Reklama

Niedziela Legnicka

Diakon – sługa Słowa, ołtarza i miłosierdzia

Niedziela legnicka 22/2014, str. 5

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Waldemar Wesołowski

Przez święcenia diakonatu stajecie się sługami Słowa, ołtarza i miłosierdzia. Wypełniajcie waszą posługę w duchu miłości do Boga i do ludzi – powiedział bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń diakonatu. 17 maja 6 alumnów V roku legnickiego seminarium duchownego w legnickiej katedrze przyjęło święcenia diakonatu.

Święcenia diakonatu to pierwszy stopień sakramentu święceń. Kolejne to święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. Od tego dnia diakoni będą nosili dalmatyki przypominające nieco ornat, z szerokimi i krótkimi rękawami, albę lub komżę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię. Do tego wydarzenia klerycy przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych, odbyli też praktyki duszpasterskie w parafiach.

Reklama

Bezpośrednio do tego dnia przygotowywali się przez rekolekcje, którym przewodniczył franciszkanin o. Józef Szańca. Święcenia diakonatu to ważna decyzja, związana m.in. ze ślubowaniem celibatu i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Przez nałożenie rąk przez Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełnienia wobec Kościoła i wiernych. Będą asystowali kapłanom podczas sprawowania Liturgii, udzielali chrztu św., rozdawali Komunię św., czytali Ewangelię, przewodniczyli nabożeństwom, sprawowali sakramentalia, prowadzili pogrzeby.

O tych ważnych funkcjach mówił bp Stefan Cichy podczas homilii. Przypomniał też, że posługa ta wymaga od diakona przede wszystkim świadectwa wiary, nadziei i miłości. Życzył nowym diakonom wierności w wypełnianiu posługi, wierności do końca. Prosił też wszystkich zgromadzonych o modlitwę w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Na uroczystość święceń diakonatu do katedry przybyli przełożeni i wykładowcy legnickiego seminarium duchownego, księża z parafii, z których pochodzą nowi diakoni oraz rodziny, bliscy i przyjaciele. Po zakończeniu uroczystości był czas na życzenia i rozmowy.

Nowi diakoni:

Reklama

Marcin Bryłkowski – Kruszyn, parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Dawid Kostecki – Lubin, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Maciej Mickiewicz – Jeżów Sudecki, parafia pw. św. Michała Archanioła

Tomasz Pązik – Legnica, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

Jan Rajczakowski – Legnica, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dawid Stasiak – Jawor, parafia pw. św. Brata Alberta

Relacja ze święceń diakonatu oraz obszerna galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2014-05-29 10:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakonat kobiet na forum synodu

[ TEMATY ]

kobieta

diakonat

Synod dla Amazonii

Agnieszka Kutyła

Kościół w Amazonii musi bardziej docenić posługę ludzi świeckich. Ich rola powinna być bardziej zauważona i doceniona. Ojcowie synodalni mówili o tym na trzeciej kongregacji generalnej Synodu Biskupów poświęconego nowym drogom dla Kościoła w Amazonii i ekologii integralnej. Pojawiła się propozycja święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn oraz diakonatu kobiet.

Uczestnicy synodu mówili o aktualnych wyzwaniach, przed jakimi staje region Amazonii. Wymienili m.in. postępującą sekularyzację, obojętność religijną oraz szybkie i dynamiczne rozprzestrzenianie wspólnot zielonoświątkowych. W tym kontekście podkreślono, że Kościół musi bardziej postawić na świeckich. konsultować się z nimi i słuchać ich głosu. O znaczeniu laikatu mówiono także w perspektywie trudności w docieraniu kapłanów z sakramentami do wiernych. Podkreślono, że trzeba przejść od „Kościoła, który jedynie odwiedza” do „Kościoła, który jest obecny”. Chodzi więc o zmianę praktyki duszpasterskiej, ale, jak mówiono, by mogło się to dokonać, trzeba większego zaangażowania świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję