Reklama

Niedziela Łódzka

Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego

Pod patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, odbyła się XXIII Piesza Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach. Jej uczestnicy wyruszyli sprzed archikatedry, by po czterech godzinach wędrówki dotrzeć do łagiewnickiego kościoła Ojców Franciszkanów.

W intencji trzeźwości

Pielgrzymi szli w intencji trzeźwości oraz trudnych problemów Łodzi i regionu. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Podczas nabożeństwa w archikatedrze, rozpoczynającego pielgrzymkę, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że miejsce, które pątnicy pragną nawiedzić, świadczy o pobożności ludu Bożego i wstawiennictwie bł. Rafała Chylińskiego. Udają się tam, aby Bóg swoją łaską umocnił ich i dodał zapału do wypełniania chrześcijańskiego powołania. Nawiązując do odczytanego fragmentu 2 Listu św. Pawła do Tymoteusza, Ksiądz Arcybiskup zauważył, że chrześcijanie są wezwani do podejmowania trudu modlitwy nie tylko za siebie i swych najbliższych, ale także za cały świat. Podkreślił też, że modlitwa naprawdę wymaga trudu. Najpierw znalezienia chociaż chwili czasu dla Pana Boga, potem wewnętrznego skupienia, a w przypadku pielgrzymki jest to trud podwójny, gdyż modlitwa ma miejsce w drodze. Ukazuje tym samym specyfikę naszego życia, które jest wielką pielgrzymką do domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Pielgrzymka jest również świadectwem wobec tych, którzy wierzą oraz tych pozostających z daleka od Boga. Pasterz Kościoła łódzkiego prosił, by pielgrzymi poprzez modlitwę dali wyraz silnej wiary w Jednego Boga. Zaapelował o modlitwę za rządzących i odpowiedzialnych za pokój w świecie. Aby pątnicy mogli wytrwać na obranej drodze, odmówił nad nimi modlitwę o oddalenie od nich wszelkich wpływów złego ducha.

Modlitwa w drodze

Reklama

Na pielgrzymi szlak, który prowadził łódzkimi ulicami, a następnie drogami lasu łagiewnickiego, wyruszyło kilkaset osób w różnym wieku i z różnych środowisk: dorośli, młodzież, dzieci. Szły osoby z grup oazowych, duszpasterstw akademickich, a także radni Łodzi. Pielgrzymowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego, którym towarzyszył prefekt WSD ks. dr Jacek Kacprzak. Dzielnie spisywały się dzieci z Oratorium i Bałuckiej Ochronki Sióstr Salezjanek pielgrzymujące wraz ze swymi opiekunkami. Byli uczniowie ze szkoły prowadzonej przez Siostry Salezjanki w Piotrkowie Trybunalskim. Pątniczy trud ofiarowano w intencji pomyślnego rozwiązania trudnych spraw Łodzi, a nade wszystko trzeźwości jej mieszkańców.

Podczas drogi śpiewano pieśni religijne, modlono się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego i Litanii do Najświętszej Maryi Panny. Odmówiono Różaniec oraz odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Moderatorem modlitwy w drodze był ks. Marcin Majsik.

Podczas krótkiego postoju w Arturówku pielgrzymi mogli się posilić, wypić herbatę, kawę lub wodę mineralną. W dalszej części wędrówki były świadectwa kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Mówiono, w jaki sposób we współczesnym świecie stylem życia bez alkoholu należy budować właściwe relacje rodzinne i służyć dobrym przykładem tym, którzy go potrzebują.

Reklama

– Hasło tegorocznej pielgrzymki „Kochająca matka zawsze trzeźwa” wynika z całego kilkuletniego cyklu, który przyjęliśmy w Duszpasterstwie Trzeźwości w Polsce – tłumaczy ks. dr Piotr Kulbacki, członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. – W ubiegłym roku koncentrowaliśmy się wokół tematu ojca, w tym wokół tematu matki, jej roli w rodzinie, w wychowaniu do trzeźwości. Jest to niezmiernie ważna sprawa, ponieważ wychowanie dzieci i młodzieży w dużej mierze będzie zależało od tego, jacy będą rodzice, jaka będzie ich wiara. Rodzice, którzy nawet w najtrudniejszych sytuacjach ufają Panu Bogu, są najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

Eucharystia i Zawierzenie

Po czterech godzinach wędrówki pielgrzymi dotarli do Łagiewnik, gdzie zostali serdecznie powitani przez o. Ireneusza Klimczyka OFMConv., miejscowego proboszcza. Koncelebrowanej Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Lepa. Wspominając osobę Patrona pielgrzymki, zwrócił uwagę, że poszukiwał on wartości najważniejszych. Przede wszystkim żarliwie się modlił i dzięki temu wybierał dobro najbardziej właściwe dla swojej przyszłości. Bł. Ojciec Rafał uczy dostrzegania innych ludzi, zwłaszcza ubogich, chorych, cierpiących, opuszczonych przez wszystkich. Tych ludzi mamy nie tylko zauważać, ale nade wszystkim spieszyć im z pomocą. To jest najtrudniejsze zadanie z tego względu, że człowiek ze swej natury jest egoistą i woli myśleć o sobie. Bł. Rafał Chyliński zawsze myślał o innych. Gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie, zaciągnął się do wojska, by jej bronić. Kiedy wstąpił do zakonu, myślał o ludziach, do których był posyłany. Kaznodzieja przypomniał, że o tym wszystkim mówił w swojej homilii Jan Paweł II, kiedy wynosił o. Rafała Chylińskiego na ołtarze. Błogosławiony zakonnik jest nam dzisiaj bardzo potrzebny i to nie przypadek, że pielgrzymka z archikatedry łódzkiej podąża do Łagiewnik z modlitwą w intencji trudnych problemów miasta Łodzi. W najtrudniejszych bowiem sprawach należy się uciekać do bł. Rafała Chylińskiego, by za jego pośrednictwem wyprosić u Boga te łaski, na których nam zależy.

Bp Lepa podkreślił, że pielgrzymi przychodzą, aby Jezusowi za pośrednictwem bł. Rafała Chylińskiego przedłożyć te sprawy, które leżą na sercu mieszkańcom Łodzi. Wszystkie swoje dobre postanowienia składają przed Jezusem i proszą o wstawiennictwo bł. Rafała Chylińskiego. Niech modlitwa i pątniczy trud dotrze przed Boży tron i wyda owoce w postaci obfitości Bożych łask.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Ksiądz Biskup wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem wszystkich pielgrzymów i kapłanów koncelebransów.

Za czas spędzony na pielgrzymim szlaku i wspólną modlitwę pątnikom podziękował ks. Piotr Pirek, moderator Ruchu Światło-Życie, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Po Eucharystii zgromadzeni uczestniczyli w Akcie Zawierzenia trudnych problemów Łodzi i regionu bł. Rafałowi Chylińskiemu. Modlitwę przy jego grobie poprowadził bp Adam Lepa. Później każdy z pielgrzymów ucałował relikwie bł. Ojca Rafała.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 10 tys. osób na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników na Jasnej Górze

O konieczności roztropnych działań w gospodarowaniu środowiskiem naturalnym mówił w homilii generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski do uczestników pielgrzymki leśników zgromadzonych na Jasnej Górze. Przybyło ponad 10 tys. pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej, parków narodowych, przemysłu drzewnego i szkół leśnych. Wraz z nimi przybyli: minister środowiska Jan Szyszko i dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Do uczestników pielgrzymki oraz Krajowej Narady Leśników w Częstochowie list wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że środowiska naturalnego nie wolno nadużywać lub niszczyć. Przypomniał że świadoma i odpowiedzialna postawa wobec środowiska przyrodniczego ma w Polsce długą tradycję, gdy wraz z narodzinami nowoczesnego państwa polskiego rozpoczęły się starania, by na całym terytorium II RP jednolita administracja leśna prowadziła racjonalną gospodarkę zasobami polskich lasów w odróżnieniu od niekonsekwentnej, a często rabunkowej, gospodarki zaborców.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję