Reklama

Niedziela Lubelska

W rodzinie szkół papieskich

W Lublinie 21 maja odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się kilkadziesiąt szkół, których patronem jest Ojciec Święty

Społeczność Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie przygotowała VII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, połączony z koncertem laureatów XI Lubelskich Spotkań z Poezją Jana Pawła II i Religijną Piosenką Poetycką. Spotkanie, współorganizowane przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Ryszardem Lisem, rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadziła przedstawicieli szkół papieskich z całej archidiecezji. Kilkanaście placówek, noszących imię największego z Polaków, wystawiło poczty sztandarowe.

Reklama

– Czujemy się jedną wielką rodziną, która pragnie wpatrywać się we wzór św. Jana Pawła II – mówił bp Artur Miziński. Podkreślając, że tegoroczny zjazd ma szczególny wymiar przez niedawną kanonizację patrona i jest dziękczynieniem Bogu za dar świętego, Ksiądz Biskup apelował o konsekwencję w realizowaniu duchowego testamentu Ojca Świętego. – Patron jest po to, by być wzorem, wytyczać nowe szlaki i prowadzić do pięknego życia. Takim patronem jest Jan Paweł II i to nie tylko dla chrześcijan, ale też dla ludzi dobrej woli, którzy szukają w swoim życiu wartości trwałych i niezmiennych, na których warto budować przyszłość osobistą i wspólnotową. Patronat Jana Pawła II dla rodziny szkół jego imienia to prawdziwe wyzwanie; zachęca całą społeczność do życia na wzór świętego. Przypomina, że niebo nie jest daleko, a świętość jest dla każdego – przekonywał Ksiądz Biskup.

Przywołując słowa papieża Franciszka, który na Mszy św. kanonizacyjnej nazwał Jana Pawła II i Jana XXIII ludźmi niewstydzącymi się Chrystusa, bp Miziński apelował o naśladowanie cnót świętego Polaka. – Papież był człowiekiem odważnym; pełen ufności postawił wszystko na Chrystusa i Jego Matkę. Otwarty na działanie Ducha Świętego niósł światu Ewangelię i pokój. Wzywał do poszanowania ludzkiego życia, sprawiedliwości i miłosierdzia. Kochał każdego człowieka, stał na straży godności i ponadczasowych wartości – wyliczał Ksiądz Biskup. Zachęcając do naśladowania patrona, zapraszał szczególnie młodych do ufnego wędrowania papieskim szlakiem: przez życie zgodne z wolą Bożą aż do chwały nieba. – Spotkanie ze św. Janem Pawłem II zawsze zostawiało i nadal pozostawia trwały ślad w ludzkich sercach. Dla rodziny papieskich szkół powinno być nieustannym wezwaniem do codziennej przemiany życia na wzór patrona – apelował Pasterz. – Nie wystarczy od czasu do czasu pójść na Mszę św., zmówić pacierz, spełnić dobry uczynek, ale trzeba wciąż wzrastać w przyjaźni z Chrystusem, poznawać Go i coraz bardziej kochać – podkreślał.

Nim członkowie papieskiej rodziny i zaproszeni goście przeszli do gmachu gimnazjum, gdzie odbyła się druga część uroczystości, wszyscy wysłuchali zaproszenia ks. Marka Saprygi, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, do udziału w Papieskim Rajdzie Rowerowym, jaki zaplanowany jest na sobotę 14 czerwca. Szczegóły na: www.kolbe.lublin.pl.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Student to przede wszystkim człowiek

Najważniejszym pytaniem, jakie może sobie zadać człowiek, jest pytanie o sens - powiedział na otwarcie nowego roku akademickiego ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego Sekcji św. Jana Chrzciciela, na którym została utworzona Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji, która właśnie wystartowała

Rozpoczynamy nowy rok akademicki. Nowe zawsze tchnie nadzieją, jest brzemienne w plany, patrzy daleko. By jednak tym planom nadać właściwy kształt, może warto zamyśleć się nad tym, co dzieje się dziś. Chodzi bowiem o to, aby nasze zamierzenia nie były romantycznym marzeniem, ale rzeczywistą służbą człowiekowi, który z nadzieją przekracza progi naszych uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję