państwa, system podatkowy i polityka mieszkaniowa nie sprzyjają dziś rodzinie. Bezrobocie i duża emigracja młodych ludzi, w tym często jednego z małżonków, to kolejne zjawiska godzące w rodzinę. Dodał, że niebezpieczna dla rodzinnych więzi i kształtowania osobowości młodego pokolenia jest także polityka oświatowa państwa, która zmierza do osłabienia wpływu rodziny na wychowanie dzieci. – Takim tendencjom należy się zdecydowanie przeciwstawiać – apelował Prelegent.

Statystyki

Reklama

Dr Marek Kośny interesująco przedstawił sytuację rodzin w gminie Maków Podhalański. Z opracowanego przez autora materiału dowiadujemy się, że w tutejszej gminie jest aktualnie 2239 rodzin, w tym 266 to rodziny wielodzietne. Na 3658 dzieci z terenu gminy, 44 proc. żyje w ubóstwie. W ponad 60 proc. rodzin wielodzietnych na jedno dziecko przypada kwota poniżej 500 zł. Dlatego w tych rodzinach nie zaspakaja się podstawowych potrzeb egzystencjalnych dzieci.

O podobnych problemach dużych rodzin w gminach Nowy Targ i Szaflary mówił Jerzy Gołębiowski. Z przeprowadzonych tam badań ankietowych (które objęły 389 rodzin posiadających łącznie 1402 dzieci), wynika, że na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak: zaopatrzenie w energię, wodę, dopłaty do obiadów, przejazdy komunikacyjne, zakup podręczników itp., pomocą w formie dopłat i ulgami powinno się objąć ponad 60 proc. dzieci z rodzin wielodzietnych.

Naprzeciw licznym potrzebom dużych rodzin wychodzą w niektórych rejonach kraju samorządy gmin, m.in. przez uchwalanie i realizowanie programu „kart dużych rodzin”. O realizacji takiej pomocy mówił zastępca burmistrza Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie), Marcin Buliński. Działania tam podejmowane mogą być przykładem dla innych samorządów gminnych. O różnych formach pomocy rodzinie realizowanych przez władze samorządowe traktował również referat dr. Pawła Wosickiego (prezesa Fundacji „Głos dla Życia”), odczytany przez Katarzynę Onak i Barbarę Charążka z makowskiego koła ZDR3+.

Wyróżnieni

Miłym akcentem tego interesującego forum rodzinnego było przyznanie przez prezes Joannę Krupską wyróżnień w formie dyplomu. Otrzymali je Helena i Stanisław Zemlikowie, rodzice dwanaściorga dzieci, a także sponsorzy wspomagający rodziny wielodzietne w makowskiej gminie. Konferencja, którą starannie przygotowała i prowadziła Anna Radwan z Koszówki, miała również swój artystyczny wątek. Był nim występ przygotowany przez licealistki z Zespołu Szkół im. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim.

2014-05-29 10:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Dzięga do dużych rodzin: Miłość zwycięża

[ TEMATY ]

rodzina

abp Andrzej Dzięga

M. Paszun

Idźcie przez dzisiejszy świat i nie przestawajcie kochać, bo miłość zwycięża - podkreślił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę w Bazylice Archikatedralnej Mszy św. podczas Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie.

- Stając w Szczecinie dotykacie tematów fundamentalnych prawdy o małżeństwie i o rodzinie. Te tematy tu były przemadlane, studiowane, tu były ogłaszane i stąd niosły się w cały świat - mówił metropolita przypominając postać biskupa Kazimierza Majdańskiego, który jako ordynariusz tych ziem, stojąc na czele Kościoła na Odrą i Bałtykiem od 1979 do 1992 roku rozwijał myśl teologiczną, pastoralną i społeczną dotyczącą rodziny. Drugą osobą, która podkreślała temat rodziny był św. Jan Paweł II, który będąc z papieską pielgrzymką w 1987 roku wygłosił homilię do rodzin na szczecińskich Jasnych Błoniach.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję