Reklama

Niedziela Przemyska

Śladami ks. Karola Wojtyły – wzdłuż Sanu

Niedziela przemyska 22/2014, str. 1

[ TEMATY ]

wystawa

Paweł Bugira

Wystawa "Wzdłuż Sanu"

Wystawa

Iście śledczą pracą musiał się wykazać Józef Rybczyński. Dzięki temu powstała unikatowa wystawa, ukazująca wyprawę kajakową ks. Karola Wojtyły wzdłuż Sanu z Przemyśla do Leżajska.

– Wycieczka zaczęła się 19 lipca 1958 r. przed kościołem Świętej Trójcy w Przemyślu. Jedna z uczestniczek podaje mi, że przyjechali z kajakami z Krakowa do Przemyśla i zatrzymali się w jasnym kościele blisko Sanu. To musiała być Święta Trójca – mówi Józef Rybczyński.

Reklama

Wyprawa trwała od 19 do 22 lipca i brało w niej udział łącznie dziewięć osób. Odbyła się ona w momencie, gdy ks. Karol Wojtyła wiedział już o swojej nominacji biskupiej, ale jeszcze przed przyjęciem sakry.

Na wystawie Józef Rybczyński prezentuje wszystkie miejscowości, które podczas spływu mijał przyszły Papież, ukazuje nadsańską przyrodę oraz wszystkie obiekty sakralne różnych wyznań. – Wycieczki samej nie pokazuję, bo oni jej nie fotografowali. Udało się zdobyć tylko kilka zdjęć, które ktoś im zrobił. Rozpoznał się na nich jeden z uczestników wyprawy prof. Karol Tarnowski – opowiada.

Fascynacja pana Józefa Janem Pawłem II trwa od momentu wybrania kard. Karola Wojtyły papieżem, czyli od 16 października 1978 r. W tym czasie w Przemyślu odbywał się zjazd organistów, a w jego domu przebywał Józef Salus – organista z Niegowici, który pracował w tej parafii, gdy przybył tam na swoją pierwszą wikariuszowską placówkę młody ks. Wojtyła. Wówczas Rybczyński zaczął zbierać wszystko, co związane z Papieżem Polakiem.

Wystawę można oglądać w Archiwum Państwowym w Przemyślu co najmniej do połowy czerwca. Większość aktualnych zdjęć wykonał sam autor, archiwalne przekazały publiczne osoby oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej i I LO w Jarosławiu.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: świętość to nie chodzenie w aureoli

[ TEMATY ]

wystawa

abp Józef Kupny

Tomasz Lewandowski

Otwarcie wystawy o św. Janie Pawle II

Otwarcie wystawy o św. Janie Pawle II

W drugą rocznicę kanonizacji Papieża Polaka abp Józef Kupny otworzył we wrocławskiej katedrze wystawę „Jan Paweł II – święty naszych wspomnień”. Podczas uroczystości hierarcha wskazał, że świętość to nie chodzenie w aureoli, ale uczynienie ze swego życia daru dla Boga i bliźniego.

Wystawa opiera się na kadrach filmowych, pochodzących z archiwum Kurii Metropolitalnej. Większość z nich była kręcona amatorską kamerą i do tej pory nigdy nie były publikowane.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję